2000. aastatel peaaegu et masinlike fotorealistlike teostega alustanud Saadoja viimaste aastate praktika keskmes on dialoog 19. sajandi realistliku kunstiga, eriti Paul Raua (1865–1930) loominguga. Näiliselt juhuslikud, lihtsad ja etüüdlikud motiivid on esitatud erilise hoole ja detailsusega, tõstes esile üldisemas kunstipildis pikalt tagaplaanil olnud esteetilised ja formaalsed küsimused. Vaadates mineviku pärandit ühelt poolt tähelepanelikult ja teisalt värske pilguga, on tema kunsti keskmes siiski püüdlus mõtestada maalikunsti rolli ja tähendust ennekõike tänases päevas. Saadoja isiknäitus „Kõrgus merepinnast“ Kumu kunstimuuseumis (11. IV– 24. IX 2023) tõuseb esile kõrge kvaliteedi, terviklikkuse ja kontseptuaalselt huvitavate lahenduste poolest, mis annavad tunnistust kunstniku suurepärasest loomingulisest vormist.

Tallinnast pärit Saadoja on õppinud maalikunsti Tartu Ülikooli maaliosakonnas, Eesti Kunstiakadeemias (BA, 2004) ning IdaLondoni Ülikooli vabade kunstide erialal (2006, MA). Näitustel osaleb 2001. aastast. Teda on austatud Kristjan Raua preemiaga (2013, monumentaalmaali loomise eest Teater NO99 ruumidesse), Konrad Mäe maalipreemiaga (2015) ning mitmel korral Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aasta preemiaga (2006, 2008, 2012) jpt auhindadega. Tema teosed kuuluvad muuhulgas Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi püsikollektsiooni.

AkzoNobel Kunstipreemiale 2023 nomineeriti teos, näitus või kunstiprojekt, mida on avalikkusele eksponeeritud perioodil oktoober 2022 – september 2023.

Maria-Kristiina Ulas / Teos „Kirgas elukas sisemusest“ / Vineer, puit, metall, akrüül

Nominendi esitas Eesti Kunstnike Liit

Angela Maasalu / Näitus „Klaasist südamega narr“ ja osalus rühmanäitusel „Teisel pool suure unustuse mõõgalööki“

Nominendi esitas Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum

Tõnis Saadoja ja Paul Kuimet / Näitus „Maastik kulgeb läbi maja“

Nominendi esitas Tartu Kunstimuuseum

Jenny Grönholm/ Näitus „Tulevikumälestused“

Nominendi esitas Tallinna Kunstihoone

Tõnis Saadoja/ Näitus „Kõrgus merepinnast“

Nominendi esitas Eesti Kunstimuuseum

Alexei Gordin / Näitus „Selles galeriis täituvad unistused“

Nominendi esitas kunstiajakiri KUNST.EE

Nominatsioonidega saab lähemalt tutvuda: https://kunstiveeb.sadolin.ee/kunstipreemia/preemia/

AkzoNobel Kunstipreemia on vanim erakapitalil väljaantav kunstipreemia Eestis, millega alustati juba 1996. aastal. Lisaks rahalisele preemiale aitab ettevõte kunstnikel oma loomingut esitleda läbi ainulaadse kunstikalendri.

Akzo Nobel Baltics AS omab vanimat ja tähelepanuväärsemat ettevõttele kuuluvat kunstikollektsiooni Eestis, millele pandi alus 1990. aastal. Kunstikogu on eksponeeritud Tallinna peakontoris ja Rapla tootmiskompleksis.