Sel korral on saatekülaliseks julge ja inspireeriv naine Tiina Mitt, kes jagab meiega oma rinnavähi seljatamise lugu, ning kogenud onkoloog ja Tartu Ülikooli kliinikumi hematoloogia-onkoloogia osakonna juht dr Kristiina Ojamaa.

Tutvume lähemalt sõeluuringute hingeeluga – selgitame, mida ja mismoodi sõeluuringutega otsitakse ning kuidas on võimalik sõeluuringul osaleda. Räägime ka sõeluuringutega seotud uuendustest – juttu tuleb nii emakakaelavähi sõeluuringu kodutestist kui ka rinnavähi sõeluuringu sihtrühma laiendamisest. Üheskoos arutleme, miks on varajane avastamine vähiravis nii kriitilise tähtsusega ning mis võib põhjustada seda, et kutsutud inimene sõeluuringule ei jõua. Viimase osas on dr Ojamaa kindlal arvamusel, et meie tervis on meie endi kätes ja kui on võimalus midagi enda jaoks teha, tuleb seda teha – hoida oma tervist. Ta lisab: „Seda kindlasti eriti rinnavähi puhul, mis on kõige sagedasem naiste kasvaja – mida arenenum riik, seda rohkem seda kasvajat esineb.“

Kristiina Ojamaa, Epp Kõuhkna ja Tiina Mitt räägivad kõigest, mida peaks teadma sõeluuringutest.

Tiina Mitt, kes sai diagnoosi 2019. aastal, tõdeb, et tema jaoks on sõeluuringul väga suur tähtsus tema tervise ja elukäigus. Naine on kindlal arusaamal, et kui sõeluuringule kutsutakse, siis tuleb minna, ja ütleb: „Mina olen selle elav tõestus – käisin aastaid ja mitte midagi ei olnud, nüüd tuli ja ma olen sellega silmitsi. Aga ma elan täisväärtuslikku elu, käin tööl ja minuga on praegu kõik korras.“

Saadet juhib Epp Kõuhkna Tervisekassa tervisekommunikatsiooni osakonnast.

Jaga
Kommentaarid