Tallinna lasteaiajuhataja vaenas samasoolist paari: loodusseaduste järgi ei saa niimoodi olla
Lasteaiajuhataja teatas uue mudilase vanematele: „Minu meelest peab lapsel isa ka olema. Parem on, kui te lahkute.“
Tallinlased Saara ja Katrin (tegelikud nimed toimetusele teada – T. J.) on pisitütre Johanna (nimi muudetud) vanemad. Paar otsis lapsele Pelgulinnas hoiuvõimalust ja nad valisid välja eralasteaia Sajajalgne.
Kahe lasteaiaga mängu- ja arenduskeskuse Sajajalgne juht on alushariduspedagoog Eeva Holm, kes on oma erialal ka meedias sõna võtnud. Keskusel on haridus- ja teadusministeeriumi koolitusluba.
Keskuse kodulehel on kirjas lasteaia visioon: oluliseks peetakse koostööd lasteaia ja perekonna vahel, et laps kasvaks ennast ja teisi tundvaks ja austavaks õnnelikuks inimeseks, lisaks lubab lasteaed arvestada ühiskonna prioriteete ja suundumusi.
Kõlas positiivselt
Kodulehel lubatu kõlas positiivselt, nii et Saara ja Katrin ei osanud midagi halba arvata. Nad panid Johanna lasteaeda kirja ja läksid lastehoiujuhatajaga kohtuma.
„Eeva Holm võttis meid vastu ja küsis, kes me oleme. Vastasin üllatudes: mida te sellega mõtlete? Me oleme vanemad. Seejärel Eeva uuris, kas lapsel isa ei ole. Vastasin, et oleme mõlemad emad, Johannal on kaks ema. Holm ütles seepeale: minu meelest peab ikka lapsel isa ka olema, ma ei saa aktsepteerida seda, parem on, kui te lahkute. Me olime nii hämmingus, et astusime sama targalt sealt välja,“ kirjeldas Katrin.
Holm kinnitab, et samasoolisi lapsevanemaid ta tõesti ei salli, kuid oleks igati valmis Johanna lastehoidu vastu võtma ja lubab, et tema meelsus tööd ei segaks. „Mina pakun lapsele kohta igal juhul ja lapsesse suhtume professionaalse pädevusega. Laps on laps,“ sõnas Holm.
„Meie lasteaias lähtutakse Eesti põhiseadusest, loodusseadustest ja oma õppekavast.“
Holm selgitas põhjuseid, miks on samasoolised paarid talle vastuvõetamatud. „Meie lasteaias lähtutakse Eesti põhiseadusest, loodusseadustest ja oma õppekavast. Meil ei ole sellist asja, et lapsel on kaks ema. Loodusseaduste järgi ei ole niimoodi,“ sõnas Holm. Samuti märkis ta, et suhtub mõistvalt üksikvanematesse. „Lapsel on peale ema ka isa, aga kui teda (isa – toim) parasjagu ei ole, siis see ei ole takistus,“ kinnitas ta.
Praeguseks on Holmiga ühendust võtnud ka soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Christian Veske, kes uuris diskrimineeriva suhtumise põhjuseid, kuid kuna juhtunu on veel nii värske, ei ole Holm vastata jõudnud.
Seega kommenteeris Veske Sajajalgse juhtumit üldisemalt. „Eesti seadused tunnustavad erinevaid perekonnamudeleid, sealhulgas samasoolisi paare. Perekonnas, kus lapsel on samast soost vanemad, kehtivad samad perekonnaseadusest tulenevad õigused ja kohustused nagu eri soost vanemate puhul. Registreeritud samasooliste elukaaslaste ühise lapse õiguslik staatus on sarnane perekonnaseaduses sätestatud analoogse olukorraga, milleks on lapsendamine,“ selgitas Veske.
Peab suhtuma võrdselt
Igaühe veendumused on isiklik asi, kuid teenust osutades peab inimestesse võrdselt suhtuma. „Teenusepakkuja ei tohi teenust avalikkusele pakkudes inimesi ebavõrdselt kohelda soo, lapsevanemaks olemise või perekondlike kohustuste täitmise, rahvuse, rassi ja nahavärvuse tõttu. See on sätestatud soolise võrdõiguslikkuse seaduse ja võrdse kohtlemise seadusega,“ selgitas Veske.
Sealjuures rõhutas ta, et teenuseosutaja omandivormil ei ole siinjuures tähtsust ehk eralasteaed, kes pakub lastehoiuteenust, peab samasoolistele vanematele teenust osutades lähtuma samadest alustest ja tingimustest nagu kahe eri soost vanema või üksikvanema puhul. Lastehoidu vastuvõtu otsus peab põhinema lapse vajadustel ja lastehoiu võimalustel ning ei tohi olla seotud vanemate soo või perekonnamudeliga.
Seda põhimõtet pole Holm enda sõnul rikkunud: ta kinnitas Eesti Päevalehele, et on valmis Johanna lasteaeda vastu võtma hoolimata sellest, et talle on isiklikult vastuvõetamatu, et lapsel on kaks ema.
Saara ja Katrin otsivad juhataja sallimatuse tõttu lapsele teise lastehoiu.
Saara ja Katrin ei soovi aga juhataja sallimatuse tõttu Johannat Sajajalgse lasteaeda panna ja otsivad lapsele teise lastehoiu.
Holmi võimaliku diskrimineeriva käitumise küsimusega tegeleb peale võrdse kohtlemise voliniku ka õiguskantsleri kantselei, mille kommunikatsioonijuht Janar Filippov ütles Eesti Päevalehele, et kantselei on pöördumise kätte saanud, kuid pole jõudnud sellega veel sisuliselt tegeleda.
„Arvestades hetkel meile teada olevaid asjaolusid, saame piirduda vaid väga üldise vastusega: perekonna- ja eraelu tuleb austada. Lähtuda tuleb lapse parimatest huvidest. Lapse või tema vanemate solvamine ning alandamine on täiesti lubamatu,“ sõnas Filippov.