DIKTAATORID | David Vseviov uues sarjas: praegu Venemaal toimuv on puhas déjà vu impeeriumi langusest
(295)Venemaa rünnak Ukraina vastu on toonud rambivalgusesse ühe mehe - Vladimir Putini ümber koondunud süsteemi, mis sisuliselt meenutab üha enam klassikalist diktatuuri. Aga mis on diktaatori ja diktatuuri saatus?
„Tuletame meelde selle kuulsa julgeolekunõukogu istungi, kus Putin järgemööda pöördub inimeste poole, et mida nad arvavad,“ toob ajaloolane David Vseviov ilmeka näite. „Kas nad avaldasid seal oma arvamust? Ei! Paaniliselt püüti tabada Putini soovi ehk sisuliselt korrata tema arvamust.
Vaat see on kõikide diktatuuride tulemus, kus nad muutuvad sisuliselt teovõimetuteks, sest nad on nakatunud hirmu. Jah, nad on tohutud kolossid, nad võivad püsida väga kaua.
Aga ka Nikolai I sõjavägi marssis suurepäraselt – ja fiasko Krimmi sõjas. Paraadidel oleme näinud võitmatut maailma teist armeed ja nüüd selgub tõetund. Minu jaoks on see selline déjà vu.“
Miks tahavad ikkagi nii paljud end diktaatoriga samastada?
Millise mehhanismiga hoitakse inimesi lojaalsena?
Miks ei ela diktaatori ideed peaaegu mitte kunagi üle tema surma?
Neile ja paljudele teistele küsimustele pakub uue sarja esimeses saates vastuseid ajaloolane David Vseviov. Teda küsitleb Eesti Päevalehe ajakirjanik Krister Paris.