ARVUSTUS | Uni pole muud kui halb harjumus
(2)Kuivõrd saab disaini kaudu mõjutada niivõrd olulist tegevust kui magamine? ETDM-i uneteemaline näitus püüab sellele küsimusele vastata.
![Kõrvuti eesti kunstnike töödega näeb diivanvoodit „Superonda“, mille Archizoom Associati Poltronovale kujundas. Tegu on esimese sohvaga, millel pole raami. Foto on tehtud 1967. aastal, kuid „Superondat“ teeb sama mööblitootja siiani.](https://images.delfi.ee/media-api-image-cropper/v1/3de0e943-cefb-449f-afb8-0642a6c11681.jpg?noup&w=1200&h=711)
„Uni pole muud kui halb harjumus“ – just selle Buckminster Fulleri 1943. aasta tsitaadiga juhatatakse Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumi külaline sisse näitusele „Uneversum. Rütmid ja ruumid“ (kuraator Sandra Nuut). Uni kui fenomen raamistatakse näitusel ümber meie tavapärasest harjumusest und näha privaatseks hetkeks iseendale. Keskseks lähtepunktiks on küsimus: kuivõrd ja kuidas saab disaini kaudu mõjutada niivõrd olulist tegevust kui magamine? Uni raamistab ja piiritleb meie elurütmi. Näituse fookuseks on valitud disaineri võim magamise viisi, rütmi ja paiga üle. Näituselt ei leia luksust, siidpatju ega suletekke. Magamine on kontrollitult poliitiline (f)akt, „halb harjumus“.