Lavastuse „3ÕDE“ saamisloos on mitmeid algtõukeid, üheks neist Anton Tšehhovi maailmaklassikast „Kolm õde“. Venemaa argessioon Ukrainas on asetanud meie kultuuriruumis Vene kirjanduse eelkõige hoopis teise tähendusvälja, kus sõnadele „Moskvasse! Moskvasse! Moskvasse!“ ei saa enam nii kergelt kunstilistele otsingutele ja püüdlustele vaatamata uusi tõsiseltvõetavaid alltekste luua. Ometi me riskime, et torkida närvi, mis ei lase ära harjuda. „Kolmes ões“ on kirja pandud nii inimolemuslik kui ka rahvuslik paradoks, kuidas idee paremast inimesest ja unistus õnnelikust elust jõuab ikka välja vägivalla ja sõjani, elu tühistamiseni. Ei ole aidanud kultuur, haridus, kunst, religioon, progress, ega ka usk, lootus, armastus. Ikka on tulemuseks inimlikult talumatu olukord, et tuleb olla sõja poolt. Tuleb oodata võitu. Sõjaväe rütmiline marss on olnud läbi aegade justkui inimkonna loomuliku kulgemise osa, mis määrab lõpuks kõike, mida kalliks pead... Ei tea, kas kunsti ülesanne on anda lootust. Aga sellised paradoksid sunnivad endaga paratamatult tegelema, olles igaühe asi. Kunstis on see võimalik. Laval on Ester Kuntu, Maria Paiste ja Anumai Raska. Idee ja lavastus Katariina Unt, kunstnik Kristel Maamägi, valguskujundaja Siim Reispass, helikujundaja Ekke Västrik, tekstiloome Katariina Unt, Ester Kuntu, Maria Paiste, Anumai Raska , dramaturgiline tugi Laura Kalle.

Ene-Liis Semperi uus teos on muusikaline lavastus, mis otsib võimalusi ühendamaks tugevaid visuaalseid kontraste Vambola Kriguli elava löökpillimuusikaga. Lavastus on algimpulsi saanud Ameerika kirjaniku Kurt Vonneguti teosest „Tšempionide eine“, mis on tema tuntuim romaan ja mida kohati on nimetatud lausa kultuslikuks. Vonnegut, keda iseloomustatakse kui humanisti, patsifisti, nikotiinikut-satiirikut, on raamatu kontekstis öelnud järgmist: „Teenin endale elatist, pilades kus aga saan. Siiski tundub mulle, et suure kriisi meeleolude tõttu oli see minu noorusajal lihtsam kui praegu. Tollal uskusid paljud ameeriklased: et kui saabub hüvang, on kogu rahvas õnnelik, õiglane ja arukas“.

Esitajad on Marika Vaarik, Rasmus Kaljujärv, Jörgen Liik, Rea Lest, Vambola Krigul, autor ja lavastaja Ene-Liis Semper, kehadramaturg Giacomo Veronesi, muusika ja helikujundus Vambola Krigul, balguskunstnik Aku Lahti (Soome)

Rohkem infot leiab Ekspeditsiooni kodulehelt.