FOTOD | Kumu uus näitus vaatab tänapäevase pilguga ajaloolisi teadusjoonistusi
Alates tänasest saab Kumu kunstimuuseumis näha näitust „Kunst või teadus“, mis käsitleb esimest korda põhjalikumalt kunsti ja teaduse suhete ajalugu Eestis.
Ajaloolised teaduspildid on näitusel asetatud dialoogi tänapäevaga, mil üha suurem osa infost on pildiline ning oskus pilte kriitiliselt tõlgendada järjest vajalikum. Näitusele on uue teose loonud kunstnik Kristina Norman, kes esindab tänavu Eestit ka Veneetsia biennaalil, kus ta samuti tegeleb teaduspiltidega.
Kunsti ja teaduse dialoog on praegusel tormilisel digiarengu ja tõejärgsuse ajastul oluline teema. Samas on teaduse visuaalne ajalugu suuresti unustatud. Näitus võtab vaatluse alla kunsti seosed loodus- ja reaalteadustega 19. sajandil ja 20. sajandi alguses: kunstnike ja teadlaste panuse Eesti, aga ka laiemalt Vene impeeriumi botaanika, zooloogia, meditsiini, kliima, paleontoloogia jms uurimisel ja kujutamisel. Üldisem eesmärk on rõhutada pildi tähtsust teadmiste loomisel, kujundamisel ja kontrollimisel.
Näitus sünnib Tartu ülikooli muuseumi, Eesti kunstimuuseumi ja Eesti kunstiakadeemia koostöös ning jääb Kumus avatuks 19. märtsini 2023. Alates 2023. aasta oktoobrist eksponeeritakse seda Tartu ülikooli muuseumis.
Näituse kuraatorid on Jaanika Anderson, Ken Ird, Linda Kaljundi, Kadi Polli ja Kristiina Tiideberg. Näituse ja raamatu on kujundanud Jaanus Samma.