FOTOD | Tallinnas korraldati esmakordselt Rhodos-Reval kultuurisündmusi
(4)22.-23. novembrini toimusid Tallinnas esimest korda Rhodos-Reval kultuurisündmused, mille keskmes oli Rhodose saar oma rikkaliku kultuuripärandi ja ürgse loodusega. Kloostri Aidas avati Rhodose-teemaline fotonäitus ning Niguliste muuseumis esitati kreeka helilooja Savvas Karantziase loomingut.
Eesti Filharmoonia Kammerkoor on kahel korral esinenud Rhodose festivalil European Polyphony, tutvustades Eesti kultuuri ja muusikat. Eesti Filharmoonia Kammerkoori tegevdirektori Esper Linnamägi sõnul on need kultuuridialoogid loonud soodsa pinnase edasiseks koostööks ning pannud aluse ka Tallinnas toimuvatele Rhodos-Reval sündmustele. „Meil on tekkinud loominguline sild erinevate kultuuritraditsioonide vahel, millega saame avardada mõlema riigi kultuurikogemusi. Ajaloolised paigad ja maailma muusika tippteosed aitavad tekitada sünergiat, et laiendada meie kunsti tajumise piire.“
Reede pärastlõunal tõid lumisesse Tallinnasse kuuma hingust ja tulist kirge Kreeka tantsijad Irini Symiakou, Georgios Sarikas, Efstratios Papastamatiou, Foniadaki Foteini, kes õpetasid eestlastele kreeka tantse. Kohalviibinuid Kloostri Aidas tervitas Kreeka Suursaatkonna atašee Eirini Kaparaki. Kreeka suupistetega kostitas peakokk Sakarias Jaan Leppik.
Kloostri Aidas saab teha ka fotograafilise rännaku Rhodose saarele, mille mitmekihilist ajalugu ning rikkalikku loodust näeb fotoseerial „Lõimumised“. Prantsuse fotokunstnike Peggy Herbeau ja Christophe Fillieule näitus on üleval kuni 29. novembrini, kuraator Kristel Schwede (galerii Positiiv), toetaja Prantsuse Instituut.
23. novembril jõudis Niguliste muuseumis Eesti publiku ette esmakordselt Rhodosel resideeruva kreeka helilooja Savvas Karantziase teos „Katharsis“, mille esitasid Vambola Krigul (löökpillid), Chrysanthos Antoniou (viiul), solistid Marie Roos, Yena Choi, Marianne Pärna, Danila Frantou, Danny Zhizhong Xie, Kim Sargsyan, Henry Tiisma ja Geir Luht ning Eesti Filharmoonia Kammerkoor, juhatas Tõnu Kaljuste.
Teose pealkiri „Katharsis“ viitab võimsale kirgastunud emotsionaalsele seisundile, mis kreeka keelest tõlgituna tähendab puhastumist. Katarsist tõlgendatakse kui kirgedest vabanemist, hinge puhastumist ja õilistumist kunstielamuse mõjul.
Tõnu Kaljuste on öelnud: „“Katharsis“ on Savvas Karantziase meditatsioon mälupildist, mis tal tekkis kuulates Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses eesti muusikat. Pärdi ja Tormise looming on tema inspiratsiooni peamised allikad.“ Teos on pühendatud Arvo Pärdile, Veljo Tormisele, Eesti Filharmoonia Kammerkoorile ja Tõnu Kaljustele.
Eesti Filharmoonia Kammerkoor on koostööd teinud festivaliga European Polyphony aastaid ning esinenud Evangelismos Theotokou kirikus Rhodosel kahel korral, 2022. ja 2024. aastal, tuues kuulajateni Pärdi, Rahmaninovi ja Tšaikovski loomingut. Nüüdseks on festival laienenud Pariisi ja Tallinnasse.
Rhodos-Reval kultuurisündmustega luuakse uusi kultuurisidemeid Prantsusmaa, Kreeka ja Eesti vahel, tuues kokku nende riikide muusikud, kunstnikud ja kultuurikorraldajad. Sündmusi korraldavad festival European Polyphony, Pariisis asuv kultuuriühing Arts Spontanés, Kreeka ühing Ars Artis ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor.