Tervelt viis aastat teenis Saddami kodulinnast pärit Raji al-Tikriti diktaatori ihuarstina, tundes teda lähemalt kui vaevalt keegi teine. 1993. aastal doktor hukati, süüdistatuna Iraagi valitsuse vastases vandenõus. Sellest ajast saadik käivad jutud, nagu oleks doktor metsikute koerte ette heidetud ja need olid ta elusalt ära söönud kaasvangide silme all.

Doktor al-Tikriti oli Iraagis hästi tuntud. Oma 40 aastat kestnud arstikarjääri jooksul avaldas ta mitmeid raamatuid luude ning liikmete haiguste kohta. Korduvalt valiti teda arstiorganisatsioonide juhiks. Saddami Baath –parteisse doktor siiski kunagi ei astunud.

Doktor al Tikriti vanim poeg al-Muhanned Raji Abbas ütles hiljuti Raadio Vaba Euroopale antud intervjuus, et Saddam võttis isa endale ihuarstiks mitte üksnes soovist parimat spetsialisti palgata, vaid ka sellepärast, et diktaator eelistas end ümbritseda oma kodulinnast pärit inimesega.

Doktori poja kinnitusel ei usaldanud Saddam päriselt aga mitte kedagi: "Mis usaldamisse puutub, siis ei lasknud Saddam kellelgi endaga vaid kahekesi ruumi jääda. Talle välja kirjutatud arstirohte laskis ta kõigepealt mõnel teisel proovida."

Erinevate tõbede ravimiseks kasutas Iraagi diktaator erinevaid arste. Vähemalt viis olid kogu aeg ootevalmis, kolm neist pärit Saddami kodulinnast. Eriti kannatas juht seljavalude all. Doktor al-Tikriti kutsuti kohale tihti ja Saddam käis temaga isegi ujumas. Doktori ja ta perekonna suhted presidendiga olid lähedased.

Pärast 1991. aasta Lahesõda doktori hoiak Saddami suhtes muutus. Poeg jutustas, kuidas isa tõi koju Iraagi juhtide nõupidamise protokolli ja luges selle ette: "Kaks paragrahvi jätsid mulle eriti sügava mulje. Saddam ütles, et kui tal oleks olnud veerandki Ameerika tehnoloogiast, oleks ta hävitanud Valge Maja. Teisal väitis ta, et oleks sel juhul Atlandi ookeani Ameerika Ühendriikide peale lasknud."

Doktorile diktaatori mõtteviis ei meeldinud. Poja kinnitusel osales ta 1993. aastal tõepoolest Saddami vastases vandenõus koos mitmete teiste Iraagis tollal tuntud isikutega. Vandenõu tuli ilmsiks, doktor pandi vangi ning hukati. Laip saadeti perekonnale ja selgelt olid näha poomise jäljed. Metsikutele koertele teda niisiis ette polnud antud, nagu rahvasuu räägib.

Kuidas vandenõu avastati ja mis kahtlusalustega pärast seda täpselt juhtus, see võib Iraagi ajaloo tundmatute lehekülgede sekka jääda igavesti. Kui liitlasväed Bagdadi vallutasid, langesid järgneva rüüstamise ohvriks ka Iraagi salapolitsei arhiivid. Suur osa neist hävis.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena