Koalitsioonikõneluste käigus mainiti pensionisüsteemi jätkusuutlikkuse arutelu alapunktina ka teise pensionisamba kohustuslikuks muutmist tööturule tulevatele noortele. Laiem pensionisüsteemi jätkusuutlikkuse arutelu jätkub ning vähemalt avalikkusele teadaolevalt pole otsust pole veel langetatud.

21.03.23 väidab Isamaa Erakonna esimees Helir-Valdor Seeder ERR-i saate „Esimene stuudio“ intervjuus koalitsioonikõnelustes mainitu kohta: „/--/ Pensionisamba või pensionireformi tagasi pööramine ei olnud ühegi erakonna valimisprogrammis.“

KONTROLL

Keskendume koalitsioonierakondadele, kuna nemad on arutlemas pensionisüsteemi jätkusuutlikkuseks vajalike sammude tegemist. Kontrollime, kas tõepoolest pole ühegi koalitsioonierakonna valimisprogrammis mainitud teise pensionisamba kohustuslikuks muutmist tööturule tulevatele noortele?

Reformierakonna valimisprogrammis seisab tööturu, noorte ja pensioniga seoses järgmised lubadused:

„Kasvatame inimeste teadlikkust oma võimalustest ja arendame oskusi vanaduspõlveks valmistumisel ning loome iseteenindusportaali pensionikogumise jooksvaks jälgimiseks kõigis kolmes sambas. Pensionitarkuse omandamist tuleb alustada tööelu esimesest aastast. Riigiasutused peavad pakkuma asjakohast ja erapooletut individuaalset nõustamist. Kogumist vabatahtlikesse pensionisammastesse soodustatakse./–/“

„Muudame raha kogumise pensionisammastesse paindlikumaks. Tööandja võimalused töötaja teise ja kolmandasse pensionisambasse panustamisel tuleb muuta atraktiivsemaks. Arendada tuleb paindlikke kogumispensioni skeeme, mis käiksid kaasas tööturu muutumisega.“

Sotsiaaldemokraadid mainivad tööturu ja pensioniga seoses eakate olukorra parandamiseks tööandjapensioni kehtestamist.

Eesti 200 programmis on pensioniga seoses vaid üks lubadus:

„Toetame pensioniealiste vabatahtlikku tööturule jäämist maksusoodustuste kaudu. See tähendab, et tööjõus osalevate inimeste arv ei lange nii kiiresti, aidates leevendada tööjõupuudust. Lisaks on sellel märkimisväärne positiivne mõju riigi eelarvele.“

HINNANG

Tõsi

Ühegi koalitsioonierakonna valimisprogrammis pole räägitud pensionireformist või teise samba tagasi pööramisest.

PROJEKTIST

Hea lugeja! Kui ka sinule jääb silma mõni valekahtlusega väide, saada see julgelt aadressile faktikontroll@epl.ee.

Eesti Päevaleht, Delfi ja Eesti Väitlusselts käivitasid 2017. aastal Faktikontrolli projekti, mille käigus jälgitakse, kuidas poliitikud faktidega ringi käivad. Väitlusseltsi juures tegutsevad faktikontrolörid jälgivad igapäevaselt poliitikute ja teiste arvamusliidrite meedias väljaöeldavat ning kontrollivad erinevaid esmapilgul kahtlust äratavaid või küsimusi tekitavaid väiteid. Kontrolli tulemused ilmuvad Eesti Päevalehe veebis ning seal antakse poliitikute väidetele hinne kuuepunktiskaalal: eksitav, vale, pigem vale, nii ja naa, pigem tõsi ja tõsi.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena