JUHTKIRI | Raik peaks Narvat eestimeelsemalt juhtima
Narva elanikele valdavalt meeldib tank-monument, mis asub linnast Narva-Jõesuusse viiva tee ääres ja meenutab kohta, kus 25.–26. juulil 1944. aastal ületasid Nõukogude väed Narva jõe. Meeldib nii väga, et kogutakse allkirju petitsioonile, mis nõuab linnalt tanki saatuse küsimuses rahvaküsitluse korraldamist.
Aastaid ei teinud ülejäänud Eesti sellest punase viisnurgaga ja toruga lääne poole vaatavast mälestusmärgist suurt numbrit. Näiteks Eesti ametlikus turismiportaalis puhkaeestis.ee kirjeldatakse sõbralikult: „Koht on kujunenud Ida-Virumaa, peamiselt Narva vastabiellunute üheks populaarsemaks peatuspaigaks, kus ümber kahuritoru sõlmitav värviline lint on saanud pulmarituaali üheks osaks. Tänu lintidele näeb sõjamasin ebaharilikult lustakas välja.“
Selle eest, et praegu on päevakorda tõusnud tank-monumendi teisaldamine, tuleb narvalastel süüdistada Vladimir Putinit, kes kiskus Ukrainasse tungides vanad haavad lahti. Seda sõnumit peaks narvalastele jõuliselt edastama ka linnapea Katri Raik. Selle asemel rääkis ta eile RusDelfi vahendusel ajaloo kohta väga ümmargust juttu. Vähemalt seltskonnale, kes kavatseb täna Narva „vabastamise“ aastapäeva tähistada, oleks linnapea pidanud saatma selge sõnumi, et praegusel ajal on see kohatu ja taktitundetu Eesti riigi vastu.
Linnapea oleks pidanud saatma selge sõnumi, et praegusel ajal on Narva „vabastamise“ aastapäeva tähistamine kohatu ja taktitundetu.
Kahjuks on Raik muutunud Narva linnapeana Eestile tähtsates väärtusküsimustes kuidagi pehmeks: ei ole ta aktiivselt seisnud selle eest, et Ukraina põgenikud saaksid Narvas parimal viisil vastu võetud, ei ole tema ajal edasi liigutud ka Eesti vabariigi vastu tegutsenud inimeste nimesid kandvate tänavate ümber nimetamisega.
Kusjuures tankiküsimuses oleks mõeldav ka „kirik keset küla“ lahendus. Eelkõige on ju tarvis tankilt Nõukogude okupatsiooni meenutav ideoloogiline laeng maha võtta. Lihtsalt tank, mille otsas saab vabalt turnida, meeldiks ka paljudele eestlastele. Pulmarituaaliks pole punast viisnurka vaja – kui tank näiteks lillaks värvida, nagu kõlab üks ettepanek, muutuks ta selleks otstarbeks isegi sobivamaks. Või kui vedada tank näiteks Narva linnusesse, oleks seal praegusest lihtsam ja ägedam sõjamasina otsas endast fotosid teha.
Tanki puutumata jätmise eest seisvate aktivistide sõnul tooks tanki teisaldamine kaasa narvalaste võõrandumise Eestist kui riigist. Nii tuliselt arvavatel inimestel soovitame veel kord mõelda, miks on tanki ära viimine üldse päevakorda tõusnud.