Vadõm Vasõlovitš Ištšenko loomingu näitel on meil võimalus tutvuda tõeliselt tänapäevase ukraina rahvakunstiga.

1970. aastal Harkivi oblastis Lozovas sündinud mees elab praegu Gorišni Plavni linnas Poltava oblastis. Seal lõpetas ta keskkooli ning sai mäe- ja metallurgiatehnikumi diplomi. Kuna ta aga alates varasest lapsepõlvest tundis huvi puunikerdamise vastu, asus ta kunstiga leiba teenima juba 1988. aastal. Tal oli õnn õppida kuulsa rahvakunstimeistri ja maalikunstniku Leonid Tsarhorodski töökojas. 2004. aastal toimus Gorišni Plavnis Vadõm Ištšenko esimene isikunäitus. Pärast seda on tema puunikerdused ja skulptuurid olnud eksponeeritud korduvalt Kiievis Rahvuslikus Rahvakäsitööliste Liidus, samuti 2020. aasta talvel Kiievi galeriis Triptühhon.
Ukrainas on ta tuntudki rohkem meisterliku puunikerdaja kui maalijana. Vadõm on Ukrainat esindanud mitmetel rahvakunstinäitustel Euroopas. 2019. aastal saavutas ta näiteks Roomas toimunud konkursil „Aurelia Medusa“ teise koha skulptuuriga „Pink“. Kindlasti on Vadõmi jaoks suurim tunnustus, et temalt telliti Gorišni Plavni linna Kolme Pühaku kiriku ikonostaas. Ta töötas selle kallal aastail 2011–2016 alates kujundusest kuni nikerdatud teostuseni.

Vadõmi puunikerdused kannavad rahvakunsti vaimu, on tehtud vanu töövõtteid järgides, kuid temaatiliselt põimuvad nendes minevik ja nüüdisaeg. Sama võib öelda tema maaliloomingu kohta. Oma maalidel kujutab ta rahvalikult lihtsal moel inimeste elu ning tema kunsti põhiülesanne on rahvatarkuse sügav mõistmine ja selle ühendamine modernsusega.

Käesolev maalinäitus „Kirjatud laulu org“ rändas enne Eestisse jõudmist ringi Ukrainas, pälvides kõikjal sooja vastuvõtu. Maalide teemad on pärit rahvalauludest. Lauluread said teoste pealkirjadeks ja laulude süžeed kanti üle lõuendile.
Iidne rahvatarkus, vanad loitsud ja rahvanaljandid aitavad kõigil rahvastel tulla eluga toime nii headel kui halbadel aegadel.
Näitus „Kõndisin aias mööda rohelist rohtu“ jääb Pärnu Uue Kunsti Muuseumis avatuks 15. oktoobrini. Näitus toimub koostöös Eesti Rahva Muuseumiga.