Pimedate Ööde Filmifestival on suhtunud alati suure lugupidamise ja poolehoiuga ukraina rahvasse, kes võitleb praegu oma iseseisvuse eest. Lõpetasime Venemaa ja Valgevene riiklikult finantseeritud filmide näitamise juba 2022. aastal ja olime esimene, kes esitles maailma suurimal, Cannes´i festivali turul sõja tõttu pooleli jäänud Ukraina filmiprojekte, et sillutada neile teed rahvusvahelisele turule. Ukraina filmid on moodustanud olulise osa meie festivali programmist ja erand pole ka tänavune 28. PÖFF. Meie kavas on kokku kaheksa Ukrainas toodetud või Ukraina kaastootmisel valminud filmi, lisaks need linateosed, kus puudutatakse Ukraina teemat. Üks sellistest on ka „Kurdid armastajad“, mis on juba ette kütnud üles palju kirgi, ja seda mitte ainult ukrainlaste, vaid ka venelaste ja valgevenelaste seas – ilma et keegi oleks seda filmi veel näinud.

Rõhutame, et tegemist ei ole Vene filmiga – selle autor Boris Guts lahkus Venemaalt pärast täiemahulise sõja puhkemist ja on elanud pagulasena erinevates Euroopa riikides, hetkel Serbias. Ta on võtnud korduvalt sõna Venemaa alustatud sõja ja Putini režiimi vastu. Gutsi eelmine film „Minsk“ põhineb traagilistel sündmustel, mis leidsid pärast 2020. aasta presidendivalimisi aset Valgevenes – see on üles võetud Eestis ja seda on toetanud Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital. Valgevenes ja Venemaal keelatud linateos osales 2022. aastal ligemale 20 rahvusvahelisel filmifestivalil, sealhulgas PÖFFil. Gutsi uus film „Kurdid armastajad“ on 100% sõltumatu film, mis on tehtud oma raha eest – minimaalse eelarvega – ja filmitud Istanbulis rahvusvahelise võttegrupi poolt. Filmi on panustanud ka Eesti autorid – selle kaastootjaks on Eesti stuudio Max-Grip.

PÖFF on alati toetanud erinevate häälte paljusust ja hoidnud ukse lahti kõigile sõltumatutele filmitegijatele, kelle filmid esindavad demokraatlikke väärtusi. Siin saavad kokku erinevad seisukohad, diskuteeritakse ja polemiseeritakse – nii on näiteks meie tänavuses programmis kõrvuti Iisraeli ja Palestiina filmid. Ka on PÖFF näidanud alati nende Vene ja Valgevene filmitegijate filme, kes elavad eksiilis ja esindavad teistsuguseid väärtusi, kui nende kodumaa ametlik doktriin ette näeb. Sama kehtib ka Gruusia opositsiooniliste filmitegijate kohta, kes võitlevad hiiliva tsensuuri vastu oma riigis.

Oleme eemaldanud „Kurdid armastajad“ oma programmist „Seistes koos Ukrainaga“ – puhkenud kirgede möllus on see ainuõige lahendus. Samas oleme jätkuvalt seda meelt, et tegu on kunstiliselt tugeva sõjavastase teosega, mis käsitleb kujundlikku keelt kasutades poleemiliselt olulist teemat – just sellepärast jääb see ka meie põhivõistlusprogrammi edasi. Filmis räägitakse lugu, kuidas Istanbulis kohtuvad juhuslikult ukraina tüdruk ja vene poiss. Esialgu on nende vahel sümpaatia, kuid Ukrainas toimuv sõda toob konfliktid ka nende ellu, mis kulmineerub vägivallaga tüdruku vastu. Tüdruk ei lepi sellega, ta on iseseisev ja lahkub poisi juurest. Nii jõuab film järeldusele, et armastus ukraina tüdruku ja vene poisi vahel on kujunenud sõjaolukorras võimatu. Nagu ütleb tüdruk filmi lõpus – ehk alles 100 aasta pärast. Soovi korral võib siin näha metafoori, kus Ukraina hülgab vägivalda kasutanud Vene impeeriumi.

Vähemtähtis pole seegi, et film pakub rohkelt ainest poleemikaks ka teistel väga aktuaalsetel teemadel: kes on Vene režissöör eksiilis, milline on tema identiteet ning kas ja kuidas on võimalik filmi kasutada propagandistlikel eesmärkidel.

Kutsume teid kinno ja oleme pärast seda avatud diskussioonile. Sellega seoses on oluline meeles pidada järgmisi reegleid. Väljendusvabadus on demokraatliku ühiskonna üks alusväärtusi. See aga ei tähenda, et sellel olulisel vabadusel ei ole piire. Igaüks peab oma õiguste ja vabaduste kasutamisel austama teiste inimeste õigusi ja vabadusi ning järgima seadust. Muu hulgas ei tohi kellegi au ega head nime teotada. Kui diskussioonis osalejad ei arvesta selliste elementaarsete demokraatlike põhitõdedega, on PÖFFi korraldajad sunnitud reageerima ja kasutama kõiki kohaseid vahendeid nende põhiõiguste tagamiseks.

Lugupidamisega

Pimedate Ööde Filmifestivali nimel PÖFFi juht Tiina Lokk

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena