50 dollarit pilet ja konfiskeeritud telefonid. Mis toimub Joe Rogani komöödiaklubis, kus astub igal õhtul üles Ari Matti?
(111)Eesti stand-up-koomiku Ari Matti Mustoneni ülesastumised komöödiasõul „Kill Tony“ on teinud temast USA publiku ühe lemmiku. Aleksander Algo käis kodumaise koomiku tähelendu oma silmaga kaemas.
„You better start clapping loudly, because our next comedian comes all the way from Estonia…“ („Plaksutage nüüd valjusti, sest meie järgmine koomik on tulnud kaugelt Eestist“ – toim).
Minu kõrvallauas istuvad noormehed lasevad kohe välja möirge, millesugust õhtu esimene koomik ei pälvinud terve 15-minutilise etteaste jooksul. Kogu ruumitäiele on järgmine esineja selge hetkeks, kui teadustaja jõuab riiginime teises silbis O-häälikuni. Naaberlauale tähendab see, et lavale astub nende lemmik.
„It’s Ari Matti, ladies and gentlemen!“ („Daamid ja härrad, see on Ari Matti!“).
Ja sealt ta tuleb. Klubile Comedy Mothership (Komöödia Emalaev) kohaselt uhke LED-tuledest kiirgava võlvi alt, sinise kardina tagant astub välja samuti sinistes Kalevi dressides Eesti koomik. Tema etteasted samal laval peetaval üle maailma tuntud komöödiasõul „Kill Tony“ on teinud temast ühe kohalike lemmiku, kui mitte öelda praegu kuumima nime.
Sõu, mida vaatama olen tulnud, ei ole open mic – sellele ei saa igaüks end kirja panna. See on best of the best. Suurtes rasvastes tähtedes „The Best of Comedy Mothership“. Teisisõnu: parim, mis maailma parimal komöödiaklubil parasjagu pakkuda on. Ja kümmekonna koomiku seas astub lavale ka eestlane. Ausalt öeldes võtab härdaks, et esimene linnuke on siinsest hoolega punutud, kuid väga noorest komöödiapesast välja lennanud ning maandunud kõige lopsakama puu kõrgeimal oksal. Ja vähe sellest – ta on ka õhtu parim.
Uus maailma komöödiapealinn
Napilt miljoni elanikuga, kuid kiiresti kasvavast Texase pealinnast Austinist on mõne aasta jooksul saanud maailma püstijalakomöödia meka. Sellel on väga selge katalüsaator: 2022. aastal avas seal oma komöödiaklubi Joe Rogan.
Arvake temast, mis te arvate – stand-up’i maailmas on Rogan Midase puudutusega ebajumal, kelle enamikust sõpradest on saanud superstaarid. Ainuüksi tema taskuhäälingusaates osalemine võib anda koomiku karjäärile meeletu tõuke. Seega pole ime, et kui Rogan 2020. aastal suuresti koroonapiirangute ja maksude tõttu Californiast Texasesse kolis, oli see esimene märk epitsentri peatsest nihkumisest.
„Ma olen siin veidi nüüd rääkinud mingite inimestega ja täiesti pöörane, ühtegi Austini kohalikku peaaegu ei ole, kõik on siia üle USA kokku kolinud viimase aasta-pooleteise jooksul,“ ahhetab Eesti koomik Sander Õigus, kes on oma elukaaslasega kuuks ajaks Ameerikasse lennanud peamiselt selleks, et hea sõbra Mustoneni tegemistele kaasa elada.
Koomikud hakkasid Austinisse kolima juba ootuses, et Rogan seal peagi oma klubi avab. Selleks ajaks, kui ta seda viimaks tegi – ja sai selgeks, et ta toob endaga kaasa Los Angelese legendaarse klubi Comedy Store’i parima personali ja kombed –, valgus neid sisse uksest ja aknast. Comedy Mothershipist sai tõeline koomikute komöödiaklubi, mida Mustonen on nimetanud „Joe Rogani armastuskirjaks komöödiale“. Seinu ehivad legendaarsete koomikute tsitaadid, esinejad – kui tahes suured staarid – peavad end füüsiliselt kirja panema ja kõik toimib nii nagu toona, kui Rogan ise noore koomikuna õnne otsis.
Austinisse on nüüdseks kolinud täielikud tippnimed, nagu Ron White, Shane Gillis, Tom Segura, Roseanne Barr ja Tony Hinchcliffe. Viimasena mainitu tõi endaga kaasa oma saate „Kill Tony“, mille kuulsus on Austinis kasvanud hoomamatult suureks ja mille formaat, kus lavale pääsevad juhuslikult valitud tundmatud koomikud, julgustab siia tulema veelgi enam avantüriste. Kõik see pakub lõputuid võimalusi suhtlemiseks, sidemete loomiseks, parimatelt õppimiseks ja silma paistmiseks. Koomikule on see võimaluste paradiis.
„Mis Austini lõpuks eriliseks teeb, ongi lõpuks see, et kogu koorekiht on kuidagi maagiliselt siia kogunenud. Ja muidugi konkreetselt ka Mothership, kogu see kvaliteet, produktsioon,“ räägib oma silmaga mitut siinset sõud tunnistanud Õigus. „Ja ma arvan ka seda, et Texas on perfektne osariik selle kõige jaoks, sest kohalike tundlikkus, valulävi on madalam. Neil on alati olnud see suhtumine, et „ütle välja!“. Ei pea mingisuguse poliitkorrektsuse pärast muretsema,“ sõnab Õigus.
Austin on ajalooliselt olnud üks sinine demokraatlik täpp keset Texase punast vabariiklaste merd. Seega, ainulaadsel moel sulavad siin ühte kaks poliitilist leeri, kes kõikjal mujal Ameerikas teineteist saatana sünnitisteks peavad. Austinis leiavad ühtmoodi publiku nii liberaalse kui ka konservatiivse suunitlusega naljad ja vahelduseks – värskendavalt – tundub, et kedagi tegelikult ei huvitagi, kummal poolel mõni esineja on.
Telefonid ära, joogid näppu – komöödia algab!
Comedy Mothershipi astudes saan esimese kultuurišoki sellest, et igalt pealtvaatajalt võetakse ära mobiiltelefon. See palutakse lülitada välja või hääletule režiimile ning asetatakse väikesesse kaasaskantavasse taskusse, mille saavad avada vaid teenindajad. Nii kindlustatakse, et keegi filmimise või pildistamisega sõud ei segaks. Ning loodetakse, et keskmisest tundlikuma närvikavaga külastaja jõuab teda solvanud nalja enne unustada, kui oma valitud äpi pihku saab.
Comedy Mothershipi astudes saan esimese kultuurišoki sellest, et igalt pealtvaatajalt võetakse ära mobiiltelefon.
Teiseks on peaaegu igas Ameerika komöödiaklubis ja nii ka Mothershipis two drink minimum – peale piletihinna tuleb kohapeal tasuda vähemalt kahe joogi eest. Kokteilihinnad algavad 15 dollarist, kuid kui olete nagu mina, on võimalik õhtu mööda saata ka kahe seitsmedollarise õllega. Loomulikult on valikus ka alkoholita variante. Mõnetist harjumist vajab esmakülastusel ka see, et teenindajad siblivad etteastete ajal vabalt laudade vahel ringi ning täidavad tellimusi, mõnest laudkonnast kuuleb vahel jutustamist, kuuldu üle arutamist. Sellist kramplikku vaikust ja keskendumist, nagu Eesti teatrisaalides võib kohata, üks komöödiasõu tõtt-öelda ei vajagi.
Ürituse enda eest tuleb välja käia natukene alla 50 dollari. Igal õhtul toimub kolm-neli sõud, neist enamik müüakse mitu päeva ette välja, „Kill Tony“ puhul võib rääkida mitmest kuust, seega tegutseda tasub aegsasti. Igal juhul ostad sa aga põrsa kotis. Mõnel puhul paistab põrsa pea natukene välja – näiteks kui tegu on Sam Tallenti headline-sõuga, võid olla kindel, et õhtu peaesineja on Sam Tallent ning mõningase õnnestumisprotsendiga on võimalik ka paika rihtida, millised tema sõbrad teda tol õhtul „soojendada“ võiksid. Showcase-ürituse puhul nagu „The Best of Comedy Mothership“, mille eesmärk on esitleda laia valikut püsikoomikuid, ei või aga kuidagi kindel olla, kes tol õhtul lavale astub. Nõnda kuumas kohas, nagu seda on praegu Comedy Mothership, võib see tähendada kasvõi Kevin Harti või Dave Chappelle’i.
Siinkirjutaja puhul tähendab see võimalust näha ainuomase ajastuse ja suurepärase jäljendusoskusega tõusvat tähte Tyler Fischerit, „Kill Tony’st“ tuntud rõhutatult mustanahalise koomiku stiiliga Kam Pattersoni, äärmuslikese teemadesse kalduvat raskekahurväge Brian Holtzmani ja edgy’de (teravate – toim) vaatlustega silma paistvat Ruby K. Setnikut. Ei ühtki hüpermegastaari nagu Hart, Chappelle või Rogan. Aga iga järgmise koomiku puhul, kes lavale kutsutakse, võib kindel olla, et neil on Comedy Mothershipi kvaliteedigarantii. Fischerist ega Setnikust polnud ma varem kuulnudki, nüüdseks olen enda jaoks avastanud uued lemmikud.
Oma perekonnanime on Mustonen USA-s hüljanud, sest see oleks kohalikele liiga keeruline.
Ja siis Ari Matti. Oma perekonnanime on Mustonen USA-s hüljanud, sest see oleks kohalikele liiga keeruline. Ameeriklased usuvad nähtavasti, et see ongi Matti. Libiseb hõlpsalt üle huulte, kõlab hästi ja universaalselt. Ari Matti.
Ta saab vaieldamatult õhtu suurima aplausi. Seda nii lavale tulles kui ka sealt lahkudes. „I’m the diversity act of the show,“ („Olen siin programmis mitmekesisuse suurendamiseks“) alustab ta oma esinemist, tehes nalja Ida-Euroopa „eksootilisuse“ üle. Nii naljakas, kui see ka ei tundu, on eksootikal Mustoneni karakteris küll oma roll.
Tal on kentsakas aktsent. Talle tuleb ülimalt kasuks, et ta ei ürita seda väga palju lihvida, liialt kohalikke sekka sulanduda. Milleks peakski? Ka siis, kui nalja sisus on mõni sõbranna, ütleb ta selle sõbranna nimeks Katrin, mitte Charlotte. Sest kes usuks, et varastel 2000-ndatel Eestis kasvades oli Mustonenil sõbranna, kelle nimi oli Charlotte?
Ta räägib laval, kuidas nõukaajal elu oli. Kuidas ta ema, vanaema ajal oli. Ja isegi kui lood ei vasta tõele, siis keda huvitab – ta annab edasi kultuurilugu, asetab end mingisse kohaliku publiku jaoks täiesti ainulaadsesse konteksti, mis annab kõigile ülejäänud naljadele lisakihi. Ta ei pelga Eesti üle nalja teha ning ameeriklaste jaoks otsekui polaarsed võrdlused – olgu relvade, kodutute, riigi suuruse või võimsuse kohta – lähevad kohalikele väga-väga peale. Mõjub lausa vabastava šokina, kui mõni „Ida-Euroopa kolkakülast“ pärit koomik neile nende enda koduriigi puudusi peegeldab.
Mõjub lausa vabastava šokina, kui mõni „Ida-Euroopa kolkakülast“ pärit koomik USA publikule nende enda koduriigi puudusi peegeldab.
Enesekindlust jagub
Mustonen tunneb ennast laval vabalt, nii vabalt, et on oma esitluses kuuldavalt aeglasemaks läinud. Pausid on rõhutatumad, pikemad, nalja puändini jõudes – kui ta tunneb, et rahva elevus kasvab – võib Mustonen hakata sõnu välja venitama. Tavaliselt näitab see enesekindlust – ta teab täpselt, millal ja kuidas publik reageerib, ning oskab selleks valmis olla.
Ta on praegu õigel ajal õiges kohas, täielikus sõiduvees ja silmanähtavalt kaifib.
„Üks asi on kvaliteet. See on ka lihtsalt see, et… tähendab, lihtsat ei ole siin midagi,“ jääb Sander Õigus sõber Ari Matti Mustoneni X-faktorit kirjeldades jänni. Kui Eesti väikeses skeenes on võrdlemisi lihtne silma paista, siis on märksa raskem täpselt määrata, mis on see üks asi, mille pärast ta Ameerika talendimeres – kust on näiliselt läbi käinud iga võimalik stiil, keel ja nägu – pinnale tõusis.
„Kui sa oled uus, huvitav, siis võtad veel ameeriklaste formaadi ja selles neist üle sõidad – see ongi see X-faktor,“ jõuab Õigus oma mõtteni. Iseasi on nüüd pinnale püsima jääda, aga Õigus on nähtu ja kuuldu põhjal veendunud, et Mustoneni-sugune talent on õigetes kätes. „Need tüübid, kes seda värki siin juhivad, on väga tublisti ja õigesti aru saanud, kuidas tuleb inimest toetada, kuidas tuleb kellegi karjääri alguses olla tema selja taga.“
Stand-up-komöödia universumis jääb mulje, et kui sa ei ole nüüd Austinis, siis kus sa üldse oled. Praegu seal sõudel käies – mitte ainult Comedy Mothershipi, vaid ka kümmekonna teise väga hea klubi omadel – on arvestatav tõenäosus, et võid peale sattuda komöödiamaailma järgmiste aastate võtmemängijatele, kes on alles oma suure läbimurde lävel. Ja on sama arvestatav tõenäosus, et üks neist võib olla eestlane.
See reportaaž on esimene USA-s Mustoneni tähelendu vaatlevast sarjast. Uuel nädalal ilmuvad lood ka Delfi TV-s ja Eesti Ekspressis.