Paavst Franciscus I tervitas eile Püha Peetruse väljakule kokku tulnud tuhandeid inimesi. Reuters / Scanpix

Sixtuse kabeli korstnast tuli üllatavalt juba eile valget suitsu, mis oli märguanne selle kohta, et katoliku maailma uus juht on valitud. Varem oli arvatud, et paavsti valimine kestab veel päevi ja korstnast tõuseb vaid paavsti mittevalimist näitav must suits.

Võitmiseks oli uuel paavstil vaja saada kaks kolmandikku häältest ja hääletusvoore korrati, kuni tulemus käes. Pärast igat vooru põletati sedelid ahjus ja korstnast kerkis Vatikani kohale vastavalt tulemusele kas must – paavsti ei valitud – või valge – paavst on valitud – suits. Õige värvus saavutatakse kemikaale lisades.

Erakordne sündmus

Roomakatoliku kiriku esindaja Eestis Philippe Jourdani sõnul on ajalooline sündmus, et uus paavst tuleb väljastpoolt Euroopat. Ta ütles „Aktuaalsele kaamerale”, et tema hinnangul jätkab uus paavst tõenäoliselt eelkäija Benedictus XVI teed. See, et uus paavst valiti võrdlemisi kiiresti, näitab Jourdani sõnul seda, et kardinalide seas oli rohkem üksmeelt, kui arvati olevat. „Minu arvates on ta pika aja jooksul esimene paavst, kes ei ole eurooplane. Meil on paavst, kes tuleb Ameerikast ja uuest maailmast ja see on nagu uus lootus kiriku jaoks,” ütles Jourdan.

Värskelt valitud paavst on 266. paavst ajaloos.