Ahti Kallikorm: kolmandate riikide kodanike hääleõigus jätab meie tagalasse potentsiaalselt selga pussitava vaenlase
(129)Tartu Ülikoolis õppiv Vene kodakondsusega Daniil Martikainen-Jarlukovski soovitas võtta endasugustelt õigus hääletada kohalikel valimistel ning tõdes, et „sotsiaaldemokraadid tegid Eestile karuteene, aga Venemaale sõbrateene".
Meile on jäetud mulje, nagu oleks kolmandate riikide kodanike valimisõigus kohalike omavalitsuste volikogude valimistel midagi sellist, mis on Euroopa Liidus põline ja kõigutamatu normaalsus. Kaugel sellest! Euroopa Liidus on 13 liikmesriiki, kus kolmandate riikide kodanikel ei ole õigust kohalikel valimistel osaleda. Need riigid on Läti, Austria, Bulgaaria, Horvaatia, Itaalia, Kreeka, Küpros, Malta, Poola, Prantsusmaa, Rumeenia, Saksamaa ja Tšehhi.
Kuidagi ei saa kohalike valimiste kontekstis nõustuda õiguskantsler Ülle Madisega, kelle arvates mittekodanike keeld valida rikuks kuidagi eriliselt kellegi õigusi. Eriti seetõttu, et 30 aastat on selline õigus jõus olnud ning erinevalt riigikogust lahendavad linnad ja vallad kohaliku elu küsimusi. Sarnaselt oleks 50 aastat ENSV „õitsengut“ nautinud kommaritel olnud 1991. aasta augustis õigustatud ootus jätkata samas vaimus tänaseni. Neil mõlemil ajamäärusel (30 ja 50 aastat) on isegi täna kahjuks teatav omavaheline mõtteline side.