KUULA | Siseministeerium: kas täna võib Eesti end turvaliselt tunda?
Taskuhäälingu „Turvatunde telgitagused“ esimeses saates räägime Eesti riigi siseturvalisuse olukorrast, kriisiteadlikkusest ning sellest, kuidas iga kodanik saab riigi turvalisusesse panustada. Turvatunde telgitaguseid avab siseministeeriumi kantsler Tarmo Miilits. Saadet juhib Tanel Talve.
Sageli õpime Eestis elamise väärtusi ja hüvesid hindama alles siis, kui oleme mõnda aega välismaal elanud. Siseturvalisuse vaatenurgast on Eesti Euroopas esirinnas nii oma politsei- ja päästeametnike professionaalsuse kui ka tugeva erialase hariduse poolest. Lisaks tegutseb Eestis suur hulk vabatahtlikke ning aktiivne kodanikkond: meie riigis on üle 12 000 inimese, kes tegelevad igapäevaselt riigi turvalisuse ja elanike turvatunde tagamisega.
Kuigi Eesti siseturvalisus on heal tasemel, ei tasu maailma olukorda arvestades ennast uinutada lasta: isegi kui täna on rahulik, siis homme ei pruugi olla. Selleks, et riik ka muutuvateks olukordadeks valmis oleks, tuleb pidevalt tegeleda riskide ennetamise ja maandamisega.
Eelmised riigi kaitsmisele eraldatud 120 miljonit eurot investeeriti elanikkonnakaitse ja kriisivarude käivitamisse. Uus lisatoetus 130 miljoni suunatakse siseturvalisuse arendamisse. Käivitatakse uued projektid nagu droonimüür ning politsei kriisiresrev, jätkub piiriehitus ning elanikkonnakaitset puudutava süsteemi arendamine.
Missugused on aga Eesti kriisitöötajate karjääri- ja arenguvõimalused ning suhted teiste riikidega, kuidas poliitika ja diplomaatia riigi turvalisust mõjutavad ning mil moel end ise kriisiolukorras kaitsta? Kõigile neile ja teistelegi sisekaitset puudutavatele küsimustele saad vastuse „Turvatunde teglitagused“ podcasti esimesest episoodist.