Helsingi eksperimentaalgrupp Cleaning Women on „Minu vanaema“ helindanud varem Telluride filmifestivalil Ameerikas ning Tromsø rahvusvahelisel filmifestivalil Norras ja Midnight Sun Film Festivalil Soomes. Kinokontserti „Minu vanaema“ on aga lisaks esitanud väga erineva muusikalise taustaga kollektiivid üle kogu maailma alates Gruusia Filharmoonia Orkestrist kuni Beth Custer Ensemble’ini MoMas New Yorgis.

„Kuigi kinokontserdil esitlusele tulev film on valminud pea sada aastat tagasi, on selle teema – bürokraatia laialdane vohamine – aegumatu ja aktuaalne ka praegu. Cleaning Womeni live’is mängitav originaalmuusika muudab kogemuse publiku jaoks mitmetasandiliseks, esitledes filmis käsiteldavat bürokraatiat elegantse helitaustaga,“ tutvustas kinokontserti Kumu auditooriumi projektijuht Hele-Mai Madisson.

Helsingi eksperimentaalgrupp Cleaning Women koosseisus CW04 (Tero Vänttinen), CW03 (Timo Kinnunen) ja CW01 (Risto Puurunen) on tuntud isetehtud instrumentide poolest, mis on valmistatud kodumajapidamises kasutatavatest esemetest ja ümbertöödeldud materjalidest, pakkudes omaette vaatemängu koos vaimuka multimeedia-show’ga. Kuigi kollektiivi lähtekoht on avangardistlik ja eksperimentaalne, on lõpptulemuseks kombinatsioon kinolikust ulmevesternist ja sädelevast trash can disco’st, mis pakub nii muusikaliselt kui ka visuaalselt erilise kogemuse.

Cleaning Women on rohkem kui 25 tegutsemisaasta jooksul andnud üle 600 kontserdi, esinenud mitmetel rahvusvahelistel filmi- ja muusikafestivalidel maailma eri paigus. Muuhulgas on nad loonud originaalseid helitaustu tummfilmiklassikasse kuuluvatele filmidele („Aelita, Marsi kuninganna“, 1929, rež Jakov Protazanov; „Entusiasm“, 1930 ja „Üheteistkümnes aasta“, 1928, rež Dziga Vertov; „Soomuslaev Potjomkin“, 1925, rež Sergei Eisenstein; „Metropolis“, 1927, rež Fritz Lang ning Georges Méliès’ ulmefilmile „Reis Kuule“, 1902) ning kirjutanud ja esitanud originaalmuusikat režissöör Alice Rohrwacheri 2023. aastal Oscarile kandideerinud kaasaegses lühifilmis „Le pupille“ („Õpilased“), 2022.

Kumu auditooriumis on Cleaning Women varem esinenud aastal 2013, kui esitlusele tuli kaks originaalhelindusega kinokontserti: „Aelita – Marsi kuninganna“ (1924) ja Ameerika lühikomöödiate seansil Buster Keatoni, Laurel ja Hardy ning Charlie Chaplini filmidega.

Cleaning Womeni kinokontsert „Minu vanaema“ on Kumu auditooriumi omaproduktsioon.