FOTOD | Kuidas kujunes Eesti kunstimuuseumi kollektsioon? „Käpikust Kölerini“ näitab muuseumikogu sünnilugu
Kadrioru kunstimuuseumis avatud näitus „Käpikust Kölerini. Muuseumikogu sünnilugu“ tutvustab Eesti kunstimuuseumi kollektsiooni kujunemislugu alates muuseumi asutamisest 1919. aastal kuni Teise maailmasõjani.
Näitus tutvustab Eesti kunstimuuseumi kollektsiooni kujunemislugu muuseumi asutamisest 1919. aastal kuni Teise maailmasõjani. Tollal koguti lisaks kunstiteostele ka taluesemeid, rahvuslikku käsitööd ja muud kultuurivara. Etnograafiliste esemete kõrval on välja pandud valik sõdadevahelisel ajal muuseumisse jõudnud maalidest, graafikast ja skulptuuridest, millest nii mõnigi jõuab vaatajate ette esmakordselt. Neid teoseid saab nüüd taas näha nende kunagises kodus Kadrioru lossis, kus muuseum tegutses pärast Eesti Vabariigi rajamist.
Kui tavaliselt on kunstinäitusel peatähelepanu teosel ja kunstnikul, siis siinse näituse keskmes on teoste muuseumisse jõudmise viis ja aeg. Koguti nii vana kui ka kaasaegset kunsti, mida soetati peamiselt kohalikelt kunstinäitustelt. Näitusel on väljas enne Teist maailmasõda muuseumikogusse jõudnud tööd meistritelt, nagu Johann Köler, Konrad Mägi ja Nikolai Triik, aga ka varased teosed toonastelt tõusvatelt tähtedelt, nagu Eduard Wiiralt, Aleksander Vardi ja Karin Luts.
Kuraatorid on Ulrika Jõemägi, Kersti Kuldna-Türkson ja Kristiina Tiideberg. Näitus on avatud kuni 2. märtsini 2025. aastal.