Martin Helme
1

Martin Helme

Rahandusminister, EKRE esimees
Lõppeval aastal näitas Martin Helme lõplikult, kes on boss. Ta haaras enda kätte majanduskriisi haldamise, suunas laenuraha ja võttis isalt üle partei juhtimise. Sügisel Helme põhimõtteliselt kaaperdas juhirolli ka valitsuses, kui sedastas, et valitsuse ametisse jäämiseks peab EKRE usaldama peaministrit, mitte vastupidi.
Arkadi Popov
2

Arkadi Popov

Terviseameti kriisistaabi meditsiinijuht
Koroonakriisi ajal hädaolukorra meditsiinijuhiks määratud Popov saavutas oma karismaatilise kõneviisi ja selge sõnaga kiiresti hinnatud spetsialisti staatuse. Tema jutust ja nõuannetest juhindudes tehti kriisiga toimetulekuks otsuseid nii isiklikul kui ka riiklikul tasandil.
Mart Helme
3

Mart Helme

Endine siseminister
Endise siseministri Helme sõnadevalik paiskas valitsuse sel aastal kaks korda kriisi. Esimene kord Deutsche Welles homoseksuaale sõitlema kukkudes viis ta valitsuse nii kaugele, et koalitsioonipartnerid pidid allkirjadega üle kinnitama, et valitsevad põhiseaduse järgi. Teisel korral sõimas Helme USA uut presidenti Joe Bidenit närakaks ja pidi ministriametist loobuma. Suvel lahkus ta ka EKRE esimehe kohalt.
Mihhail Kõlvart
4

Mihhail Kõlvart

Tallinna linnapea
Tallinna linnapea Kõlvart võttis sel aastal terase pilgu alla linnastruktuurid ja töötajaskonna. Mitu aastakümmet linna teeninud inimestega enam ei jätkata, loodi uus strateegiakeskus ja linnavalitsemist tuulutatakse kõvasti. Peale selle hoiab Kõlvart taskus Keskerakonna vene valijate kaarti, mistõttu ei saa temast mööda vaadata ka peaminister Jüri Ratas.
Jüri Ratas
5

Jüri Ratas

Peaminister
Pandeemia andis Ratasele võimaluse jääda ajalukku kui Eestit läbi kriisi juhtinud peaminister. Seda on aga varjutanud paljud skandaalid nii valitsusliikmete sõnavõttude kui Keskerakonnale annetatud kahtlase raha tõttu. Ilmselt läheb tänavune ajalukku hoopis aastana, mil peaminister kaotas paljude kodanike silmis selgroo ja kinkis EKRE-le tordi.
Margus Linnamäe
6

Margus Linnamäe

Apteegi-, kinnisvara- ja meediaärimees
Ehkki eelmisel aastal mõjukate tabeli kinni pannud ettevõtjalt on seekord esikoht napsatud, ei tasu Margus Linnamäe haaret Eestis alahinnata. Eriti ravimimüügiäris, aga ka mujal. Ühe megatehingu lõpulejõudmist võib oodata veel sel aastal, sest kui Baltimaade konkurentsiametilt tuleb heakskiit, ostab ta 65 miljoni euro eest kinoketi Forum Cinemas.
Tanel Kiik
7

Tanel Kiik

Sotsiaalminister
Sotsiaalministrina langes Kiige vastutusalasse koroonapandeemiast tekkinud tervisekriisi haldamine ja juhtimine. Ühtlasi kujunes temast ainus valitsuse liige, kes seisis koalitsioonipartnerite kirutud LGBT kogukonna eest. Ühtaegu sööb Kiik suppi, mille ta ise kokku keetis, sest väidetavasti oli just tema vastandlike väärtustega koalitsiooni peaarhitekt.
Urmas Reinsalu
8

Urmas Reinsalu

Välisminister
Reinsalu on Isamaa kõrgeima kaliibriga esindaja valitsuses. Viiruskriisi ajal sõitis ta välisministrina tihti ka teiste ministrite tööpõllule. Tema Facebooki seinast sai teadetetahvel, kus valitsuse otsused maandusid tihti enne nende langetamistki.
Helir-Valdor Seeder
9

Helir-Valdor Seeder

Isamaa esimees
Isamaa esimehena saavutas Seeder sel aastal olulise võidu, kui tüüris võiduka lõpuni teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmise. Valitsuskriisides oli ta pigem neutraalne, töötades koalitsiooni püsimise nimel. Seeder on koos Isamaaga valitsuse püsimise oluline kaalukeel, sest oravapartei on neid mitu korda üritanud keelitada hoopis endaga valitsust tegema.
Irja Lutsar
10

Irja Lutsar

COVID-19 tõrje teadusnõukoja juht
Valitsuse juurde kuulunud teadusnõukogu juhist Lutsarist kujunes koroonakriisi puhkedes poliitikute peamine nõuandja. Ta selgitas, kuidas viirus käitub ja kuidas sellega toime tulla. See töö viis ka kevadiste rangete piiranguteni. Teenete eest valis Eesti ettevõtlike naiste assotsiatsioon (EENA) Irja Lutsari tänavu aasta naiseks.
Ülle Madise
11

Ülle Madise

Õiguskantsler
Õiguskantsler Madise on pandeemia-aasta jooksul otsinud tasakaalu isikuvabaduste ja riiklikult seatud piirangute vahel. Eriti just maski kandmise kohustuse puhul. Tükk tegemist on Madisel olnud ka valitsuse nõustamisega, et abielureferendumi küsimus õiguslikult sobiv oleks.
Parvel Pruunsild
12

Parvel Pruunsild

Bigbanki omanik
Sügisel ütles riigikohus Bigbanki suuromaniku Parvel Pruunsilla kõrvu paitanud sõnad: pensionireform tuleb ja raha saab vabaks. Pruunsild on olnud üks häälekamaid reformi toetajaid ja pidanud teise sambasse raha kogumist pehmelt öeldes mõttetuks. Tänavu tõi Bigbank turule uut sorti laenu, millest algusaastatel tasutakse vaid intresse.
Ott Tänak
13

Ott Tänak

Rallisõitja
Valitsev maailmameister Tänak kolis tänavu Hyundai tiimi, kuid koroonakriisist tingitud pikad pausid muutsid uue meeskonna ja autoga kohanemise raskeks. Ajaloolise Rally Estonia suutis ta fännide rõõmuks siiski võita. Lünklik hooaeg on hoidnud Tänakut rohkem varjus, kuid tema tähendus inimestele on endiselt suur.
Kersti Kaljulaid
14

Kersti Kaljulaid

Eesti Vabariigi president
President Kaljulaid on sõnaskandaalidest räsitud 2020. aastal võtnud endale rolli seista vähemuste, rahvusvahelise õiguse, poliitilise kultuuri ja teaduspõhise valitsemise eest. Viimast aastat ametis olev president teatas, et kandideerib oma ametiaja lõpus maineka majandusorganisatsiooni OECD peasekretäriks.
Villu Kõve
15

Villu Kõve

Riigikohtu esimees
Riigikohtu esimees Kõve on Eesti kohtusüsteemi oma käe järgi sättides näidanud tugevat iseloomu ja selgroogu. Tema tegevust saadavad aga ka muretsejate hõiked, et ega ometi Eestis asjad Poola kohtupidamise poole ei kisu. Kõve juhtimisel tunnistas riigikohus põhiseaduslikuks teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmise.
Mailis Reps
16

Mailis Reps

Endine haridus- ja teadusminister
Tänaseks ametiseisundi kuritarvitamise tõttu tagasi astunud Repsi otsustest olenes kevadel, kas ja kuidas õpilased pandeemia ajal koolis saavad käia. Reps on ühtlasi üks mõjukamaid keskerakondlaseid, mistõttu on tal haridusteemade kõrval käed tööd täis ka koalitsiooni koos hoidmise ja abielureferendumi küsimuse sõnastamisega. Nüüd töötab Reps riigikogus.
Hillar Teder
17

Hillar Teder

Kinnisvaraärimees
Tederi haare pole Eestis just väga suur, pigem liiguvad suured summad talle kuuluvates Ukraina kaubanduskeskustes. See-eest on Teder kaua teinud annetusi Eesti erakondadele ja tänavu tasus see end ära: tema Tallinna südalinnas asuv Porto Franco arendus valitsuselt 40 miljonit eurot soodsat laenu, et moodne linnak kriisi kiuste ikka valmiks.
Paavo Nõgene
18

Paavo Nõgene

Tallinki juhatuse esimees
Kui Nõgene 2018. aastal Tallinki juhiks sai, ei osatud tast õieti midagi arvata – teatrijuht Eesti juhtiva laevaäri etteotsa? Tänavu on ta tüürinud Tallinki edukalt õige tormisel merel. Kui paljud tippjuhid suudaksid säilitada Nõgene omaga võrreldavat enesekindlust, kui pandeemia ja valitsused keeravad riikidevahelise laevaliikluse kinni ning 2500 töötajat ootab koondamine?
Kaja Kallas
19

Kaja Kallas

Reformierakonna juht
Suurima opositsioonierakonna juht on korduvalt üritanud valitsust kõigutada, ent seni tulemusteta. Väidetavasti on ära põlatud isegi Kallase pakkumine, et loodud uue valitsuse peaministri koht ei pruugi olla oravapartei käes.
Elmar Vaher
20

Elmar Vaher

Politsei- ja piirivalveameti juht
Vaheri juhitud politsei- ja piirivalveameti õlule jäi koroonakriisi ajal palju: sulgeda piirid, taastada piirikontroll, jälgida hajutusreeglite täitmist. Politsei struktuuris loodi piirivalvele taas eraldi tiib. Vaheri juhtimisel pidi PPA lahendama suuri avalikkuse tähelepanu saanud sündmusi: Saaremaa surmakutsari kihutamine, Laagna tee suurõnnetus, Lihula tulistamine.
Martin Herem
21

Martin Herem

Kaitseväe juhataja
Kaitseväe juhataja Herem sattus pidi sügisel koos kaitseminister Jüri Luigega selgitama rahandusminister Martin Helmele riigikaitse praktikat, kui too soovis kaitseväele uusi süsteeme osta. Herem rõhutas, et kaitseväe juhataja asi ei ole kommenteerida, mida valitsus otsustab rahanduse kohta, küll aga on tal õigus otsustada, millised on meie sõjalised võimed.
Kadri Simson
22

Kadri Simson

Euroopa Komisjoni energeetikavolinik
Positsiooni poolest on Simsonil Brüsseli koridorides kindlasti omajagu mõju, kuid Eesti poliitikale on ta pigem kaugeks jäänud. Peaminister Ratas pidi küll aeg-ajalt „Kadriga rääkima” ja nõu küsima, kuid ei tea, kui palju Simsoni juttu ka arvesse võetakse. Eesti avalikkusest on ta siiski sisuliselt kadunud.
Ain Hanschmidt ja Enn Pant
23

Ain Hanschmidt ja Enn Pant

Suurärimehed
Infortari juht Ain Hanschmidt lõi tänavu käed Tallinna linnapeaga: koos Tallinkiga tehakse korda linnahall. Juba kuu aega hiljem pidid Hanschmidt ja tema äripartner Enn Pant murdma pead oma ettevõtte pinnal hoidmise pärast. Nii veensid nad valitsust andma Tallinkile 100 miljonit eurot laenu. Ükski poliitik ei tahaks ju lasta põhja firmat, mis on väärt 2% SKP-st.
Markus ja Martin Villig
24

Markus ja Martin Villig

Bolti asutajad
Bolti loojad vennad Villigud suutsid keerutada üles tõelise tormi, kui ütlesid, et riik peaks raskel ajal toetama ka idufirmasid. Mullu 85 miljoni eurose kahjumiga lõpetanud firma laieneb hoogsalt. Tänavu kaasati erainvestoritelt 100 miljonit eurot ja Eestis antakse tööd 600 inimesele. Martin Villig tegeleb tõsiselt ka filantroopiaga ja toetab märgilisi haridusprojekte.
Kristjan Rahu
25

Kristjan Rahu

Soojaärimees
Kui me teaksime kõiki projekte, kuhu soojafirma Utilitase müügiga rikastunud Kristjan Rahu oma raha paigutab, kõrguks Rahu tõenäoliselt tabelis eespoolgi. Ent tagasihoidlikkus on tema hüüdnimi ja näeme vaid killukest: näiteks tegi ta keset kriisi annetuse Saarema vallale ja tõi Eestisse isikukaitsevahendeid.
Arvo Pärt
26

Arvo Pärt

Helilooja
Eesti ainus ülemaailmne superstaar sai 11. septembril 85-aastaseks. Kuigi kaheksa aastat järjest maailmas enim esitatud nüüdishelilooja tiitel läks viimati ameeriklasele John Williamsile, jäi Pärdile auväärne teine koht. Arvo Pärdi muusikamaja Rakveres on esitatud riiklikult oluliste kultuuriehitiste konkursile.
Oleg Gross
27

Oleg Gross

Ettevõtja
Grossi Toidukaupade poode kohtab üle Eesti, kokku on neid ligi 70. Ehkki Ott Tänakul enam Grossi sponsorlust otseselt vaja pole, ei toimu Eesti rallis endiselt midagi ärimehe heakskiidu ja rahalise toeta. Gross on Viru ralli suurtoetaja, aga andis panuse ka Lõuna-Eesti ralli toimumisse.
Kristo Käärmann ja Taavet Hinrikus
28

Kristo Käärmann ja Taavet Hinrikus

Transferwise'i asutajad
Viie miljardi dollarise väärtusega idufirma TransferWise’i loojad tulid sel aastal välja ühe positiivseima uudisega. Duo teatas, et rajavad Jõhvisse maailmatasemel tehnoloogiakooli, mis avatakse järgmisel sügisel. Pankadest madalamaid maksevahendustasusid pakkudes säästab TransferWise oma klientidele 1,1 miljardit eurot aastas.
Madis Müller
29

Madis Müller

Eesti Panga president
Eesti Panga presidendina võttis Müller väga selge seisukoha teise pensionisamba, riigieelarve, võetavate võlgade ja valitsuse majanduse abipaketi kohta. Keskpanga juht hoiab teraselt silma peal, kuidas ja kuhu riigi raha kulutatakse ning kas sellest on tegelikult ka tolku.
Arnold Sinisalu
30

Arnold Sinisalu

Kaitsepolitsei juht
Kaitsepolitsei juht Sinisalu sai ameti eesotsas olla tähtsal juubeliaastal, kui kapo tähistas sajandat sünnipäeva. Edukalt Vene luurajaid tabanud kaitsepolitsei pöörab viimasel ajal üha rohkem tähelepanu Hiina mõju jälgimisele Eestis.
Jüri Luik
31

Jüri Luik

Kaitseminister
Äkilise kõnepruugiga valitsuses on Luik sättinud end tagaplaanile. Tema valdkonnas asjad edenevad: kaitsevägi areneb, pärale jõudsid uued liikursuurtükid, riigieelarvest tagati 2% SKP-st. Meediapilti on Luik sattunud enamasti EKRE tõttu. Näiteks siis, kui Martin Helme kippus riigikaitset korraldama ja Mart Helme kritiseeris USA järgmist presidenti.
Raul Kirjanen
32

Raul Kirjanen

Puiduärimees
Kirjanen valiti sel aastal metsa- ja puidutööstuse liidu juhiks. Graanul Investi alati tasakaaluka olekuga juht tegi kriisi ajal ettepanekuid, kuidas riik saaks ettevõtjatele abiks olla. „Tihti ei ole ettevõtetel vaja raha, aga nad on vaja ära kuulata ja kas tagada neile regulatiivne rahu või anda täiendavaid võimalusi, et nende konkurentsiolukorda parandada,” ütles ta ERR-ile.
Martin Kadai
33

Martin Kadai

Terviseameti erakorralise meditsiini endine juht
Terviseameti erakorralise meditsiini endine juht Kadai oli koroonakriisi puhkemise ajal stoiliselt rahulik. Ta pidas paremaks täpsemalt sihitud meetmeid kui massilisi piiranguid ja proovivõtmisi. Suvel lahkus Kadai terviseametist, sest ei suutnud aktsepteerida valitsusest tulevaid suuniseid.
Karmen Joller
34

Karmen Joller

Perearst
Eesti tuntuim perearst Joller seisis koroonakriisi ajal hea selle eest, et korrutada avalikkusele lihtsaid hügieeninõudeid: peske käsi!
Taavi Aas
35

Taavi Aas

Majandus- ja taristuminister
Taavi Aas läheb tõenäoliselt koroonakriisi ajalukku kui minister, kes keelas lennuliikluse. Paljudele, sealhulgas lennujaama ja teadusnõukoja juhtidele, oli otselendude keeld arusaamatu. Kummastav oli seegi, et Aas tühistas ajutiselt keelu, kui peaminister Ratasel oli vaja Rootsi ametivendadele külla lennata.
Edward Laane
36

Edward Laane

Kuressaare haigla arst
Kuressaare haigla arst Laane sattus pandeemia eesliinile kohe kevadel, kui viirus Saaremaal hoogsalt levis. Tema juhtimisel tegeleti paljude nakatunutega ja loodi pandeemia tõkestamiseks käigu pealt loovaid lahendusi. Selle eest teda nii kiideti kui ka laideti.
Tarmo Soomere
37

Tarmo Soomere

Eesti Teaduste Akadeemia president
Tervisekriisi ajal ei ole soolapuhumisest suurt abi ja nii poliitikud kui ka tavakodanikud vaatavad eeskätt teaduspõhise meditsiini ja tarkuste poole. Teaduste akadeemia presidendina on Soomere pakkunud emotsionaalsuse asemele ratsionaalsust, selgitades rahulikult ja argumenteeritult teaduse rolli ja olemust.
Jaak Aab
38

Jaak Aab

Riigihalduse minister
Valitsuses just mitte kõige glamuursemat portfelli hoidev riigihalduse minister Aab sai kevadel tähtsa ülesande: tagada riigis vajalikud varud koroonaviiruse levikuga toime tulekuks. Aab võitles Hiina kaitsemaskide eest kui kauboi Metsikus Läänes ja võttis need triumfeerides Tallinna lennujaamas vastu.
nublu
39

nublu

räppar
Räppar nublu on endiselt Eesti muusikamaailma tipus. Teda ei kõiguta isegi pandeemia. Tänavu andis ta välja mitu hittlugu, ühe neist – „Croissant’id” – keset eriolukorda. Ühtlasi ostis ta endale Kuusalu vallas isikliku saare.
Indrek Neivelt
40

Indrek Neivelt

Ettevõtja
Indrek Neivelti jaoks kõlas sügisel riigikohtust „mõistuse hääl”, kui pensioni teise samba reformile roheline tuli anti. Selle eest oli ta juba mitu aastat seisnud. Viimasel ajal püüab ettevõtja tõstatada riigipanga teemat. Aasta alguses tegi Neivelt tõsise äritehingu, kui müüs hiinlastele maha enda asutatud digitaalpanganduse firma Pocosys.
Tiit Pruuli
41

Tiit Pruuli

Ettevõtja
Rännumees ja Go Groupi suuromanik Tiit Pruuli valiti sel aastal turismifirmade liidu esimeheks. See oli strateegiline valik, sest ladusa jutu ja tuntud näoga eestkõneleja võib tulla kasuks ajal, mil kogu maailma turism on pandeemia tõttu kehvas seisus. Tänavu lõppes ka Pruuli eestvedamisel korraldatud purjejahi Admiral Bellingshausen retk Antarktikasse ja tagasi.
Hans H. Luik
42

Hans H. Luik

Meediaärimees
Luigele kuulub meediaväljaandeid koondav Ekspress Grupp, mille haare on tugev peale Eesti ka Läti ja Leedi meediamaastikul. Endiselt sõdib ärimees Swedbankiga Rumeeniasse kadunud raha pärast. Tänavu tuli ilmsiks, et mõte palgata Eesti valitsuse huvisid USA-s esindama mõni sealne advokaat pärines Luigelt, mitte Martin Helmelt endalt.
Rain Lõhmus
43

Rain Lõhmus

LHV omanik
LHV suuromanik Rain Lõhmus pälvis koroonakriisi ajal kõvasti tähelepanu, kui LHV ja Tallinki vahel puhkes avalik sõnelus, sest LHV pensionifondid koos Novalpina Capitaliga tegid Tallinkile laenupakkumise. Tallinki juhtide arvates oli laenupakkumine vastuolus igasuguse normaalse ärieetikaga.
Andrus Ansip
44

Andrus Ansip

Euroopa Parlamendi saadik
Euroopa Parlamendi saadik Ansip on kevadest saadik hoidnud teravat pilku Eesti majandusel. Eelmise majanduskriisi ajal peaminister olles valis ta kärbete ja kokkuhoiu tee, nüüd kritiseerib valitsuse otsust võtta laenu ja jagada raha laiali.
Yana Toom
45

Yana Toom

Euroopa Parlamendi saadik
Euroopa Parlamendi saadik Toom on võtnud Keskerakonnas endale vabaduse kritiseerida partei ametlikust joonest karmimalt võimuliitu EKRE-ga. Brüsselis toimetava Toomi juhtida on Keskerakonna Narva piirkond, kuid Narva linnavolikogu intriigid on teinud temal ja erakonnal raskeks seal võimu säilitada.
Ardo Hansson
46

Ardo Hansson

Eesti Panga endine president
Eesti Panga endine president Ardo Hansson suundus Eesti kommertspangadusse, Coop Panga nõukogu liikmeks. Hansson on olnud range eelarvepoliitika austaja ja hoiatanud riiki laenuralli ohtude eest. Nagu keskpanga praegune juht Madis Müllergi suhtub Hansson kriitiliselt teise pensionisamba sellisel kuju reformimisse.
Aivar Pilv
47

Aivar Pilv

Vandeadvokaat
Pilve silmapaistvaim kaasus tänavu oli dopingukindrali Mati Alaveri kaitsmine. Oli tema saavutus, et Alaveri üle peeti kohut kinniste uste taga. Saavutuseks võib pidada sedagi, et Alaver ei tunnistanud oma pattu ja jäi süüdi kokkuleppemenetluses. Pilvel oleks napilt õnnestunud tembeldada kinniseks ka Alaveri kohtuasja toimik, ent selle lahingu ta kaotas.
Toomas Hendrik Ilves
48

Toomas Hendrik Ilves

Poliitik
President Ilves on üks mainekamaid Eesti digiriigi kuvandi eestkõnelejaid maailmas. Ühtlasi on ta üks häälekamaid ametis oleva valitsuse kritiseerijaid. Ta hoiab end kodumaa uudistega kursis ja võtab neil teemadel tihti teravalt sõna.
Ivo Felt
49

Ivo Felt

Produtsent
Filmiprodutsent Ivo Felti roll „Teneti” võtete Eestisse toomises on hindamatu. Tema juhitav Allfilm oli Eesti poolt oluline Hollywoodi suurproduktsiooni „võõrustaja”. Tallinn sai filmis võttepaigana palju kajastust ja linateoses kõlab isegi eesti keel. Seega on Eesti tänu Feltile võttepaikade konkurentsitihedas maailmas jala ukse vahele saanud.
Henrik Hololei
50

Henrik Hololei

Euroopa Komisjoni transpordi ja liikuvuse peadirektoraadi peadirektor
Euroametnik Hololei on üks mõjukamaid eestlasi Brüsselis. Hololeil pole olnud kerge aasta, sest talle armas lennundussektor on pidanud rinda pistma raskete katsumustega. Isamaa erakonna asutajaliikmena ühines ta tänavu Isamaa Parempoolsete ühendusega, mis koondab parteiga rahulolematuid.
Kersti Kracht
51

Kersti Kracht

Rahandusministri nõunik
Häälekas Kersti Kracht on üks rahandusminister Martin Helme nõuandjaid, kes vajaduse korral nahutab panku ja viskub ettevõtjate kaitsele. Kritiseerijad küll kahtlevad, kas kõik need tegevused on kõige paremini läbi mõeldud. Kracht oli seotud ka USA advokaadi Louis Freeh’ palkamisega.
Hando Sutter
52

Hando Sutter

Eesti Energia juhatuse esimees
Sutteril on tarvis teha fossiilenergia hiiust Eesti Energiast jätkusuutlik ettevõte, mis suudab kohaneda uue kliimapoliitikaga. Asjad aga venivad, näiteks lükkus edasi roheenergiaettevõtte Enefit Green börsile viimine. Selle asemel saadi valitsuselt raha hoopis õlitehase ehitamiseks. Kriitikute sõnul tirib see Eesti Energiat vajalikest sihtidest kaugemale.
Andres Merits
53

Andres Merits

Viroloog
Tartu ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Merits seisis kevadel selle eest, et koroonaviirust tõsiselt võetaks. Ta rõhutas oma avalikes esinemistes, et inimesed peaksid käituma vastutustundlikumalt, kui valitsus esialgu nõudis. Ühtlasi manitses Merits inimesi piirangute leevenedes mitte uljaks muutuma.
Heiti Hääl
54

Heiti Hääl

Alexela suuromanik
Kevadel lõppes purjejahi Admiral Bellingshausen auks korraldatud Antarktika mereretk, mille üks toetajaid oli kirglik purjetaja Heiti Hääl. Hääl ei saanud seilamisest õieti taastudagi, kui koroonakriisi tõttu tuli hakata endale kuuluvat Alexela kontserni päästma. Ehkki tanklatel läks eriolukorra ajal hästi, võttis firma Kiviõli keemiatööstuse jaoks riigilt 37 miljonit eurot laenu.
Krista Fischer
55

Krista Fischer

Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professor
Professor Krista Fischer lõi koos enda juhitud teadlaste rühmaga mudeleid, kui palju ja kui intensiivselt koroonaviirus Eestis levib. Selle põhjal sai valitsus teha otsuseid, milliseid piirangumeetmeid kasutusele võtta.
Anett Kontaveit
56

Anett Kontaveit

Tennisist
Kui tennisepüramiidi tipu serval kõõluv Kontaveit liigub mõnel suurturniiril võidult võidule, tekitab ta oma mänguga paraja tormi. Loomulikult ootavad eestlased Kontaveitilt lõpuks mõne suurturniiri võitu, kuid tegelikult tähendab ka maailma edetabelis teise ja kolmanda kümne vahel pendeldamine Eesti mõistes erakordset taset.
Merike Jürilo
57

Merike Jürilo

Terviseameti endine juht
Terviseameti endisele juhile Jürilole tehti esmalt etteheiteid, et terviseamet ei tegutse piisavalt jõuliselt, hiljem süüdistati teda selle pärast, et piiranguid oli liiga palju. Lõpuks kadus ka üksmeel valitsusega ja ta pidi ametist lahkuma.
Tõnis Lukas
58

Tõnis Lukas

Kultuuriminister
Lukas on kultuuriminister, kes avas kultuurielu pärast kevadist eriolukorda ja pole seda kinni keeranud nüüdki, kui kogu maailma kinod ja teatrid on koroonapiirangute tõttu täiesti või pooleldi lukus. Lõppevale aastale tagasi vaatavad kultuurikorraldajad ja PÖFF-i juht Tiina Lokk tänavad ministeeriumi toetuse, abimeetmete ja lukku keeramata kultuurielu eest.
Viljar Arakas
59

Viljar Arakas

Ettevõtja
Arakas juhib Efteni kinnisvaraimpeeriumi. Koroonaviirus tõi sellele kuuluvatesse hotellidesse suured koondamised, ent igas halvas on ka killuke head. Näiteks Radissoni hotellis alustati remonti, et vuntsida see üles kõrgema klassi hotelliks. Arakas oli teravalt vastu valitsuse otsusele anda Porto Franco arendusele turutingimustest oluliselt soodsamat riigilaenu.
Paul Keres
60

Paul Keres

Vandeadvokaat
Vandeadvokaat Keres pälvis sel aastal enim tähelepanu naiskolleegide seksuaalse ahistamise eest trahvi saanud Aivar Mäe esindajana. Keres figureerib ka mitmes muus kurikuulsas õiguslahingus: Tallinna Sadama kohtusaagas Ain Kaljuranna kaitsjana ja Savisaare korruptsioonikaasuses Vello Kunmani kaitsjana.
Andres Parmas
61

Andres Parmas

Riigi peaprokurör
Riigi peaprokurör Parmas lõi USA advokaadi Louis Freeh’ nina ees ukse kinni. Nimelt lootis Freeh, et riigiprokuratuur annab talle üle Danske panga rahapesuga seotud dokumendid. „Päris kindlasti pole võimalik, et väline osapool – vahet pole, kas on eraldi ekspert või teisest riigist palgatud õigusbüroo – saaks ligipääsu kriminaalasja toimikutele,” ütles Parmas.
Taavi Veskimägi
62

Taavi Veskimägi

Eleringi juhatuse esimees
Veskimägi on juba 11 aastat juhtinud riigiettevõtet Elering. Kui leedulased üritasid tänavu häälekalt sundida teisi Balti riike loobuma Valgevene tuumaelektrit ostmast, oli just Veskimäel oluline roll naaberriikide lepitamises. Sügisel tegid kolm riiki kompromisslahenduse, mille tulemusel lõpetatakse elektrikaubandus Valgevenega 2025. aastaks.
Jürgen Ligi
63

Jürgen Ligi

Poliitik
Reformierakondlane Ligi on üks sõnakamaid opositsioonipoliitikuid, kes nii sotsiaalmeedias kui ka ajakirjanduses kritiseerib jõuliselt valitsuse tegevust, eriti riigi rahaasjade korraldamist. Ligil endal on pikk valitsusetöö kogemus, sest ta on olnud suisa nelja eri valdkonna minister.
Tiit Land
64

Tiit Land

Tallinna Tehnikaülikooli rektor
Tänavu kolis Tiit Land Tallinna ülikooli rektori kabinetist üle TalTechi rektori kabinetti. Land arutleb avalikult haridussüsteemi kitsaskohtade üle, näiteks tasuta kõrghariduse teemal. Ta lubab lahkelt nimetada enda juhitavat õppeasutust ikkagi Tallinna tehnikaülikooliks, mitte üksnes inglispärase lühendiga TalTechiks.
Siim Kallas
65

Siim Kallas

Poliitik
Riigikogu aseesimees Siim Kallas saab küll vahel parlamendi ees haamriga otsuseid lukku lüüa, kuid päevapoliitikale on tal rohkem mõju hoopis oma tütre, Reformierakonna esimehe Kaja Kallase kaudu. Tänavu andis Isamaa rahastaja Parvel Pruunsild Siim Kallase kohtusse, sest too väitis justkui Isamaa rahastajad määraksid, kellega partei valitsuses on.
Kristjan Jõekalda ja Teet Margna
66

Kristjan Jõekalda ja Teet Margna

Meelelahutajad
Eesti meelelahutust on raske ette kujutada Kristjan Jõekalda ja Teet Margnata. Seda kinnitavad ka mõlema EFTA-lt ja Kroonikalt võidetud meelelahutusauhinnad. Viimase 15 aasta jooksul ei ole publik neist tüdinenud ja neil on endiselt huvitavat pakkuda. Duo ajab kindlalt oma joont ning nende hoogu ei kärpinud ka ligi paar aastat tagasi tehtud kanalivahetus.
Varro Vooglaid
67

Varro Vooglaid

SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juht
SAPTK-i juhina seisab Vooglaid vagade ja konservatiivsete väärtuste eest ühiskonnas. Vooglaid on aastatega leidnud endale kaasamõtlejaid, toetajaid ja ka raha. See võimaldab tal korraldada korralikke kampaaniaid. Näiteks peagi alustab SAPTK kampaaniat selle heaks, et abielu sätestataks põhiseaduses ainult mehe ja naise vahelise liiduna.
Toivo Tänavsuu
68

Toivo Tänavsuu

Vähiravifondi Kingitud Elu asutaja
Tänavsuu juhitud vähiravifondist Kingitud Elu on aastatega saanud mõjukas heategevusorganisatsioon. Sealt saavad abi küsida need, kel pole võimalik oma rasket haigust ravida isikliku ega riigi raha eest.
Urmas Viilma
69

Urmas Viilma

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop
EELK peapiiskop Viilma on muidu pigem usuleiges Eestis kiriku ühtäkki jõuliselt pildile toonud. Sel sügisel tuli avalikkuses jutuks nii Viilma mõjuvõim valitsuse liikmete seas kui ka kirikute rahaasjad. On arutletud, et kirikul ja vabariigi valitsusel ei ole Eestis varem nii tihedasi suhteid olnud.
Kristjan Port
70

Kristjan Port

Eesti Antidopingu nõukogu liige
Sporti määriva dopinguga võitlemine eeldab kindlat meelt, tarkust ja järjekindlust. Eesti Antidopingu nõukogu liige Port pole inimene, kes laseks end patuste atleetide olukorda ilustavate udujuttudega lollitada. Teadlasena on ta dopinguteemaga peensusteni kursis ja nõuab valemängurite karmi, ent õiglast karistamist.
Mart Haber ja Taivo Piller
71

Mart Haber ja Taivo Piller

Ettevõtjad
Shishi omanikud said tähelepanu, kui Haber vastas Mart Helmele: „Meie firma maksis ainuüksi sel kuul 224 563,66 eurot makse ja siseminister soovitab meil joosta Rootsi. Kui keegi minu sõpradest on hääletanud selle valitsuse poolt, siis me pole enam sõbrad.”
Urmo Aava
72

Urmo Aava

Rally Estonia direktor
Veel aasta alguses oli mõte Eestis toimuvast WRC rallist utoopiline. Koroonakriisi tõttu tuli aga ootamatu pakkumine. Rally Estonia direktor Urmo Aava suutis koos kaaslastega leida vahendid ja luua vajalikud tingimused, et vägev spordipidu korraldada.
Neinar Seli
73

Neinar Seli

Ettevõtja
Ehkki Estiko Grupi juht Neinar Seli on andnud oma ärides jämedama otsa poja kätte, on ta endiselt Tartus väga oluline niiditõmbaja. Selile kuulub palju Tartu tuntud „maamärke” nagu Tasku keskus ja hotell Lydia. Tallinnas on tema oma näiteks Luminori kõrghoone. Tänavu oli Seli üks ettevõtjaid, kes ostis Leedu reisifirma Novaturas.
Sten Tamkivi
74

Sten Tamkivi

Ettevõtja
Ettevõtja ja investor Tamkivi on juba mitu aastat olnud üks Eesti tehnoloogiasektori eestkõnelejaid. Investorina on ta paigutanud raha ja teadmisi mitmesse Eesti idufirmasse ning aidanud neil maailma vallutada. Kui poliitikud kohtuvad tehnoloogiasektori esindajatega, on platsis ka Tamkivi. Sel aastal astus ta mehise sammu ja otsustas minna isapuhkusele.
Jüri Käo
75

Jüri Käo

Ettevõtja
Suurettevõtja Käo aktiivsem periood poliitika mõjutajana jääb aastate taha, kui ta kuulus eri riigifirmade nõukogudesse ja juhtis tööandjate keskliitu. Praegu on Käo mõjukas teisel põhjusel. Nimelt annab ta ühe NG Investeeringute omanikuna tööd kokku ligi 5000 inimesele. Kontserni kuuluvad näiteks Kaubamaja, Selver, Liviko, Viking Motors ja Balbiino.
Peep Talving
76

Peep Talving

Põhja-Eesti Regionaalhaigla ülemarst
PERH-i ülemarsti Talvingu koordineerida jäi koroonakriisi ajal kõigi Eesti haiglate omavaheline koostöö. Talving jagas avalikkust teavitades selgeid ja arusaadavaid sõnumeid. Ta juhtis haiglat eeskujulikult ja näitas, et PERH oli erakorraliseks olukorraks hästi valmistunud.
Urmas Sõõrumaa
77

Urmas Sõõrumaa

Ärimees
Ärimees Urmas Sõõrumaa valiti 2020. aastal mäekõrguse eduga tagasi Eesti olümpiakomitee presidendiks. Ühtlasi sai ta kätte Patarei vangla võtmed, et alustada seal suurarendust. Ta on tuntud kui üks heldemaid erakondadele annetajaid, näiteks 2019. aastal kinkis ta parteidele 377 000 eurot.
Robert Sarv
78

Robert Sarv

Vandeadvokaat
Vandeadvokaat Sarv on viskunud ambrasuurile sõnavabaduse ja sõnade eest vastutamise kaitseks. Ühtlasi on tema tegevus vahel isegi skandaalsem kui juhtumid, mille puhul ta kohtus esineb. Tema teguviise ja tööeetikat on mitu korda arutatud advokatuuri aukohtus.
Taavi Pern
79

Taavi Pern

Riigiprokurör
Riigiprokurör Pern kuulutati tänavu aasta prokuröriks. Ta jäi silma mitme tähelepanuväärse kaasusega. Näiteks oli ta süüdistaja rahvusvahelist huvi äratanud Mati Alaveri kohtuprotsessis, Keskerakonnale tehtud 50 000-eurose annetuse kriminaalasjas ja jätkuvas Savisaare protsessis.
Eero Epner
80

Eero Epner

Dramaturg
Epnerit võib pidada üheks teatrimaailma mõjukamaks mõtlejaks. Sel aastal kutsus ta koos Daniel Vaarikuga ellu ühiskonna valupunktidest pikki ja sisukaid kirjutisi avaldava väljaande Levila. Ehkki arvude keeles ei ole ettevõtmine nii laiade hulkadeni jõudnud, kui võiks, peavad need, kes lugemiseni jõuavad ja ka lõpuni lugeda suudavad, kirjutisi mõjukateks.
Toomas Luman
81

Toomas Luman

Ettevõtja
Nordeconi juht ja Eesti kaubandus-tööstuskoja juht Toomas Luman on sel aastal kandnud olulist rolli ettevõtjate suhtluses valitsusega. Ettevõtete esindusorganisatsioonide kaal tõuseb just erakorralisel ajal ja sestap on nende juhtidel oluline mõju kriisiga toime tulekule. Lumani osalusel valmisid ettepanekud, kuidas saaks ettevõtjatel aidata kriisist väljuda.
Priit Võigemast
82

Priit Võigemast

Näitleja
Võigemasti võib nimetada üheks Eesti parimaks meesnäitlejaks. Viimasel kolmel aastal on ta mänginud pearolli kõrge lennuga lavastuses „Lehman Brothers”, filmides „Tõde ja õigus” ja „O2” ning telesarjades „Pank” ja „Alo”.
Peep Peterson
83

Peep Peterson

Ametiühingute keskliidu juht
Töörahva heaolu eest seisva ametiühingute keskliidu juht Peep Peterson on ametis olnud seitse aastat. Tänu oskusele näha majanduses laiemat pilti ja pakkuda kompromisse on Peterson muutnud ametiühingud mõjukaks organisatsiooniks. Tänavusel pandeemia-aastal osales ta palgatoetuste süsteemi väljatöötamises.
Priit Sibul
84

Priit Sibul

Isamaa peasekretär
Sibul on Isamaa erakonna riigikogu fraktsiooni juht ja partei peasekretär. Koostöös erakonna esimehe Helir-Valdor Seederiga juhivad nad parteid kindla käega ja Sibula arusaamad ja mõtted mängivad Isamaa poliitikas olulist rolli.
Martin Järveoja
85

Martin Järveoja

Kaardilugeja
Rõhutatakse, et ralliautos pingutavad kaks meest võrdselt. Ometi jäävad kaardilugejad avalikkuses roolikeerajate varju. See pole nende jaoks probleem. Kaardilugejad teavad, et just nemad on superstaari staatuses sõitjate suurimad mõjutajad. Ka Ott Tänak hakkas hoogsalt võitma siis, kui tema kõrvale istus tasakaalukas ja kindla sõnaga Martin Järveoja.
Enn Veskimägi
86

Enn Veskimägi

Ettevõtja
Mööblitööstur Enn Veskimäest sai sel aastal kõige tuntum koroonapatsient. Väga raskest seisust välja rabelenud Veskimäe paranemist jälgis „Pealtnägija” ja hiljem rääkis ta avameelselt endaga juhtunust ka LP-s. Veskimäe julgus rääkida asjadest vahetult ja inimlikult andis võimaluse näidata, mida see viirushaigus varem terve inimesega võib teha.
Aigar Kallas
87

Aigar Kallas

Riigimetsa majandamise keskuse juht
Kallas on RMK juht, kellest on paljude silmis saanud harvesteritega metsa langetajate võrdkuju. Ta osaleb olulise tegelasena metsandusvaidluses. Septembris valiti Kallas üleeuroopalise assotsiatsiooni EUSTAFOR asepresidendiks. RMK on tubli riigikassa täitja. Sel aastal maksis RMK riigile algul plaanitust ligi poole rohkem dividendi – 66 miljonit eurot.
Hendrik Toompere jr
88

Hendrik Toompere jr

Draamateatri kunstiline juht
Toompere jr suunab Draamateatrit kindla käega kunstiliselt värskes ja perspektiivikas suunas. Ei eira traditsioone, ent pole ka tolmuselt vanamoodne. Tal on hea nina hittide peale. Näiteks lavastuse „Lehman Brothers-i” puhul ei heiduta piletiostjaid koroonaviirus ega etenduse kaugelt vaatamine – välja on müüdud ka kolmanda rõdu viimased read.
Andrus Kivirähk
89

Andrus Kivirähk

Kirjanik
Kivirähk on produktiivne kirjanik, draamatekstide looja, lavastaja. Iganädalase kolumniga nädalalõpulehes LP pälvib Kivirähk nii kiitvaid naeruturtsatusi kui ka (äärmus)parempoolse maailmavaatega lugejate tulihingelist hukkamõistu. Menutut draamateksti ega raamatut ei ole tal seni veel kirjutada õnnestunud.
Arto Aas
90

Arto Aas

Tööandjate keskliidu juht
Eelmise aasta aprillis tööandjate keskliidu juhiks saanud Arto Aas tõusis ametikohaga ka mõjukate tabelisse. Tänavusel pandeemia-aastal seisis ta töötukassa nõukogus palgatoetuse eest, mis oli paljudele tööandjatele abiks. Haiguspäevade suurema hüvitamise arutelul toetasid tööandjad aga seda, et esimene haiguspäev jääks hüvitamata.
Aivar Pohlak
91

Aivar Pohlak

Eesti jalgpalli liidu president
Paarkümmend aastat Eesti jalgpalli valitsenud Pohlakut ei kõiguta miski. Mis sellest, et ammu räägitud magusad jutud tiitlivõistluste finaalturniirile pääsemisest kõlavad siiani tegelikkusest valgusaastate kaugusele jääva muinasjutuna. Igat tsüklit saab alustada uute lootustega ja kui asi kisub kiiva, tasandada olukorda jalgpalli tähtsusest filosofeerimisega.
Kilvar Kessler
92

Kilvar Kessler

Finantsinspektsiooni juht
Pankade rahapesuskandaali tõttu algul kriitikat, kuid tänavu IMF-ilt ka kiitust kuulnud finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler on endise advokaadina juriidilistes mängudes vana kala. Tulevikus saab Kessler enda kontrolli alla ka seni omatahtsi tegutsenud suuremad hoiu- ja laenuühistud.
Jaak Nigul
93

Jaak Nigul

Ettevõtja
Mööblitööstur Nigul seisab sõnakalt ettevõtjate eest ja nahutab üle oma võimete elavat riiki. Tema sõnul tuleks avalikku sektorit 30 000 töötaja võrra vähendada ja laenurahaga ei tohiks üritada senist elatustaset hoida. Nigul ütleb selge sõnaga sedagi, millest poliitikud eriti rääkida ei taha: kui kergelt tulnud laenuraha otsa saab, siis hakkab valitsus makse tõstma.
Kristen Michal
94

Kristen Michal

Poliitik
Michal on Reformierakonnas usin tegija. Ta tunneb riigikogu tööd ning erakonna asjaajamist läbi ja lõhki. Kuid pärast 2012. aasta Silvergate’i skandaali ei ole ta suutnud oma halvamaigulisest taagast lahti saada ja tegutseb parteis madalamatel tuuridel, kui tema võimed lubaksid.
Ergo Kuld/Martin Algus
95

Ergo Kuld/Martin Algus

Režissöör/stsenarist
Eesti komöödiasarjade tootmine seisab suuresti selle tandemi najal. Tänavu oli nende tegevuses ka tõsidust: sarjad „Reetur” ja „Valguses ja varjus” on teeninud palju kiitust. Nad panid märgi maha ka filmimaailmas, kui tegid Oskar Lutsu ainetel filmi „Talve”.
Ralf Allikvee
96

Ralf Allikvee

Ida-Tallinna Keskhaigla juht
Ralf Allikvee jaoks oli 2020. aasta üpris keeruline. Aasta alguses kõrvaldati ta Ida-Tallinna keskhaigla juhi töökohalt, sest tema ja kolleegide kohta algatati segaste hankelepingute tõttu kriminaalmenetlus. Linnapea Mihhail Kõlvart ennistas Allikvee koroonakriisi puhkedes tööle, sest haigla vajas raskel ajal tema kompetentsi ja kogemust.
Le Vallikivi
97

Le Vallikivi

Perearstide seltsi juht
Perearstide esindajana võttis Vallikivi koroonakriisi ajal palju sõna. Ta rõhutas järjekindlalt elementaarseid põhitõdesid, kuidas kanda maski ja mida saab igaüks ise teha selle heaks, et viiruselaines terveks jääda.
Kaupo Karelson
98

Kaupo Karelson

Produtsent
Produtsent Kaupo Karelson on läbi aastakümnete toonud Eesti teleekraanidele armastatud saateid. Sel aastal jõudis koroonakriisi kiuste TV3 ekraanile telesõu „Maskis laulja”, mis lahutas stressirohkel kevadel vaatajate meelt ja troonis telereitingute tipus. Sügisest suutis Karelson käivitada ka saate teise hooaja.
Aivar Mäe
99

Aivar Mäe

Rahvusooper Estonia endine juht
Tänavu suveni oli rahvusooperi Estonia juht Mäe avalikkuse jaoks võimekas hoonete ehitaja ja karismaatiline liider. Eesti Ekspressi juunikuine artikkel Estonia töötajate süüdistustest tõi esile tema hoopis teiste palge. Mäed süüdistati naiskolleegidega sobimatult käitumises ja ta pidi ametist lahkuma.
Epp Kärsin
100

Epp Kärsin

Koolitaja
Kas enne Epp Kärsini pildile ilmumist seksi üldse oligi? Miks muidu on tema seksikoolitused mitu kuud ette välja müüdud. Kuidas õigesti armastada, intiimelu turgutada ja voodisaladusi avastada – peeneid tarkusi soovivad teada nii prominendid kui lihtsad inimesed.