Collieri sõnul ei tea ta Eestist ega Tartust palju, aga iga kord, kui on kuulnud kedagi Eestist rääkimas, teeb too seda, sära silmis. „Nad räägivad Eestist sellise aukartuse ja armastusega. Ja seetõttu olen olnud väga-väga põnevil, et saab tulla. Ma pole siin kunagi varem käinud,“ on muusik kontserdi eel elevil.

Küsisin oma sõbralt, kes on Collieri fänn, et mida tasuks kontserdist oodata. Ta ohkas seepeale sügavalt: „Puhas anne, totaalne talent.“ Uurin Collierilt, et see on ju parim kompliment, aga kas vahel ka väsitab see suhtumine, et pead kogu aeg imeline olema.

Kes on Jacob Collier?

Jacob Collier (29) on Briti laulja, helilooja, produtsent ja multiinstrumentalist. Tema edu ja uuenduslik muusika on aidanud tal teha koostööd selliste artistidega nagu Coldplay, John Mayer, Ty Dolla $ign, Tori Kelly, Daniel Caesar ja SZA.

Ta on sündinud 2. augustil 1994 Londonis.

„On tore, kui inimesed tunnevad seda energiat, mida mina tunnen. Laval kõndides on mul lihtsalt väga vedanud, et näen kõiki neid inimesi kodust nii kaugel ning saan võimaluse mängida ja improviseerida. Kui inimesed tunnevad sama vabadust, mida mina tunnen, siis tean, et teen midagi õigesti. Aga mulle väga-väga meeldib kontserte mängida. Nooremana ma sellest kunagi liiga palju ei unistanud, aga viimasel ajal, viimase kümne aasta jooksul, kui olen tuuritanud ja mänginud kõikjal maailmas, on lihtsalt selline tunne, nagu sõidaks inimeste lainel. Mulle meeldib inimesi üllatada, meeldib inimesi kaasata. Mulle meeldib inimesi tervitada ning panna nad kõik laulma, plaksutama ja tantsima. Nii et minu jaoks on live-esinemises väga seotud vaim.“

Kauem Eestis ringi vaadata Collier ei jõua. Ta vaatab laululavataguses kasesalus igatsevalt ringi. „Oh issand, soovin, et saaksin seda teha. Kui ma poleks ringreisil, jääksin kindlasti kauemaks, sest mulle tundub, et alati on üks asi ühes kohas linnaga tutvuda, ent kui tahan kohast päriselt aru saada, siis tuleb linnast lahkuda, looduses jalutada ja inimestega kohtuda. Nii et loodetavasti saan millalgi, võib-olla järgmisel aastal tagasi tulla ja Lõuna-Eestis aega veeta.“

Collier ongi tuntud selle poolest, et kaasab kõikjal publikut – ta paneb nad laulma kindlaid noote. Videod sellistest ettevõtmistest levivad sotsiaalmeedias hästi. Mulle toob see meelde kunagise laulutunni, kus ei suutnud õigesti re-nooti laulda ja õpetaja soovitas mul pigem vaikida. Collier vangutab sellise mälestuse üle pead: laulda võib igaüks.

„Vahel mulle tundub, et inimesed vajavad laulmiseks justkui luba, nad ei vajagi juhendamist, nad lihtsalt, et keegi ütleks: hakkame laulma. Minu roll ongi öelda inimestele, et nad on teretulnud ka ise laulma ja tegema seda nii, nagu nad õigeks peavad. Vahel mulle tundub, et kontsertidel on publiku ja esineja vahel justkui nähtamatu sein, nagu barjäär. Aga mina usun, et seda barjääri ei peaks olema. Mõlemad on oodatud laulma, nii esineja kui ka publik. Tunnen end oma kontsertidel nagu publik ja tõelised esinejad ongi hoopis inimesed saalis,“ räägib Collier. Just sellepärast meeldib talle kontserdi lõpuosas jagada inimestele kätte noodid. „Siis nad laulavad koos – see pole üksnes muusikaline, vaid ka vaimne kogemus, sest korraga oled sa avatud kõikidele inimestele enda ümber. See on imeline tunne.“

Vaata videost! (Video on inglise keeles)

Jacob Collier naudib Eesti loodust Tartu laululava taguses kasesalus.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena