KUULA | Kohtulood: mida teha siis, kui kodu on, aga teed sinna ei vii?
Seekordses taskuhäälingus „Kohtulood“ võetakse luubi alla olukord, kui kinnistu ja kodu on olemas, kuid soovitud kujul juurdepääsu sinna ei ole. Eriti maapiirkondades esile kerkiv probleem võib nõuda naabriga läbirääkimist, aga kui see ei õnnestu, siis millised on erinevad õiguslikud võimalused?
Soraineni advokaadibüroo ehitus- ja planeerimisõiguse valdkonna advokaat Sandra Mikli nendib, et kuigi kohalike omavalitsuste planeeringud suuremaid teid küll hõlmavad, ei ole need alati siiski KOV-ide omandis. „Teoorias peaksid sellised teed olema KOV-ide valduses, aga kui need seda ei ole, võivad tekkida vaidlused. Siis sõltub palju sellest, kas inimene on oma murega üksi või on veel kümneid inimesi, kes seda teed tegelikult oma kodule juurdepääsuks kasutada ei saa,“ toob Mikli näite. Sellest sõltub tema sõnul see, kas rakendama peab eraõigust või avalikku õigust.
Maastikuarhitekt ja Rae valla volikogu keskkonnakomisjoni liige Eneli Niinepuu selgitab, et vaidlused tekivad kombineeritud ja keeruliste olukordade tõttu. „Kui tegu on üldplaneeringus avalikuks kasutuseks määratud teega, siis tegelikult võiksid kohalikud omavalitsused võtta veelgi aktiivsema rolli, et kinnistuomanik saaks päriselt seda teed kodule juurdepääsuks kasutada. Samas, kui tee läbib teise maaomaniku valdust, kellel on soov seal näiteks põldu harida, siis tekibki konflikt,“ kirjeldab Niinepuu tekkida võiva probleemi olemust.
Millised on sarnaste näidete puhul lahendused ja mida tasub maaomanikel teema kohta veel teada, kuula juba saatest. Saadet juhib Harju maakohtu kohtunik Kai Härmand.