Eva Gutmann: Trumpi uus valimiskampaania mäng tõmbab suud ripakile ka kogenud demagoogidel
(129)USA valimiste olukord nagu poris kinni autorattad. Mudaseks saavad kõik, kes auto läheduses seisavad.
Trumpi esifännid pole kusagile kadunud. Nad hoiavad kaasmaalasi reaalsuses ja tuletavad meelde, et maamuna peal on ruumi kõigile. Trump omakorda, kes ei paina oma valijate ajusid rohke ja keerulise sõnavaraga, on praeguse kampaania võtmesõnaks valinud „nõrk“ – lihtne, kerge mõista ja veelgi kergem meelde jätta.
Seda sõna puistab ta koheselt, kui Bidenist juttu on. Biden on füüsiliselt nõrk, vaimselt nõrk, USA välispoliitika on nõrk ja muidugi on Bideni suhtumine lõunapiiri probleemidesse nõrkade nõrk. Ses pole midagi uut, ent sellele narratiivile annab hoogu Trumpi uus lähenemine: mäng nimega „Mis oleks?“, mis jätab suud ripakile ka kogenud demagoogidel.
Täpsemalt on selle mängu eesmärk seletada, mis oleks olnud, kui tema, Trump, oleks saanud 2020. aastal presidendiks. 27. jaanuaril Nevadas lõunapiiri rändekriisist rääkides ütles ta, et „[on] 100% võimalus, et USA-d tabab suur terroristide rünnak … palju rünnakuid … võib-olla. Seda kõike selle pärast, mis on viimasel kolmel aastal juhtunud [loe: Bideni pärast].“ Kui tema oleks saanud presidendiks, siis oleks lõunapiiril kord majas.