Demy Landson: suurriigid võivad ju tuumajaamadega eksperimenteerida, aga väikeriikides riskideks ressurssi pole
(38)Kui asi puudutab tuumajaamasid, eriti neid siiani sisuliselt testimata ja arendamisjärgus versioone, siis kas siinkohal on võimalik öelda, et tugineme kogemusele?
Arutelu Eesti energiasektori tuleviku üle jätkub. Tehes vabaühenduste kliimavõrgustiku koordinaatorina iga kuu kokkuvõtteid kliima- ja keskkonnateemadega seotud arvamusavaldustest ja seisukohtadest ning jälgides lähedalt meediamaastikul toimuvat, julgen väita, et klaari pilti on keeruline saavutada ning diskussioonidest on sageli puudu just üks, aga see kõige olulisem sõltumatu osapool.
Artiklis tuuakse lisaks üllatuslikult välja ajalooliselt eriti tundlik teema - fosforiit, mille kaevandamist tuleks Kallemetsa arvates miljardkäibega tööstuse loomiseks esmajärjekorras kaaluda. Ilmselt tuleks fosforiiti jõudsalt kaevandama hakata siis, kui kaalume 720 tonni radioaktiivseid tuumajäätmeid sinna samma pinnasesse sadadeks tuhandeteks aastateks matta, kui tuumaenergia 2024. aastal riigi poolt rohelise tule peaks saama.
Siinkohal on ilmselt õigustatud öelda, et kui meie tulevik oleks puhtalt eraettevõtjate kätes ja riigil või kodanikuühiskonnal poleks võimalik sõna sekka öelda, siis oleks tulemus üpris trööstitu, kuna Eesti elu- ega looduskeskkond nendest ettevõtmistest kasu ei lõikaks.