INTERVJUU | Marina Kaljurand: kardan, et Euroopa hakkab Ukrainat survestama iga hinna eest sõda lõpetama
Europarlamendi liige sotsiaaldemokraat Marina Kaljurand väidab, et Euroopa Liidus valitsevad väga erinevad arusaamad sellest, mida tähendab selles sõjas Ukraina võit.
Sügis näitab, milliseks Euroopa Liidu käitumine sõjas edaspidi kujuneb, märgib Kaljurand. Ta muretseb Euroopa ühtsuse pärast olukorras, kus inflatsioon on sundinud pilgud taas riigi sisse suunama ja Ukraina aitamine jääb üha kaugemaks. Tema sõnul võime sügisel olla olukorras, kus prantslasi ja itaallasi huvitab surevatest ukrainlastest rohkem see, et nad tohivad oma tuba vaid 18 kraadini kütta. Aga Ukrainale on lääne toetus hädavajalik. „Kui lääs jätkab Ukraina toetamist, on Venemaa võit välistatud,“ usub Kaljurand.
Rääkisite, et lähete septembrist tagasi Brüsselisse ja et seal hakkab olema väga raske Ukrainat päevakorral hoida. Miks hakkab see väga raske olema?
Nägin seda juba suve alguses, et Euroopas hakkab tekkima sõjast väsimus ja tüdimus. Ja praegu kuulen ka neid suvel tulnud signaale, kui räägitakse juba Schröderist kui võimalikust vahendajast Venemaa ja Ukraina vahel. Ma kuulen Prantsuse presidenti, kes on mures Putini näo päästmise pärast. Kuulen oma Lõuna-Euroopa kolleege, kes on mures energiahindade pärast, või mõnd Ida-Euroopa kolleegi, kelle riik sõltub praegu endiselt Vene energiakandjatest.
Kõik need aspektid kokku teevadki murelikuks. Ma väga kardan, et tahetakse survestada Ukrainat iga hinnaga kokku leppima ja iga hinnaga sõda lõpetama. Ja see on see, mida ei tohi juhtuda. Ma väga loodan, et seda ei juhtu. Ka sotsiaaldemokraatide fraktsioonis Euroopa Parlamendis on väga erinevad seisukohad. Meil läheb seal suuremat sorti vaidlemiseks kasvõi Saksa sotsiaaldemokraatidega, aga ka mõnede lõunariikide esindajatega.