REPLIIK | Tõnis Saarts: Kallas ei soovi, et erakonna kampaanianägu oleks keegi, kes ründab valitsust ja õõnestab Reformierakonda
(87)Reformierakonnas toimub tavaline isikutevaheline sisevõitlus, sest küsimus, kes saab Kallase mantlipärijaks, on nagunii õhus.
Kaja Kallase soovituse taga, Andrus Ansipil mitte kandieerida Euroopa Parlamendi valimistel, võib olla mitmeid kaalutlusi, kuid üks neist on üsna ilmne: ta ei soovi, et erakonna kampaanianägu oleks keegi, kes kõikvõimalikel juhtudel ründab ametisolevat valitsust ja õõnestab nii Reformierakonna ühtsust kui ka usaldusväärtust.
Seesmiselt lõhestunud erakonna kuvand on see, mida Reformierakond on alati püüdnud avalikkuse silmis vältida ja on selles palju edukam olnud, kui ükskõik milline teine Eesti erakond.
Kallase perspektiivist on raske ette kujutada, et erakonna praeguse juhtkonnaga siseopositsioonis olev kandidaat võiks partei valimistulemusele kuidagi hästi mõjuda - pigem tekitaks ta Reformierakonna toetajates segadust ja umbusku.
Keskerakonna saatusest on Refomierakond veel väga kaugel. Lõhe Keskerakonnas polnud ainult isikupõhine, vaid ka rahvus- ja tulevikuvisioonidepõhine. Seda tüüpi põhimõttelist võitlust erinevate tulevikunägemuste vahel ja selgelt väljakujunenud leere me Reformierakonnas täna ei näe. Pigem toimub tavaline isikutevaheline sisevõitlus, sest küsimus, kes saab Kallase mantlipärijaks, on nagunii õhus - ükskõik, kas vahetus toimub veel sel aastal või veidi hiljem.