Igatahes on eluasemelaenu kuumaksete mitmesajaeurone tõus vältimatu.

Teoorias ei tohiks sellest suuri probleeme sündida. Pankurid pidid inimeste laenuvõimet hinnates arvestama, et euribor ei jää laenu tagasimaksmise tähtajani negatiivseks, vaid võib vabalt tõusta 3–4%-ni. Eesti vanemas keskeas finantsistid mäletavad isegi sellist aega, kus Saksa marga – väga kõva raha – baasintress oli 8–9%. Lühidalt öeldes: nii pankurid kui ka laenuvõtjad pidid intressitõusu võimalusega arvestama.

Ent intressitõus on olnud väga järsk ja see võib teha tõusu seedimise raskemaks. Ja poleks ime, kui paljud laenuvõtjad siiski on end laenudega üle koormanud – bluffinud pangas veidi sissetulekutega ja/või võtnud mujalt finantskohustusi juurde.

Paneme pankadele südamele, et nad kohtleksid intressitõusu tõttu raskustesse sattuvaid laenuvõtjaid inimlikult.

Paneme pankadele südamele, et nad kohtleksid raskustesse sattuvaid laenuvõtjaid inimlikult: annaksid maksepuhkusi, pikendaksid kuumakse vähendamiseks laenutähtaega. 2020. aasta šoki ajal tuli see neil hästi välja ja koroona põhjustatud kriis ei saanud seltsiliseks finantskriisi.

Poliitikud võiksid end selles teemas vaos hoida, sest mitmesuguseid toetusi hinnatõusu leevendamiseks on juba kehtestatud küll. Eluasemelaenu võtjad, kes enamasti ei kuulu madala sissetulekuga inimeste hulka, peaksid üldjuhul ise hakkama saama.

Kui laenumakse võtab eelarvest varasemast märksa suurema tüki, aitab hakkama saada kokkuhoid.

Neljaliikmelisel perel kulub toidule 1000 eurot kuus,“ kirjutas mõne nädala eest Delfi Ärileht ühe pere näitel. „Investorist pereema toidab viieliikmelise pere 300 euroga kuus,“ teatas päev hiljem Maaleht teise pere näitel. Inimeste kulutamisharjumused on erinevad, aga need kaks näidet kinnitavad, et euribori tõusuga hakkamasaamiseks leidub kasutamata reserve.

PÄEVA ARVUD | Tegelikult ei ole euribor veel kõrge

2,625% oli teisipäeval 6 kuu euribor, mis on paljude Eesti eluasemelaenude intressi alus.

6 aastat, 6 kuud ja 25 päeva (10. novembrist 2015 3. juunini 2022) oli 6 kuu euribor miinusmärgiga ja siinse eluasemelaenuvõtja jaoks 0%.

5,405% on olnud ajaloo kõrgeim 6 kuu euribor (1. oktoobril 2008). Euro kaalukaima eelkäijavaluuta Saksa marga analoogse intressimäära rekord oli 9,9% 1992. aasta augustis.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid