KUULA | Kohtulood: intellektuaalse omandi kaitse puudutab meist igaühte
Igas ettevõttes, organisatsioonis, aga ka inimestel eraisikutena tekib aastate jooksul palju intellektuaalset omandit, millel on kindel väärtus. Aina kiiremini digiteeruvas maailmas on äärmiselt oluline teada, kuidas sellist omandit õigesti kaitsta, et seda ei saaks kõrvalised isikud enda huvides ära kasutada. Saates arutavadki intellektuaalomandi probleemide üle saatejuht, tsiviilkohtu kohtunik Kai Härmand ja Palladium Advokaadibüroo vandeadvokaat Elise Vasamäe.
Vandeadvokaat ütleb, et kõik ettevõtted peaksid teadma oma kohustusi ja õigusi seoses intellektuaalse omandiga. Kuid Vasemäe mainib ära ka tavainimesed, kellel ei pruugi olla aimugi, et sellel, mida nad on loonud, on väärtus.
„Kindlasti on väga oluline ära kaardistada oma omand ja teha endale selgeks õiguslik raamistik, mis seda omandit kaitseks. Ning loomulikult tasub tulla õigusala professionaalide juurde konsultatsiooni ja teha seda pigem varem kui hiljem. Ma võrdleksin juristi juurde tulekut hambaarsti külastusega – parem on käia regulaarselt kontrollis, kui hiljem tegeleda probleemiga,“ selgitab Vasamäe.
Kohtunik Härmand lisab, et kui intellektuaalse omandi juhtumid tema lauale jõuavad, on probleemid ja nende rägastik juba selline, et neis selguse saamine võtab palju aega ning vaeva.
„Intellektuaalseks omandiks on näiteks ka ettevõtte nimi, veebiaadress ja kõik see, mis muudab firma selliseks, kuidas seda avalikus ruumis tuntakse. Lisaks saab omandiks nimetada ka seda tööd, mida tehakse iga päev selle ettevõtte arendamiseks,“ loetleb kohtunik.
Saates räägitakse pikemalt sellest, kuidas ettevõtte asutamisel mõelda intellektuaalsele omandile strateegiliselt, kuidas töösuhetes nende omanditega hakkama saada, samuti sellest, mis rolli mängib intellektuaalomand hariduses ja kuidas mõjutab antud valdkonda tehisaru kasutuselevõtt.