Katrin Pauts: loomeinimeste mõjuvõim on ühiskondlikes protsessides peaaegu olematuks kahanenud
(69)Kui ollakse kangekaelselt ühiskondlikke protsesse puudutavades teemades vait, ei maksa loota, et terve ühiskond hakkab äkki innukalt kaasa elama kultuuriringkonna spetsiifilistele probleemidele.
Kultuuriinimeste meeleavaldused on ühiskonnas üsna harjumatu nähtus - intellektuaalidele ei meeldi poliitikaga tegelda. Kui juba tänavale tuldi, on mure järelikult tõsine. Kas ka väljaspool kultuuriringkonda võetakse meeleavaldusi tõsiselt, vaat selles on küsimus. Poliitikuid kultuur paraku absoluutselt ei eruta, aga eks poliitik ole kogu ühiskonna peegel.
Paar päeva tagasi kohtusin raamatukogus lugejatega ja üks daam tõstatas ootamatult kultuuriinimeste pikettide küsimuse, tuletades meelde, kui kaalukas roll oli kultuurieliidil meie taasiseseisvumises. Perestroika ajal ja sellele järgnenud kümnendil oli kirjanikke, kunstnikke ja teatritegelasi tõesti rohkem näha ja kuulda, osaleti poliitikas ning kõneldi kaasa eestlastele olulistes küsimustes.
Kahjuks pidin terasele küsijale vastama, et ajad on muutunud ja loovintelligentsi mõjuvõim on ühiskondlikes protsessides peaaegu olematuks kahanenud. Kui poliitikuid ei huvita, mida loomerahvas neist arvab, on see äärmiselt halb ja ohtlik märk!
Poliitik on populist: ta kraadib rahva temperatuuri ja kui teema tundub oluline, tahab ta sellest osa saada - loobib loosungeid ja tikub pildile olenemata, kas tegemist on üldse tema valdkonnaga ja kas ta asjast ka midagi jagab.