„Peod ja sõbrad“ juhatab ühtlasi sisse tänavuse fookusmaa Saksamaa programmi, mis on pühendatud saksa filmi ekspordiagentuuri German Films 70. ja Tallinna Goethe Instituudi 25. sünnipäevale.

Festivali tutvustaval pressikonverentsil sõnasid festivali juhid Tiina Lokk ja Mikk Granström, et kokku jõuab linale 249 täispikka filmi. Sel aastal annab esmakordselt filmisoovitusi tehisaru SUSI (PÖFF-i kodulahel all paremas nurgas).

PÖFF-i elutööpreemia pälvib sel aastal filmirežisöör Peeter Simm. Simmi filmograafiasse kuuluvad näiteks filmid „Ideaalmaastik“, „Arabella, mereröövli tütar“, „Inimene, keda polnud“, „Vee peal“ jne. Teine elutööpreemia laureaat selgub lõputseremoonial.

Sel aastal lisandus mitmetele võistlusprogrammidele ka dokumentaalfilmide võistlusprogramm. PÖFFi spordiprogrammi avafilmiks on seekord Delfi Meedia dokumentaalfilm „Lõppmäng“. (režissöör Brent Pere).

PÖFF-i kodulehelt laiab alates reedest ka kogu kava.

Kokku on 8. novembril avatava festivali põhiprogrammis kuus võistlus- ja 14 eriprogrammi 52 maailma- ja 21 rahvusvahelise esilinastusega.

Samal ajal toimuvate PÖFFi alafestivalide, noorte- ja lastefilmide festivali Just Film ning lühifilmide ja -animatsiooni festivali PÖFF Shorts kavas on vastavalt viis ja 31 maailmaesilinastust ning kuus ja 16 rahvusvahelist esilinastust.

Näha saab maailma kõige tuntumate festivalide auhinnatöid, sealhulgas Veneetsias Kuldlõvi võitnud Pedro Almodóvari filmi „Kõrvaltuba ja Cannes´is Kuldse Palmioksa pälvinud Sean Bakeri filmi „Anora. Samuti on kavas sellised tõenäolised Oscari kandidaadid nagu Pablo Larraíni „Maria – legendaarse soprani Maria Callase viimastest elupäevadest –, Brady Corbeti „Brutalist või Edward Bergeri „Konklaav.

Kaheksa filmi PÖFFi kavast on esitatud mitteingliskeelse filmi Oscarile.

Esimest korda leiab aset rahvusvaheline dokumentaalfilmide võistlus, kuhu on valitud ka Kullar Viimse film „Torn.

Uus on ka programm „Seistes koos Ukrainaga, mis on pühendatud ukrainlastele, kes võitlevad õiguse eest otsustada ise oma tuleviku üle – see koosneb viimase aja huvitavamatest Ukraina ja Ukrainast tehtud filmidest.

Fookuses on tänavu Saksamaa filmikunst, luubi all Gruusia sõltumatu film – kummardusena neile gruusia filmitegijatele, kes seisavad vaba ühiskonna ja demokraatlike väärtuste eest.

Programm „Vana kuld. Klassika ärkab ellu“ keskendub Eesti, Läti, Leedu ja teiste Läänemeremaade restaureeritud filmipärandile – selle kulminatsioonina jõuab vaatajate ette 1930. aastal valminud Eesti-Saksa seiklusfilmi „Kire lained kontsertlinastus.

Eesti Olümpiakomitee spordifilmide programmi avafilm on Brent Pere „Lõppmäng – dokumentaal vigastuse tõttu karjääri lõpetanud Eesti sportlastest, kes räägivad, kui raske on keerata oma elus uut lehekülge.

Eesti režissööride pikkadest filmidest jõuavad maailmaesilinastuseni veel Raul ja Romet Esko mängufilm „Mind on kaks, Meel Paliale mängufilm „Pikad paberid, Jaan Tootseni dokumentaalfilm „Kikilipsuga mässaja, Eva Kübara dokumentaalfilm „Minu kallimad, Arko Oki dokumentaalfilm „Ma sündisin garaažis ja Taavi Aruse ning Ivar Murru dokumentaalfilm „Eesti rula lugu.

Esimest korda näeb Eesti publik Moonika Siimetsa mängufilmi „Must auk, mis esilinastus ühel maailma suurimal, Austini fantaasiafilmide festivalil.

Põhivõistlusprogrammi žüriisse kuuluvad Christoph Hochhäusler (esimees, Saksamaa), Bianca Balbuena (Filipiinid), Jawad Rhalib (Belgia), Tomas Vengris (Leedu-USA) ja Marija Razgutė (Leedu) ning debüütfilmide võistlusprogrammi žüriisse John Durie (esimees, Suurbritannia), Karolin Jürise (Eesti), Daniel Green (Suurbritannia) ja Carles Torras (Hispaania).

Võistlusprogrammi doc@PÖFF žüriis on Tinatin Gurchiani (esimees, Gruusia), Kacper Czubak (Poola) ja Carlos E. Lesmes (Eesti), võistlusprogrammi „Kriitikute valikud“ žüriis Miroslav Mogorović (esimees, Serbia), Gust Van den Berghe (Belgia) ja Elisa Fernanda Pirir (Guatemala), võistlusprogrammi „Põhjusega mässajad“ žüriis Marica Stocchi (Itaalia), Bradley Liew (Filipiinid) ja Marko Raat (Eesti) ning Balti filmi võistlusprogrammi žüriis Mikko Fritze (Saksamaa), Annika Pham (Suurbritannia) ja Fernando E. Juan Lima (Argentina).

Pimedate Ööde filmifestival leiab tänavu aset 8.–24. novembrini ja PÖFFi filmitööstusüritus Industry@Tallinn & Baltic Event 15.–22. novembrini.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena