Minu poliitiline instinkt ütleb, et hoolimata tasavägistest arvamusuuringute tulemustest ja Trumpi alahindamisest varasemates arvamusuuringutes on Harrisel paremad šansid osutuda järgmiseks USA presidendiks.
On vähe valimisi, millel võib olla nii suur kaal nagu tänavuse aasta USA valimistel, ka Eesti jaoks. Poliitikajälgijatele on tänavuse aasta valimised olnud erakordselt pinevad ning avaliku arvamuse uuringud on tasavägised. Valimistulemusi ei julgeta ei ühelt ega teiselt poolt selgelt ette ennustada.
Siiski on hulganisti põhjuseid, mis ennustavad võitu demokraatidele. Toon välja 10 lootustandvat märki, mis ennustavad valimisvõitu Kamala Harrisele.
1. Demokraatliku erakonna sisene ühtsus
Enne Joe Bideni presidendikampaaniast taandumist ei peetud Kamala Harrist kõige tugevamaks võimalikuks presidendikandidaadiks. Erakonna sees puudus ka üksmeel, kes võiks Bidenit asendada.
Pretsedentitus olukorras suutis Kamala Harrise kampaania väga kiiresti ühendada enda selja taha suurema osa Joe Bideni „valijameestest“, pälvida nominatsioonid demokraatliku erakonna suurkujudelt, nagu Bill ja Hillary Clinton, Nancy Pelosi ja Barack Obama ning ka alternatiivseteks favoriitideks peetud Gavin Newsomilt, Gretchen Whitmerilt, Pete Buttigiegilt ja Josh Shapirolt.
Kuna Biden nomineeris enda asemele Harrise, võeti üle juba mitu aastat töötanud Bideni presidendikampaania masinavärk, kuhu Harris lisas enda valitud ning ka president Obamale lähedasi inimesi.
Paljud poliitikavaatlejad võrdlevad praeguseid valimisi 2016. aastaga. Praegust olukorda eristab 2016. aastast esmalt just demokraatliku erakonna sisene ühtsus. Clinton kaotas parteisisesed valimised Barack Obama vastu 2008. aastal ning pälvis parteisisese nominatsiooni pärast rasket võitlust Bernie Sandersi vastu, mistõttu ei suutnud ta demokraatlikku erakonda nii ühtsena enda taha koondada.