Margus Linnamäe
1

Margus Linnamäe

Apteegi-, kinnisvara- ja meediaärimees
Ravimiäriga alustanud Linnamäel on ärisid igas valdkonnas. Tänavu lisandusid tema impeeriumisse Piletilevi, Cream ja Linnamäe lihatööstus. Ka on ta üheks varjatud niiditõmbajaks apteegireformi võimaliku tühistamise juures. Kui palju sekkub Isamaa ridadesse kuuluv Linnamäe (enda sõnutsi on ta passiivne liige) Postimehe töösse? Meedia tähelepanu Linnamäe aga ei armasta, ta on meistermaskeerija. Juba mitu aastat pole temast ühtegi fotot ja milline ärimees hetkel välja näeb, pole teada.
Mart Helme
2

Mart Helme

Siseminister
Enne riigikogu valimisi uskusid ilmselt vähesed, et EKRE pääseb valitsusse. Vahepeal tundub, et ehk on Jüri Ratas hoopis minister Helme valitsuses. Ka Helme on pidanud paar sammu tagasi astuma (näiteks Elmar Vaheri juhtum), kuid üldiselt on ta end kehtestanud. Seda näitab ka hiljutise Mart Järvikuga seotud skandaali lahendus. Ja ka nn lapsesuu ja ülbed väljaütlemised on jäänud karistuseta hüüeteks.
Kersti Kaljulaid
3

Kersti Kaljulaid

President
Kaljulaid on see, kes tõi meilgi käibesse väljendi „sõna on vaba”. Just tema on jõuliselt välja öelnud, kui praeguse valitsuse käitumine läheb üle piiri. Välispoliitikas oli sel aastal märgiline Kaljulaidi visiit Moskvasse, kus ta kohtus Vladimir Putiniga. Ta kutsus idanaabrite riigipea ka Eestisse külla. Kas ta tuleb, on veel lahtine.
Martin Helme
4

Martin Helme

Rahandusminister
EKRE teine number Martin Helme sai endale valitsuses rahandusministri koha ning on eri teemadega jõuliselt pildil olnud. Koos isaga on korduvalt näidatud, kes võimuliidus ikkagi bossid on. Mart Järviku skandaali aegu teatas just Martin Helme, et Järvik jäägu ametisse või valitsus laguneb. Suvel aga sai lõuapoolikute lemmikuks sulnis pilt Martin Helme suvilas.
Jüri Ratas
5

Jüri Ratas

Peaminister
Üheksa kuud Ratase teist valitsust on näidanud, et ta hoiab võimust kümne küünega kinni. Vabandused, alandlikud selgitused, järeleandmised – see on koalitsiooni argipäeva osa. Keskerakonna enda suurimast lubadusest ehk pensionitõusust kujunes seitsme euro suurune paroodia. Partei sees aga tunneb end aina suurema liidrina hoopis Tallinna meer Mihhail Kõlvart.
Ott Tänak
6

Ott Tänak

Rallisõitja
2019 oli rallisõitja aasta. Soojalt tervitati temast vändatud dokumentaalfilmi ning Delfi rallipäeva. Aasta tipnes kauaoodatud maailmameistritiitliga. Pea samavõrra kui tiitlist endast räägiti ka tiimivahetusest: oktoobris selgus, et Tänak kolib Toyotast Hyundaisse. Muidugi on ka skeptikuid, kes väidavad, et ralli on marginaalne ala.
Mihhail Kõlvart
7

Mihhail Kõlvart

Tallinna linnapea
Kui tema eelkäija meeriametis ehk Taavi Aas kõndis sissetallatud rada, siis Kõlvart on jõuliselt lammutanud meediaimpeeriumi (Tallinna TV ja Raperessi sulgemine) ning võitles visalt, et Christopher Nolani filmi võtted lasnamäelasi ei segaks. Samuit võtab ta tööle rohkem kommunikatsiooniinimesi, kes tegelevad vene valijate uudisväljaga.
Arvo Pärt
8

Arvo Pärt

Helilooja
Aasta on möödas Pärdi keskuse avamisest Laulasmaal. Ta on kaheksandat aastat järjest maailmas enim esitatud nüüdishelilooja. Pärdi pärandi jaoks on märgiline seegi, et tänavu linastus hollandlase Paul Hegemani film „Pärdi puudutus”. Suvel Saku Suurhallis esinenud Sting sai enne kontserti armastatud heliloojaga temanimelises keskuses kokku.
Tanel Kiik
9

Tanel Kiik

Sotsiaalminister
Jüri Ratase pikaaegset paremat kätt on peetud praeguse võimuliidu üheks peamiseks arhitektiks. Ta on omamoodi tasakaalustav jõud – astunud välja näiteks LGBT Ühingu kaitseks ja jõudnud nii EKRE musta nimekirja. Viimasel ajal aina enam EKRE otsuseid ning radikaalset pensionireformi kritiseeriv Kiik sööb tegelikult enda keedetud suppi.
Kaja Kallas
10

Kaja Kallas

Reformierakonna juht
Riigikogu valimiste suurim kaotaja oli tema juhitud Reformierakond. Nüüd on Reformierakond sunnitud jätkama opositsiooni kandva jõuna. Intervjuudest on näha, et Kallas on muutunud sõnakamaks ja enesekindlamaks, aga on sest pikas plaanis kasu? Oravapartei sees ollakse mures, et hakatakse opositsioonirolliga juba liigagi harjuma ja see kujunebki pikaks reaalsuseks.
Helir-Valdor Seeder
11

Helir-Valdor Seeder

Isamaa juht
Tema juhitav Isamaa sai jõulise valmiskampaania abil riigikogus 12 kohta. Palju küsimusi tekitas Seedri valik, et ta soovib jääda riigikokku aseesimeheks, mitte ministriks minna. Sel on kaudselt tagajärjed ka Isamaa toetusele, mis taas langustrendis. Seeder on vähem pildis kui Ratas ja Helmed. Antud võimuliidus on Isamaa pigem kannupoiss, kes rõõmus, et töökoht olemas.
Kadri Simson
12

Kadri Simson

Energiavolinik
Jüri Ratase kauase võitluskaaslase Kadri Simsoni lähetamine Brüsselisse eurovolinikuks kujunes pigem poliitparoodiaks. Vahepeal jõudis avalikkuseni, et Simson osales oma elukaaslase Teet Soormi korraldatud puhkusereisidel, mille kuludest osa kaeti lihatööstuskontserni HKScan arvelt, mille juhtkonnas Soorm töötas. Lõpuks sai temast siiski energiavolinik, aga algus oli mannetu.
Parvel Pruunsild
13

Parvel Pruunsild

Bigbanki omanik
Konservatiivsete vaadetega ettevõtja leidis kevadel, et ühel päeval tänatakse Jüri Ratast sammu eest kaasata valitsusse paljukardetud EKRE. Edaspidi on ta jõuliselt kiitnud pensionireformi. Isamaa suurtoetaja, Pruunsilla Bigbank, võib olla reformi üks suurimaid võitjaid. Bigbankist tarbimislaenu võtnud inimesed saaksid summad pensionisambast saadud rahaga tasuda.
Martin Herem
14

Martin Herem

Kaitseväe juhataja
Ligi aasta eest andis kindral Riho Terras kaitseväe juhtimise üle kindralmajor Martin Heremile. Herem on näidanud, et ta pole hall kivikujuke, vaid omamoodi krutskitega. Näiteks Vabariigi aastapäeva paraadil peetud kõnes kirjeldas ta Vabadussõda: „Panime kuraditele kividega!“ Märtsis aga ilmus Ekspressis lugu, kus juttu Heremi ootamatust hobist – nimelt püüab ta mutte.
Annabel
15

Annabel

Eestimaalaste ühendaja
Mida on vaja eestimaalaste ühendamiseks ja siiraks sooviks aidata? Sel aastal oli vastus lihtne – ühte pisikest tüdrukut Annabeli, keda vaevab haruldane geenihaigus spinaalne lihasatroofia. Tema vanemate ja Tartu Ülikooli kliinikumi lastefondi korraldatud kampaaniaga koguti suvel üle 1,9 miljoni euro raviraha ja pea 300 000 eurot meditsiiniteenuse eest Ameerikas ning tüdruk saigi USAs vajaliku geeniravi.
Lavly Perling
16

Lavly Perling

Peaprokurör
Praeguse võimuliidu üheks suurimaks proovikiviks oli peaprokurör Lavly Perlingu personaalküsimus. Kevadel hakkasid liikuma spekulatsioonid, et EKRE on Perlingu jätkamise vastu, sest on ju temagi otsene „süvariigi” esindaja. Algas paras vägikaikavedu. Liikusid mitmed võimalikud nimed, ent vähemasti ajutiselt nõustusid osapooled, et Perling jätkaks kohusetäitjana.
Mailis Reps
17

Mailis Reps

Haridus-ja teadusminister
Mailis Reps jätkas valitsuses positsioonil, mis talle ammu tuttav – haridus- ja teadusministrina. Probleemsete teemade põld on lai. Näiteks arutelud, kas põhikooli lõpueksamid tuleks kaotada ning vastuoluline lasteaia õppekava tööversioon. Samuti selgus veebruari alguses, et Repsi abielu on läbi. Tema laste isa pidas Kuubal mesinädalaid juba sootuks teise naisega.
Oleg Gross
18

Oleg Gross

Ettevõtja
OG Elektra keti poode kerkib üle Eesti jätkuvalt juurde. Gross on rääkinud, et ta iga päev firmast palka ei võta ning eluks jätkub pensionist. Aga ega seda raha vaid sukasääres hoita. Seda näitas Oleg Grossi poja Georgi suvine pulm, mis kõmumeedia hinnangul maksis mitusada tuhat eurot. Ei saa märkimata jätta, et just Oleg Grossi toetus oli üks nurgakivi Tänaku karjääri puhul.
Henrik Hololei
19

Henrik Hololei

Euroopa Liidu ametnik
Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoriaadi peadirektor Henrik Hololei on üks mõjukamaid eestlasi Euroopas. Tema otsused mõjutavad sadu miljoneid inimesi. Hololei töövaldkonda kuulub Rail Baltic, rääkimata lennuliiklusest. Nordica kokkutõmbumine oli tema sõnul ette aimatav, samuti olevat null võimalust, et Vesterbacka tunnel valmib enne Rail Balticut.
Ain Hanschmidt ja Enn Pant
20

Ain Hanschmidt ja Enn Pant

Suurärimehed
Infortari suuromanikke Ain Hanschmidti ja Enn Panti võib jätkuvalt pidada Eesti majanduse veduriteks. Tallink Grupp (Infortaril on selles suurosalus) omandas Burger Kingi frantsiisiõigused Baltimaades. Avatakse üle 50 söögikoha ja luuakse 800 töökohta. Eesti Gaas (Infortaril on enamusosalus) käivitas Paikre OÜ-ga Pärnus Eesti suurima päikeseparkide kompleksi.
Urmas Reinsalu
21

Urmas Reinsalu

Välisminister
Kuna Helir-Valdor Seeder valitsusesse ei läinud, on seal Isamaa esinumbriks välisminister Urmas Reinsalu. Ta on jõuliselt jätkanud rahvuslikku joont. Reinsalu sõnul kaitseme riike, kes olid veel üks põlvkond tagasi meie saatusekaaslased ja kelle territooriumil praegu sõidavad Vene tankid. Samuti kritiseeris ta Eesti Panga analüüse ning võrdles pensionireformi 100 aasta taguse maareformiga.
Jüri Luik
22

Jüri Luik

Kaitseminister
Isamaa erakonda kuuluv Jüri Luik jätkas kaitseministrina ka Jüri Ratase teises valitsuses. Varem oli Luik EKREga ühte valitsusse kuulumise välistanud. Tema motiiviks olevat tagada töörahu Eesti riikluse jaoks strateegilistele organisatsioonidele. Siis polnud temast pikalt midagi kuulda. Viimati võttis ta Ursula von der Leyenilt üle Euroopa Rahvapartei (EPP) kaitseministrite eesistumise.
Raul Kirjanen
23

Raul Kirjanen

Puiduärimees
Pelletitootja Graanul Invest suuromanik Raul Kirjanen on üks Eesti rikkamaid mehi. Septembris kerkis Kirjanen Äripäeva rikaste TOPis neljandaks. Kirjanen panustas varjamatult Eestisse tselluloositehase rajamise vastasesse võitlusesse. USA puidugraanulitehase Texas Pelletsi pankrotivarade müügil valiti parimaks Graanul Investi tütarettevõtte Woodville Pelleti pakkumine.
Andrus Kivirähk
24

Andrus Kivirähk

Kirjanik
Kirjamees Andrus Kivirähki sõnal on kaalu jätkuvalt nii EPLi teravate kolumnide vahendusel kui kirjanduses. Ta sai Kultuurkapitali aastapreemia lastekirjanduse kategoorias – teose “Tilda ja tolmuingel” eest. Lastele kirjutase ta sel aastal ka uue teose „Tont ja Facebook". Enim oli aga juttu tema uuest romaanist „Sinine sarvedega loom”, mis kannab ette kunstnik Oskar Kallise loo.
Tanel Toom
25

Tanel Toom

Režissöör
Tanel Toomi lavastatud „Tõde ja õigus” on juba osa kinoklassikast ja purustas vaatajarekordid. Pea kümne aasta eest pälvis tema lühifilm „Pihtimus” välismaise filmi kategoorias tudengifilmide Oscari. Ta oli aastaid süüvinud „Tõe ja õiguse” valmimisse – kaua tehtud kaunikene. Toomi järgmine film on aga hoopis teisest puust, sest selleks on inglisekeelne ulmepõnevik "Gateway 6".
Arnold Sinisalu
26

Arnold Sinisalu

KAPO peadirektor
Kaitsepolitseiameti peadirektori ametikoht tähendab suurt vastutust meie inimeste ohutuse tagamisel. Kapo kõneisikuna on Sinisalu püüdnud avalikkusele edastada hoiatavaid, kuid mitte liialt hirme üles kütvaid sõnumeid selle kohta, et Eestis on Vene mõjutustegevuse ja korruptsiooni kõrvale tekkinud ka terrorismioht.
Elmar Vaher
27

Elmar Vaher

Politsei-ja piirivalveameti peadirektor
Helmed kangutasid, mis nad kangutasid, aga Elmar Vaherist nad lahti ei saanud. Politseiameti peadirektorina tuhandetest inimestest koosnevat organisatsiooni juhtiva tippametnikuna on Vaheril suur roll meie riigi siseturvalisuse tagamisel.
Kristjan Rahu
28

Kristjan Rahu

Soojaärimees
Soojakuningaks tituleeritud Kristjan Rahu on pärast Utilitase müüki sukeldunud muuhulgas tasulise parkimise turule. Kuhu paigutab ta Utilitasest väljavõetud rekorddividendid, on juba omaette küsimus. Kindel on aga see, et Rahul jätkub tähelepanu ka heategevuses kaasa löömiseks.
Madis Müller
29

Madis Müller

Eesti Panga president
Mai alguses Eesti Panga presidendiks saanud Madis Müller osaleb koos teiste eurot kasutavate Euroopa Liidu liikmesriikide keskpankade presidentidega euroala rahapoliitika kujundamises. Suure mõjuga reformide puhul nagu seda on pensionireform võttis Müller vedada Eesti Panga uuringut, mis selgitas teise pensionisamba reformi võimalikke tagajärgi ja ohte.
Siim Kallas
30

Siim Kallas

Riigikogu aseesimees
Aastakümneid Eesti ühiskonnaelus olulist rolli mänginud Siim Kallas on praegu riigikogu aseesimehe kohal. Veel olulisem on tema osa Reformierakonnas, kus ta on oma tütre ja partei esimehe Kaja Kallase olulisemate liitlaste seas. Kallas ei kirjuta igapäevaselt blogipostitusi, aga kui avaldab arvamust, tekitab see ühiskonnas sageli tugeva resonantsi.
Taavi Aas
31

Taavi Aas

Majandus-ja taristuminister
Tallinna linnapea kohalt majandus- ja taristusministriks tõusnud Taavi Aas koordineerib kõiki riigi olulisemaid infrastruktuuriprojekte, olgu see neljarealiste maanteede ehitus, raudtee elektrifitseerimine või Rail Baltic.
Andrus Ansip
32

Andrus Ansip

Euroopa Parlamendi liige
Euroopa Komisjoni asepresidendi kohalt Euroopa Parlamenti siirdunud Andrus Ansip hoiab Brüsselist silma peal ka Eesti sisepoliitikal. Euroopa Parlamendi valimistel kogutud 41 017 häält on muljetavaldav tulemus, mis näitab, et Ansipi populaarsus ei ole sugugi lahtunud.
Markus ja Martin Villig
33

Markus ja Martin Villig

Bolti asutajad
Vendade Villigite asutatud Bolt, mis pakub sõidujagamisteenust, elektritõukerataste renti ja toidutellimise teenust, võitleb turuosa pärast paljudes riikides üle maailma – praegu tegutsetakse 30 riigis ja 100 linnas. Ettevõte suudab edukalt raha kaasata, väärtus ja käive kasvavad mühinal, kuid endiselt on õhus küsimus, millal Bolt kasumisse jõuab?
Ardo Hansson
34

Ardo Hansson

Majandusteadlane
Sel aastal Eesti Panga presidendi toolilt lahkunud Hansson võttis teravalt kritiseerida teise pensionisamba reformi. Panga presidendina osales ta Euroopa Liidu riikide keskpankade juhtide kohtumistel, kus otsustati kogu majandust mõjutavate intressimäärade üle. Kuuldavasti maksis tema sõna seal rohkem kui Eesti riigi suurust arvestades eeldada võiks.
nublu
35

nublu

Räppar
nublu jätkas sel aastal sealt, kus ta eelmisel pooleli jäi. Hitt järgnes hitile ja kogu aastale pani väärika punkti lugu “für Oksana”, mis paneb kaasa laulma nii eesti kui vene keelt kõnelevad inimesed. Räägitakse, et see pala oli üks aasta paremaid integratsiooniprojekte.
Raivo Aeg
36

Raivo Aeg

Justiitsminister
Kevadel justiitsministri ametisse astunud isamaalane Raivo Aeg kureerib õigus- ja kriminaalpoliitika valdkonda, mistõttu on ta võtmerollis õigusriigi säilitamisel ja parendamisel. Aeg on pidanud Mart ja Martin Helmega piike murdma ja küllap ei jää ka maaeluminister Mart Järviku saaga selles osas viimaseks.
Hando Sutter
37

Hando Sutter

AS-i Eesti Energia juhatuse esimees
Sutter on sel aastal pidanud läbi elama raskeid hetki, kui ebavõrdse konkurentsi ja kõrge CO2 kvoodi hinna tingimustes muutus põlevkivist elektri tootmine ebaotstarbekaks ja löögi all oli üle 1000 töökoha. Valitsuse otsusega suudeti hullem ära hoida, ent osalisest koondamisest ei pääsetud. Sutteril seisab ees keeruline ülesanne, kuidas põlevkivi tulevikus väärindada.
Ülle Madise
38

Ülle Madise

Õiguskantsler
Õiguskantsler Ülle Madise on lisaks oma ametile alati hingega ühiskonnas toimuvale kaasa elanud ja püüab kõike talle omasel rahulikul ja intelligentsel viisil selgitada.
Jaak Madison
39

Jaak Madison

Euroopa Parlamendi liige
Pärast kevadisi valimisi Euroopa Parlamenti siirdunud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees Jaak Madison on silma paistnud vastuoluliste avalduste ja käemärkidega, kuid Eesti sisepoliitikas on tema mõju selgelt kahanenud. Ometi on Madisonil palju toetajaid ja tema arvamus läheb inimestele korda. Europarlamendi valimistel kogutud 22 819 häält räägivad enda eest.
Kelly Sildaru
40

Kelly Sildaru

Vigursuusataja
Vigastusest taastunud vigursuusataja oli lõppeval aastal suurepärases vormis ja naasis X-Mängudelt kulla, hõbeda ja pronksiga. Nagu sellest vähe oleks olnud, võitis ta ühe kuldmedali ka täiskasvanute maailmameistrivõistlustel ning kaks kulda juunioride maailmameistrivõistlustelt. Sildaru fänniarmee kasvab üle maailma ja temast kuuleme veel palju.
Toivo Tänavsuu
41

Toivo Tänavsuu

Ajakirjanik
Vähiravifondi “Kingitud elu” eestvedaja Tänavsuu on suutnud fondist kujundada mõjuka organisatsiooni, mis on oma tööga raskes seisus inimeste toetamisel tõusnud heategevuse sünonüümiks. Abi saanud inimesed on pälvinud ühiskonnas ülisuure tähelepanu. Tänavsuu ise ei väsi aga üllatamast. Sel sügisel alustas ta 38-aastasena Tartu Ülikoolis arstiõpinguid.
Magnus Kirt
42

Magnus Kirt

Odaviskaja
Odaviske hooaja valitseja hoiab esikohta maailma hooaja edetabelis ja suutis võita Teemantliiga. Maailmameistrivõistlustelt, mis päädis raske vigastusega, naasis ta hõbedase autasuga. Kirdi tähtsust näitab asjaolu, kuidas tema vigastatud õlast sai rahvuslik õlg, mille paranemisele tuhanded kaasa elavad. Järgmise aasta olümpiamängudel on Kirt meie suurimaid medalilootusi.
Marina Kaljurand
43

Marina Kaljurand

Euroopa parlamendi liige
Euroopa Parlamendi valimistel 65 549 inimese toetuse saanud Marina Kaljurand läheb inimestele korda ja tema arvamus loeb. 2016. aasta presidendirallist külge jäänud populaarsus pole kuhugi kadunud.
Kristo Käärmann / Taavet Hinrikus
44

Kristo Käärmann / Taavet Hinrikus

Transferwise’i asutajad
Kristo Käärmann ja Taavet Hinrikus on ka sel aastal Äripäeva rikaste edetabeli tipus. Nende vara väärtus kasvas võrreldes möödunud aastaga poole võrra. Suurimaks saavutuseks võib pidada ettevõttele tehtud 300 miljoni dollari suurust rahasüsti, ettevõtte väärtus kasvas 3,5 miljardi dollarini. Käärmann valiti sel aastal maailma alla 40-aastaste mõjukaimate inimeste edetabelisse.
Mati Vetevool
45

Mati Vetevool

Kalatööstur
Igapäevaselt kala sööva Mati Vetevoolu ettevõtet M.V.Wool süüdistatakse surmavalt ohtlikke listeeriabaktereid sisaldanud kalatoodete müügis. Seni pole pole aga tõestatud, et keegi on surnud Vetevoolu firma toodetud kala pärast. Küll aga sattus seetõttu löögi alla kalatööstus ja suurde skandaali maaeluminister Mart Järvik.
Toomas Hendrik Ilves
46

Toomas Hendrik Ilves

Poliitik
Eesti president Toomas Hendrik Ilves Eesti meedias kuigi tihti sõna ei võta, küll aga säutsub ta Twitteris igapäevaselt rohkem kui sajale tuhandele jälgijale. Samuti annab ta intervjuusid mõjukatele maailmakuulsatele väljaannetele, esineb konverentsidel ja räägib Eesti digieduloost. Tema ületeravad sõnavõtud EKRE suunal saavad alati suure tähelepanu osaliseks.
Varro Vooglaid
47

Varro Vooglaid

SAPTK-i ja Objektiivi asutaja
Silmapaistva sõnaseadmisoskuse ja kirgliku pühendumisega Varro Vooglaid on jätkanud oma Sihtasutusega Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) tugevat võitlust liberaalse maailmavaate vastu. Sellel aastal on tema energia kulunud kohtuvaidlustele Indrek Tarandi ja ERR-iga. Pääsenud pole ka LGBT ühing, millelt Vooglaid riikliku rahastuse ära võtta soovib.
Erkki Raasuke
48

Erkki Raasuke

Luminori juht
Luminori juhi ja riigi äriühingute nõukogu liikmete nimetamiskomitee esimehe Erkki Raasukese arvamusega arvestatakse. Raasukese selle aasta suurimaks saavutuseks võib pidada Luminori müüki USA päritolu finantsasutusele Blackstone.
Raimond Kaljulaid
49

Raimond Kaljulaid

Poliitik
Seisis kaljukindlalt Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsiooni vastu, mis maksis talle koha keskparteis. Üksikkandidaadina kogus Euroopa Parlamendi valimistel 20 640 häält ja paistab silma keskmisest aktiivsema parlamendipoliitikuna. Kaljulaidi olulisust näitab ka see, et 7. novembril sotsiaaldemokraatide ridadesse astunud poliitiku auks korraldati lausa pressikonverents.
Hans H. Luik
50

Hans H. Luik

Meediaärimees
Terava sule ja sõnaga meediamogul võtab ühiskonna probleeme puudutavatel teemadel sõna. Ta on alati oodatud külaline, kuid sellest veel olulisem on Hans H. Luige roll paljusid mõjukaid meediaväljaandeid koondava Ekspress Grupi omanikuna, mistõttu on tal tugev haare lisaks Eestile ka Läti ja Leedu meediamaastikul.
Indrek Neivelt
51

Indrek Neivelt

Ettevõtja
Ettevõtja ja endine pangajuht on üks väheseid finantsmaailmas kaua töötanud inimesi, kes teise samba reformi kahe käega toetab. Ometi nentis ka Neivelt, et need, kes ei usu Eesti palkade jõudmist Soome omade tasemele, peaksid teise pensionisambasse vara edasi koguma.
Heiti Hääl
52

Heiti Hääl

Alexela suuromanik
Alexela suuromanik on võtnud eesmärgiks Paldiskist Eesti energeetika pealinna rajada, lisaks ületab ta uudiskünnist tihtipeale kultuuri toetamise tõttu. Ise peab heatahtlik härra Burns end rannakaluriks, seda isegi vaatamata kopsakale varale, mida enamik eestlasi ka terve elu palka kõrvale pannes ei näeks.
Yana Toom
53

Yana Toom

Euroopa parlamendi saadik
Keskerakonna poliitik ning europarlamendi kandidaat ei hoidnud keelt hammaste taga, kui Jüri Ratas hakkas EKREga koalitsiooni teemal flirtima. Kuigi Ratas välistas enne valimisi koostöö EKREga, muutus meelsus pärast kehva Keskerakonna valimistulemust. Toom kinnitas, et on sama inimene, kes oli eile. Põhimõttekindlus maksab ka midagi.
Aivar Pohlak
54

Aivar Pohlak

Eesti Jalgpalli Liidu president
Jalgpallurid näevad ju vaeva, aga ikka kuidagi ei edene. Eesti jalgpalliliidu president peab süüdlaseks üheksakümnendate nõrkust, kus ambitsioonid olid olemas, kuid raha ja toetust polnud. Ehk õnnestub mõnel noorteliiga tähel Eesti jalgpall kaardile viia, lootus sureb viimasena.
Mati Alaver
55

Mati Alaver

Suusatreener
Meie Andrus! Kuradi Veerpalu! Meie Kiku! Kuradi Šmigun! Meie Mati! Kuradi Alaver! Eesti suusasport libises veredopingu paljastuse tõttu mitu head kilomeetrit tagasi. Kuigi osa dopingut teinud suusatajatest on avalikkusega rääkinud, vaevavad neid mäluprobleemid - dopingu tagajärg? Andreas Veerpalu on üldse peitu pugenud. Õnneks on Eestis veel meie Kelly.
Mihkel Kärmas
56

Mihkel Kärmas

Ajakirjanik
Kaks aastakümmet “Pealtnägijat” vedanud Kärmas märkis ajakirjanik Ahto Lobjaka väidetava tsenseerimise ajal, et pole ERR-is suukorvistamist tundnud. Eks survet on avaldatud kohtuähvarduste näol olnud, kuid Kärmas jätkab enda meeskonnaga hämarate lugude valgustamist, et Eestis ebaõigluse elu ebamugavaks muuta.
Jürgen Ligi
57

Jürgen Ligi

Poliitik
Pauh! Plärts! Pabahh! Reformierakonna poliitik kutsus Martin Helmet tõupuhtaks kitseaednikuks, EKREt toetavaid naisi erakordselt lollideks ning maaeluministrit koormaks riigile. Ligi ei karda olla kriitiline, torgates päevakajalistel teemadel ka enda ühismeediaseinal.  
Maicel Uibo
58

Maicel Uibo

Kümnevõistleja
Eesti spordi pühasse kolmainsusesse kuulusid tänavu Tänak, Sildaru ja kümnevõistleja Uibo. Peale selle võitis ta kaasa Shaunae Miller-Uibo Doha kergejõustiku MMil samuti hõbeda. Sportlastest paaril on olnud edukas aasta, loodame, et kunagi toovad nad mõlemad ka kullad ära.
Paavo Järvi
59

Paavo Järvi

Dirigent
Grammy auhinnaga pärjatud Tonhalle orkestri peadirigent ja muusikajuht olevat Heili Sibritsi väitel Zürichis linnapeast mõjukam. Oktoobris nimetati Järvi ka Saksamaa aasta dirigendiks. Järvi teab, kuidas Eestit müüa. Kultuuri ning väljapeetusega!  
Ivo Felt
60

Ivo Felt

Helirežissöör ja filmiprodutsent
Nii, nagu üks õige eestlane oskab tsiteerida filmi “Siin me oleme”, kasvab peale põlvkond, kes teab tänu “Tõe ja õiguse” ekraniseeriseerimisele peast eestluse Piiblit. Produtsent Ivo Felt oli üks neist, kelle panusel meelitas film kinodesse meeletult huvilisi. Lisaks tegi Felt koostööd Ameerika kuulsa filmimehe Christopher Nolaniga ning tundub, et Eesti sai taas positiivselt kaardile märgitud.
Urmas Viilma
61

Urmas Viilma

Peapiiskop
Peapiiskop võttis tänavu sõna nii abordi kui eutanaasia osas, olles mõlemal teemal pigem kriitiline. Eestlased näitasid enda suhtumist aga rahakotiga. Kui ravimatut lihashaigust põdenud Jane Paberit kogus raha, et Šveitsis viimsesse unne jääda, annetasid nad 27 000 eurot, mis ületas mitmekordselt Paberiti puuduoleva summa. Rohkem ligimesearmastust, Viilma.
Indrek Kasela
62

Indrek Kasela

Ettevõtja
PRFoodsi suuromanik jõudis mullu uudiskünnist ületada väitega, et inimesed peaksid lõpetama kolmeeuroste kohvide joomise. Tänavu rahastas ta aga Kõigi Eesti liikumist, mida paremradikaalid ilkudes “tühisüdadeks” kutsusid. Teise pensionisambaga sündivat peab Kasela suurimaks majandusalaseks kuriteoks. “See on väga lühinägelik,” tulistas ta.
Margus Rink
63

Margus Rink

Coop panga juht
Coop panga juhatuse esimees võttis ilmselt eesmärgiks reetlinnalikult iga maainimeseni jõuda ning avas ka pisemates Coop poodides võimaluse sularaha kassast välja võtta. Nüüd tahab Rink luua uut “rahvaaktsiat”, minnes Coopiga börsile. Noneh, kes meist ei tahaks Raplas või Jõgeval Coopi astuda ja mõelda, et tükike, küll mikroskoopiline, kuulub neile!
Oliver Nääs
64

Oliver Nääs

Advokaat
Kuidas saada tahetud advokaadiks? Tee kindlaks, et riigi üks tuntumaid poliitikuid jääb kohtus süüdi mõistmata, kuigi tunnistajaid vastupidises on omajagu. Noore advokaadi tähelend on vaid algamas. Pärast Savisaare kaasuse võitmist olevat Nääs tahetud kaup, ilmselt kõik soovijad ei saagi teda endale kaitsjaks lubada.
Tarmo Noop
65

Tarmo Noop

A Le Coqi juht
Ta oli aktsiisilangetuse tulihingeline soovija ning suvel langeski õlle- ja viinaaktsiis, mis hetkeks pani kaupmehed kuivaks jäänud ladusid suure hooga täis ostma. Küll aga vahetas näiteks Viljandi folk suurtootja väikeste õllekodade vastu välja. Vastukaaluks õnnestus õllefirmal enda kraadita keelekastet Tartu maratoni osalejatele pakkuda. Sport massidesse… Ei… Õlu massidesse!
Urmas Sõõrumaa
66

Urmas Sõõrumaa

Eesti Olümpiakomitee president
Sõõrumaa ostis tänavu halduse ja hooldusega tegeleva osaühingu DT Grupp, kuid jäi meelde hoopis noore pruudi pärast. Veerandsada aastat noorem naine ning Sõõrumaa jagavad ühist huvi tantra (või oli see nüüd tatra) vastu, seega kirest ja emotsioonidest värskel paarikesel puudust ei peaks olema.  
Eero Epner
67

Eero Epner

Dramaturg
Sest. Nad. Saavad. Dramaturg ja kunstiteadlane pälvis Pärnu naiste tugikeskuse auhinna, kuna kirjutas tuhandeid eestlaseid lugema pannud loo lähisuhtevägivallast. Valusa teema erinevaid tahke kajastanud Epner tõi ühismeedias esile postitused, kus paljud tõdesid, et raske oli lõpuni lugeda. Probleemi lahendamise esimene samm ongi selle näitamine ja tunnistamine.
Marko Reikop
68

Marko Reikop

Saatejuht
“Ringvaate” saatejuht on paljudel telerivaatajatel ilmselt meeles mitmete krimpsus nägudega, mis on tingitud kas mägrarasva või mädakala mekkimisest. 50. eluaastat tähistanud Reikop ei löö otse-eetris risti ette millegi ees, televaatajate lõbuks on ta nii telefoni lakkunud, libedal jääl kukkumisega riskinud kui koprasaba pintslisse pistnud.
Henn Põlluaas
69

Henn Põlluaas

Riigikogu esimees
Riigikogu esimees on kindel, et meedia kisub EKRE liikmete väiteid kontekstist välja, lisaks selgus, et Põlluaas pole ka iseenda kirjapandud sõnadega kursis. Soovahetust soovivad inimesed peaks Põlluaasa alternatiivajaloost kubiseva teose väitel sundsteriliseeritama. Vilja Kiisleriga vesteldes poliitik enam enda sõnade juurde ei jäänud.
Märt Avandi
70

Märt Avandi

Näitleja
Armastus, love, amore! Meedia kippus tuntud näitleja sõnavõttudest pealkirjadeks korjama just need mõtted, mis kuidagipidi soojadest emotsioonidest rääkisid. Kinolinalt jäi ta tänavu meelde Harri Voltrina vahvast rännakust Setomaal. Paraku seilavad Avandi-Sepp duo ilmselt veel aastaid vaatajate jaoks “Tujurikkuja” rollide tuules. Tänavusest aastast oleks ju materjali küllaga, poisid…
Helle-Moonika Helme
71

Helle-Moonika Helme

Poliitik
Eesti kõige mõjukama suunamudija sõrmed ei paista väsivat. Pole tavatu, et EKRE esileedi postitab Moluraamatusse kümme või enamgi korda päevas. Vahepeal sajatab ta ajakirjanikke, siis jagab arvamusportaali Uued Uudiseid nuppe, teinekord jälle soovitab näiteks Raivo Aegil tagasi astuda. Noored Instagrammi staarid, vaadake, et @moonikahelme teie leiba laualt ei napsaks!
Karmen Joller
72

Karmen Joller

Perearst
Eesti esiarst tegi “Ringvaate” saatejuhile otse-eetris vaktsiini ning sai pärast terviseametilt noomida. Sellele jätkus tuline Jolleri sõnavõtt, mis kinnitas, et arstid peavad lisaks meeletule töökoormale võitlema koleda bürokraatiakolliga. Joller nimetas ka üht riidemodelli ühismeedias vesipeaks ja invaliidiks, mis tegelikult täitsa tervet modelli solvaks.
Priit Sibul
73

Priit Sibul

Isamaa peasekretär
Isamaa kontori peasekretärist on saanud üks nende juhtpoliitikuid. Ta on tõeline niiditõmbaja. Kolmikliidu liige on nii Mart Helme kui Mart Järviku suhtes avalikult kriitiline olnud, mida pole teps mitte kõik koalitsioonipingil istujad julgenud teha.
Andres Viisemann
74

Andres Viisemann

LHV pensionifondide juht
Ta kritiseerib sarnaselt teistele pankiiridele valitsuse otsust teine sammas taas vabatahtlikuks muuta. Viisemann kritiseeris peale selle ka Indrek Neivelti, kes pole pensionifondide juhi hinnangul pädev ega panganduse ekspert. Eks panganduses on nagu poliitikas: kõige õigemini arvame alati me ise.
Oleg Ossinovski
75

Oleg Ossinovski

Suurettevõtja
Skinest Grupi omanik pidas majandussuhete parandamist Venemaaga loogiliseks, kuna idakaru raha voolab muidu Lätti ja Skandinaaviasse. Ossinovski annetas tänavu sotsidele ka 25 000 eurot, kuigi vaid mõned aastad tagasi seostati teda Läti raudtee juhi korruptsioonikaasusega. Toona katkestasid sotsid Jevgeni Ossinovski isaga suhted, aga raha ei haise.
Kristen Michal
76

Kristen Michal

Poliitik
Opositsioonipinki potsatanud reformierakondlane on märtsist saadik kritiseerinud uue valitsuse otsuseid ja sõnavõtte. Kuigi reformarid on opositsioonierakonnana populaarsust kasvatanud, pole nende protsentidega liivakastist välja jäänud poliitikutel praegu miskit teha. Ainult öelda, et liivakastis toimuv mäng on nõme. 
Marju Lauristin
77

Marju Lauristin

Poliitik ja professor
Viimastel riigikogu valimistel toetas sotsiaalteadlast vaid 1172 inimest. Marjustinina tuntud professor märkis, et suurem osa sotside kaotatud hääletajatest valis hoopis EKREt, Keskerakonda ja reformareid. Lähiajal võib tema hinnangul Eestis näha veelgi suuremat polariseerumist. 
Mart Juur
78

Mart Juur

Humorist
Humoristi, kirjanikku ning melomaani tunnustas president tänavu Valgetähe IV järgu ordeniga. Lisaks ilmus sel aastal Juure, Contra, Keiti Vilmsi ning Oliver Lombi kalambuurikogumik, mille ühel tutvustusüritusel pani Juur saali rõkkama sõnamänguga: “Mikrobioloogid välitööl. Professor, kas see on vererakk? Ei, see on Rakvere.”
Andres ja Oleg Sõnajalg
79

Andres ja Oleg Sõnajalg

Ärimehed
Kord Vestmann all ja Piibeleht peal, siis jälle Piibeleht all ja Vestmann peal. Nii saab kokku võtta Aidu tuuleparki arendavate velide Sõnajalgade ning Eesti riigi keerulise suhte. Sõnajalad surusid Eesti riigi põlvili, kuna riigikohus tunnistas tuulepargi ehitusload kehtivaks ning oktoobris tegid PPA ametnikud Aidust sääred. Paistab, et selles partiis jäävad võitjaks vennad Sõnajalad. 
Rain Lõhmus
80

Rain Lõhmus

Pankur ja ettevõtja
Kuidas saada ühe tunniga viie miljoni võrra rikkamaks? LHV panga asutaja Rain Lõhmus teab. Rahapesuskandaalis Danske laenuportfelli ostnud LHV aktsia tõusis vaid tunniga üheksa protsenti. Šveitsis resideeruv pankiir nentis päevapoliitikat kommenteerides, et tuliseks rauaks köetud teise pensionisamba teemal võtavad tihti sõna ultrarumalad. 
Tiit Pruuli
81

Tiit Pruuli

Ettevõtja ja ajakirjanik
Bussiliikluse, reisikorralduse ja hotellimajandusega tegeleva Go Groupi üks omanik Tiit Pruuli pakkis suvel kohvrid, et koos meeskonnaga admiral Bellingshauseni pardal Antarktika poole sõita. Eesmärgiks on tähelepanu tuua merekaitsele ja -ohutusele. Mandri avastas paarsada aastat tagasi meeskond, kuhu kuulus Eestis sündinud baltisaksa meresõitja Fabian Gottlieb von Bellingshausen. 
Kalle Klandorf
82

Kalle Klandorf

Tallinna abilinnapea
Abilinnapea saavutustest jäi möödunud aastast tõenäoliselt kõige paremini meelde jalgrattaretk ajakirjanik Marii Karelliga. Korraks kimbatusse jäänud Klandorf lasi kommunaalametil olematu kaldtee korda teha. Klandorfil tasuks terve linn risti-rästi läbi sõita ning siis kommunaalametile soovitusi anda. Velosõbrad oleksid kindlasti plaaniga päri!
Jaak Aab
83

Jaak Aab

Riigihalduse minister
Minister jäi tänavu teiste riigiisade varju. Küll aga ületas uudiskünnist asjaolu, et Aab peab 2018. aasta juunis riigihalduse ministri kohalt lahkudes saadud 27 312-eurose hüvitise tagasi maksma. Kui Aab oleks 2018. aasta juunis kogu hüvitise investeerinud bitcoinidesse ning selle tänavu augusti alguses rahaks teinud, oleks ta kasvatanud hüvitist kolmandiku võrra.
David Vseviov
84

David Vseviov

Ajaloolane ja professor
Ajalookorüfee ei jäta ilmselt ühtegi eestlast külmaks. Piisab tal vaid öelda paar sõna saate “Müstiline Venemaa” alguses ning huvilised on kindlalt raadio juurde naelutatud. Minevikku nagu enda peopesa tundev Vseviov ei karda skeptilisusele manitseda ja kutsuda üles maailmavaate silmaklappe hülgama. Vähem on teada, et professor on suur gurmaan ja boršiekspert.
Jaak Aaviksoo
85

Jaak Aaviksoo

Tallinna tehnikaülikooli rektor
Autoritaase juhtimisstiiliga Aaviksoo pressis ennast rektoriks samasuguse järjepidevusega, nagu ta varem haridusreformi läbi surus. Endine minister oli eurorahadega skeemitamisega TTÜs prožektorite all, kuid eelistas vähemalt esialgu rambivalgusest eemale hoida. Hiljem teatas rektor, et siseaudit süsteemset rikkumist ei leidnud. Ise teeme, ise kontrollime! 
Tarmo Soomere
86

Tarmo Soomere

Mereteadlane ja matemaatik
Teaduste Akadeemia president nentis, et kliimamuutustega tegelemise alustamine on poliitiline otsus. Taastuvenergia kasutuselevõtt on tema väitel vältimatu. Loodetavasti kuulavad riigiisad mereteadlast ning paarisaja aasta pärast ei saa Eestis kuiva jalaga hakkama vaid Munamäel.
Tõnis Lukas
87

Tõnis Lukas

Kultuuriminister
Peatage Lu… Lasnamäe! Pärast kummastavat sõnavõttu laulupeol selgitas kultuuriminister kohe, et “Lasnamäe peatamine” oli metafoor uues kuues. Teinekord ei tasu ehk emotsiooni pealt kõneleda, kui see risustab mannetu maigutamisena eestlaste jaoks praktiliselt püha laulupidu. Eriti kultuuriminister peaks metafooride konteksti tajuma. 
Tommy Cash
88

Tommy Cash

Räppar
Riimitulistaja, täisnimega Tomas Tammemets, võidab endale jätkuvalt üha uusi rahvusvahelisi fännkondi, teenides samal ajal idablokiräpiga ilmselt korralikult “jeerosid”, dollareid ja jeene. Kes väidab, et Nublu ühendas looga “Für Oksana” Eestis musikaalses mõttes esmakordselt kaks kogukonda, pole ilmselgelt Cashi loomingule võimalust andnud. 
Mart Laar
89

Mart Laar

Eesti Panga nõukogu esimees
Laar esitas vaid päev enne riigikogu suvepuhkust eelnõu uute keskpanga nõukogu liikmete nimekirjaga, mis üllatas poliitikuid. Vangerdus ei läinud läbi, Laar pidi parteiga kõnelustesse asuma. Laari seisukoht oli, et ühtegi EKRE liiget seni nõukokku ei kaasata, kuni erakonnas möödub komme enne rääkida ja siis mõelda. 
Andreas Kaju
90

Andreas Kaju

Suhtekorraldaja
Kommunikatsiooniekspert kõneles meedias väärinfost ja propagandast ning jäi kohe paremkonservatiivse arvamusportaali Objektiivi hambusse. Näiteks tõi Kaju välja, et kui lehes väidetakse Eestisse tulevat 7,6 miljonit pagulast, tuleb intervjuu juurde lausa arsti kommentaar küsida.
Robert Sarv
91

Robert Sarv

Vandeadvokaat
Anonüümselt kedagi sõimanud netikommentaatorid aitab liistule tõmmata vandeadvokaat Robert Sarv. Näitleja Marika Korolev nõudis kohtu abiga ühelt solvajalt välja 3200 eurot. Samasuguste probleemide tõttu palusid Sarve endale kaitsjaks lähisuhtevägivallas süüdistatav Marti Kuusik, seksuaalkasvataja Rita Holm ja auto tahmafiltriga kimpus olnud näitleja Brigitte Susanne Hunt.
Sven Mikser
92

Sven Mikser

Eurosaadik
Sotsiaaldemokraatide poliitikust sai Euroopa parlamendi saadik, kes võttis endale sekretärideks plagiaadiga ülikoolikraadi saanud Rainer Vakra ja lokulööja Silver Meikari, kes reformierakonna rahastamisskandaali avalikkuse ette tõi. Europarlamendist pole Mikseri kommentaare päevapoliitika kohta väga kuulda olnud, üldse on sotsid kuhugi kadunud. 
Toomas Luman
93

Toomas Luman

Ettevõtja
Nordeconi suuromanik ning kaubandus-tööstuskoja esimees nentis, et kui Eesti ei talu erineva nahavärviga inimesi, jäävad tipptehnoloogiad siin arendamata. Pisut hiljem tegi siseminister Mart Helme ettepaneku kehtestada tuleva aasta sisserändele karmimad nõuded, et riiki pääseks vähem ehitajaid ja rohkem baleriine või sportlasi. 
Aet Maatee
94

Aet Maatee

Eesti laulu- ja tantsupeo sihtasutuse juhataja
Eesti laulu- ja tantsupeo sihtasutuse juhataja võib rõõmus olla. Tähtis juubelipidu möödus Tallinnas üldiselt kenasti. Mõned maarjamaalased pidid pidu kuulama lausa värava tagant. Linnatranspordis valitses kaos, aga ometi võis hiljem ühismeedias näha värvikirevaid pilte naerusuistest rahvarõivais pidulistest. Üle paari aasta suudavad eestlased siiski mõneks päevaks ühel meelel olla.
Ansi Arumeel
95

Ansi Arumeel

Eesti Posti juht
Eesti Posti juhatuse esimehe otsused panevad Tallinnast ja Tartust kaugemal elavaid inimesi kukalt kratsima. Mais teatas Omniva, et plaanib suunata ajalehed maakohtades pakiautomaati. Lisaks muudeti kojukannet kallimaks. Kummalisel kombel võttis riik Eesti Postist dividende ja andis samal ajal kojukande toetuseks Eesti Postile samas suurusjärgus raha.
Deniss Boroditš
96

Deniss Boroditš

Tallinna linnatranspordi juht
Keskerakonnast reformarite ridadesse ja sealt mullu lahkunud Boroditš pole just millegi suurega silma jäänud. Ta on enda sõnutsi tegus korruptsiooni väljajuurimisega TLT-s, näiteks on linnatranspordi varuosade kulu langenud. Lisaks värskendatakse kuriteoteadete esitamise abil linnatranspordi kaadrit. 
Kristjan Järvan
97

Kristjan Järvan

Ettevõtja
Pocopay töötaja? Oh ei, hoopis kõige tulihingelisem teise pensionisamba vastu võitleja. Erakond Isamaa ja Järvan eitavad, et tegid koostööd pensionisamba reformimises. Eesti ökonomistid üldiselt kritiseerivad Järvani arvamusi ning arvutuskäike, küll aga paistab, et kirglik võitleja saab oma tahtmise.
Ragnar Klavan
98

Ragnar Klavan

Jalgpallur
Eesti jalgpallur teeb sarnaselt Kelly Sildarule ja Ott Tänakule meile ülemaailmselt nime. Head nime. Erinevalt suusatajatest, kes veredopinguga vahele jäid, kiidetakse Klavanit nii kodus kui välismeedias. Lisaks sai Klavan kolmandat korda isaks. Elagu meie Ragnar!
Ott Lumi
99

Ott Lumi

Ettevõtja ja suhtekorraldaja
Siin ainult venelased. Või eestlased. Eesti 200 erakonda nõustanud kommunikatsiooniekspert ei suutnud erakonna sõnumeid piisavalt võimendada, et nad parlamenti pääseksid. Kui pärast valimisi võttis erakond veel poliitteemadel sõna, siis viimasel ajal on nad justkui ära väsinud.
Taavi Rõivas
100

Taavi Rõivas

Poliitik
Kaks põrumist ja üks võit. Nii riigikogu kui europarlamendi valimised lõppesid reformierakonna poliitikule kesiste häälesaakidega. Pole selge, kas tulemust võis mõjutada 2017. aasta külmkapiskandaal. Suvest figureeris opositsioonipoliitik meedias aga hoopis kolmanda lapse sünni tõttu.