„ARV 50“. Ardo Ran Varres tähistab juubeliaastat silmapaistva kontsertmuusikaga
Helilooja Ardo Ran Varrese laupäeval ERR-i stuudios toimuval juubelikontserdil kõlab muusika nii klassikaliste instrumentidel kui ka elektroonilistel vahenditel.
Ardo Ran Varrese looming ja muusikaline kujundus on laiemale publikule tuntud filmidest, telesaadetest ja teatrilavadelt. 2022. aastal esietendus Vanemuises täispikk ooper „Põrgupõhja uus Vanapagan“, mis köitis omanäolise helikeelega paljude tähelepanu. Juubeliaastat tähistab helilooja aga silmapaistva instrumentaalse kontsertmuusikaga, mida toetab visuaalne produktsioon 23. märtsi kontserdil „ARV 50“ ERR-i 1. stuudios (Kreutzwaldi 14, Tallinn).
„Üks „vilepuhumine“ võib esile manada kaose,“ ütleb Varres esiettekandele tuleva teose „The Anonymous Whistleblower“ kohta, mille esitavad Kristin Müürsepp pikoloflöödil ja Nikita Šiškov live-elektroonikal. „Mul tekkis visioon pikoloflöödiga esitatavast teosest, kus miski pole nii nagu näib. Selle saavutamiseks olen algmaterjali töödelnud live-elektroonikaga ja loo sees on mitmed ootamatused. Näiliselt kõrvaline sündmus võib doominoefektina vallandada kaose, ettearvamatu suunaga hävitava laviini.“
Esiettekandele tuleb ka aleatoorne pala „CHNOPS - Essential Life Elements“, mis on kirjutatud Ensemble Auftaktile koosseisus Soo-Young Lee klarnetil, Miina Laanesaar viiulil ja Maila Laidna klaveril. „CHNOPS“ on akronüüm tähistamaks kuut kõige olulisemat elementi, mis moodustavad elusorganismid: süsinik, vesinik, lämmastik, hapnik, fosfor ja väävel. Need elemendid on elu jaoks hädavajalikud“ kirjeldab helilooja oma uut teost, jõudes taas eluallikate temaatikani.
Runoviisid kui „Eesti muusika DNA“ toodi kahel klaveril publiku ette esmakordselt 2022. aastal, kuid saavad antud sündmusel uue tähenduse, tuues meid kuulajatena iga muusikalise puhangu järel juurte juurde tagasi. Tsükli „13 pala kahele klaverile eesti runoviisidel“ salvestasid Kadri-Ann Sumera ja Talvi Hunt ka CD plaadile, mis kontserdi ajaks valmis saab.
Ansambel Floridante ettekandes kõlas 2023. novembris esimene osa teosest „Uudissõnu/Unarsõnu“, mis saab kontserdil järje II osa esiettekandega. Sirbis arvustas Mirje Mändla teost nõnda: „/…/kooskõlas küpse ja elukogenud helilooja silmavaatega ja avanes kuulajale märksa mõõdukamas ja sissepoole vaatavamas meeleolus.“
TKO keelpillikvarteti ettekandes kuuleme 2022 aastal esiettekandele tulnud kvartetti „The „Ultimate“ Truth“ („Ülim“ tõde), kus Varres tegeleb tõejärgse ajastu probleemidega. Demagoogia, retoorika, vandenõuteooriad, propaganda, infoudu ja võltsuudised väljenduvad fonogrammilt kõlavates „tagurpidi“ (reverse) helides. Tõde kui usk, usk kui tõde. Kusagil hõljub „ülim“ tõde.
Kontserdil kõlab muusika klassikalistel ja vanamuusika instrumentidel, millele annavad lisavärvi elektroonilised vahendid, luues laia spektri loomingu eri tahkudest.
Esinejad: Kadri-Ann Sumera ja Maila Laidna (klaverid)
Ensemble Auftakt (klarnet, viiul, klaver)
Kristo Käo (teorb)
Ensemble Floridante (barokkviiul, viola da gamba, teorb, klavessiin)
Kristin Müürsepp (pikoloflööt) ja Nikita Šiškov (live-elektroonika)
Tallinna Kammerorkestri keelpillikvartett