Risto Joost, kes on triloogia kõigi osade tellija ja juhatanud kõiki selle esiettekandeid, ütleb, et kõik kolm teost on rõhutatult poeetilise lüürilise alatooniga ning erakordselt kaunid ja mõjusad.

„Tiibade hääl“ on omamoodi loogiliseks jätkuks Tõnu Kõrvitsa varasematele teostele „Lageda laulud”, mis on kirjutatud Emily Brontë ning „Sina oled valgus ja hommik” Cesare Pavese loomingu põhjal, räägib tekstide autor Doris Kareva.

Triloogia kolmas, viimane osa on inspireeritud USA lennunduspioneeri ja naisõiguslase Amelia Earharti elust ja loomingust. Ta oli esimene naine, kes mais 1932. aastal üle Atlandi lendas ning teine inimene Charles Lindbergi järel, kes selle julgust ja võimekust nõudva reisi üksi ja ilma peatusteta ette võttis. Ta tegi teisigi rekordeid, kirjutas lennukogemustest raamatuid ning oli eeskujuks tervele oma põlvkonna naistele.

„Minu meelest sisaldub „Tiibade hääle” kvintessents Amelia mõttes: Julgus ja heldus on hingeõndsuse alus. See väärib meenutamist iga päev. Amelia kirjadest või luuletustest inspireeritud tekstidest ehk kõige krüptilisem, „Üks armastus” põhineb viimasel signaalil, mille Amelia teele saatis ja mis pärale ei jõudnudki,” jätkab Kareva.

Ingliskeelset „Lageda laule” iseloomustab hirmutav üksindus, karge looduslüürika ning gootilik blues. Itaaliakeelne „Sina oled valgus ja hommik” on kantud traagilistest eksistentsiaalsetest hoovustest. See on hümn elule ja armastusele, mida lauldakse pimedast ja lootusetust sügavikust.

Tõnu Kõrvitsa sõnul on uus teos „Tiibade hääl“ triloogia eelmiste osadega võrreldes kõige helgem. „See on laul lendamisest, unistustest, julgusest ja tingimusteta armastusest,” ütleb helilooja.

Triloogia kaks esimest osa on pälvinud laialdast tähelepanu

“Lageda laulud” (Moor­land Elegies) tuli esmaettekandele 2015. aastal ning pälvis laialdast tähelepanu. Üheksaosalise koorile ja keelpillidele loodud tsükli eest sai helilooja Tõnu Kõrvits 2016. aastal Eesti riikliku kultuuripreemia. Eesti Kooriühing valis heliplaadi aasta koori­plaadiks 2017 ja NPR (National Public Radio, US) aasta parima kümne klassikalise muusika albumi edetabelis oli see kolman­dal kohal. Lisaks püsis plaat 2017. aasta suvel mitmeid nädalaid Amazoni klassikaplaatide müügiedetabeli tipus. 2018. aastal tunnustati „Lageda laule” aasta klassikaalbumi tiitliga ning 2019. aastal etendus teatris Vanemuine samanimeline ballett.

„Sina oled valgus ja hommik” (Sei la luce e il mat­tino), mille esiettekanne toimus mais 2019, on Tõnu Kõrvitsa sõnul otsekui sügavikust lauldud hümn elule ja armastusele. Selle heliplaat valiti pärast ilmumist Prantsuse maineka muusikaajakirja Classica kuu plaadiks ning 2021. aastal esitasid Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester teost Pavese tekstide sünnilinnas Torinos maineka MITO festivali publikule.

Kolmas osa, „Tiibade hääl“ alles alustab teekonda muusikalavadel. Esiettekanded toimuvad kolmes Eesti linnas – Haapsalus, Tartus ja Tallinnas. Esinevad vokaalsolist Marianne Pärna, vioolasoolosid mängib Laur Eensalu, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester dirigent Risto Joosti juhatusel.

Esiettekanded Tallinnas ja Tartus toimuvad "Autoritund" kontserdisarjas (kunstiline juht Tõnu Kaljuste), mis on pühendatud Eesti heliloojate loomingu tutvustamisele ning kus sageli toimuvad uute teoste esiettekanded. Haapsalu kontserdi leiab Nargenfestivali Kreegi päevade programmist.

Eesti Filharmoonia Kammerkoorist ja Tallinna Kammerorkestrist

Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester on aastaid ühiselt kontserte andnud nii Eestis kui ka kaugemal – Euroopast Austraaliani ja Austraaliast Põhja-Ameerikani. Muuhulgas on esinetud maailma nimekates kontserdisaalides nagu New Yorgi Carnegie Hallis, Pariisi Filharmoonias, Hamburgi Elbphilharmonie’s jm. Kollektiivide on Eesti heliloojate loomingu sagedased esmaesitajad ja nende kontserdikavad on pälvinud kriitikutelt arvukalt esinejad Eesti muusikalavadel. Tõnu Kaljuste dirigeerimisel on mõlemad kollektiivid korduvalt esitatud Grammy nominatsioonile ning 2014. aastal pälviti Grammy auhinna Arvo Pärdi albumi „Adam’s Lament“ (ECM) eest.