Madalaid eesmärki eestlased ei sea. Ütles ju praegune maailma edetabeli kolmas mees Kaido Kaaberma juba 1992. aastal Barcelona OM-ilt naastes kuulsad sõnad: "Neljas koht on jama." Võistkondlikult on eestlased aastate jooksul alistanud küll kõik selle maailma vägevad, kuid tiitlivõistlusel pole veerandfinaalist kaugemale jõutudki.

"Loomulikult tahame barjääri murda. Küsimus, miks me seda pole suutnud, püsib meeskonnasiseselt ammu päevakorras. Ebaõnnestumistele leidub igal korral erinevaid põhjendusi," nentis end just meeskonnaturniiridel parimast küljest näitav Meelis Loit. "Viies koht pole maailma mastaabis ju paha, kuid tunneme, et oleme võimelised enamaks. Läheme võitlema kõrgeimate kohtade pärast," lisas peatreener Boris Joffe.

Sydney vehklemisareenilt on eestlastel helged mälestused, 1995. aastal võideti seal võistkondlik MK–etapp.

Eesti Olümpiakomitee luges aastaid maailma tipus tiirelnud mehed soosikute kilda ning lähetab Austraaliasse lisaks Joffele ka iga musketäri isikliku juhendaja. "Tegelikult on see ju loomulik, et isiklikud treenerid kaasa sõidavad. Säilib vahetu kontakt õpilasega, alahinnata ei saa individuaaltundide tähtsust," tõdes Joffe.

Võistkonnaturniiri tarvis sõidab igaks juhuks kaasa varumees, 20–aastane Nikolai Novosjolov. "Varuvõistlejaks nimetamine andis noormehele tohutu stiimuli, tõrjutuna ta end küll ei tunne," uskus Joffe. "Nikolai püüab ja tahab end näidata. Ta teeb koondisega terve ettevalmistustsükli kaasa, mis on arengule väga vajalik."

Kõrvalt vaadates tundub, et vehklejate elu on kulgenud liigagi plaanipäraselt. "Harjutame nii nagu igal aastal, tunnen end normaalselt," ütles Kaaberma. "Trenni on tehtud korralikult, plaanid täidetud, ärevust tekitavaid märke pole," raporteeris Joffe. "Pool aastat enne olümpiat pole mõtet midagi muuta. Ehk läksid koormused veidi suuremaks," otsis Kaaberma uudset.

Sydneys 16. septembril toimuva individuaalturniiri põhjal pannakse paika asetused kaks päeva hiljem peetavaks meeskonnavõistluseks. "Kaht võistlust ei saa lahus vaadata, nad on omavahel seotud. Kumbki pole teisest tähtsam. Hea esinemine individuaalturniiril annab tõuke ja soodsa paigutuse võistkondlikuks jõuprooviks," mõtiskles Kaaberma.

"Minu jaoks jäävad põhilisteks ikka meeskonnamatshid," kinnitas kamraadidega koos välja astudes justkui teise hingamise leidev Loit.

"Ainult enda eest vehklemine ei tule lihtsalt nii hästi välja! Individuaali ei saa Sydneys siiski soojendusvõistlusena võtta, sellest sõltub võistkonna hilisem asetus."

Epee individuaalvõistlusele lubati 40 meest, võistkondliku turniiri pileti saab kaheksa kuni üksteist riiki. Võistluskord on karm -- kaotaja langeb kohe välja --, kuid soodsa asetuse puhul viib üks meeskonnavõit kohe poolfinaali.

"Süsteem on küllaltki ebamugav, kui kohe peab täispingega välja minema. Aga vastased on ka samas seisus," lohutas end Loit.

"Mulle valmistavad võistluspäeva algused probleeme, ei saa organismi esimeste matshide ajal tööle," tunnistas Kaaberma. "Pean vaimselt paremini valmis olema, nupu üles äratama. Siis tuleb ka keha järele."

Kui "täiskohaga" vehklejate võistlused läbi, ei saa peatreener Joffe puhkusele pühenduda. Ta tõttab abistama mängude eelviimasel päeval startivat viievõistlejat Imre Tiidemanni.

Mured dresside ja lennupiletitega

Eesti epeekoondise liikmeid võib pidada tulest ja veest läbi käinud sellideks. Pärast Barcelona olümpia- mänge tiirutati paaril hooajal mööda Euroopat akendeta kaubikus, magati pead– jalad koos kottide keskel.

Tiimitunne ja huumorimeel on mehed raskeimatestki olukordadest välja aidanud, ent paar eelmiste päevade sündmust kiskusid meeleolu allapoole.

Üleeile õhtul marssis treener Toomas Liivak Mustamäe vehklemissaali uksest sisse, süles suur kast varustusega. Dresse nähes venisid musketäride näod pikaks.

Et Eesti Olümpiakomitee (EOK) varustaja kohal Adidast asendanud FILA tootis kõigile peale kergejõustiklaste vale kirjaga ja Kadaka turu kvaliteediga dresse, telliti kodumaliselt firmalt kibekähku uued.

Vehklejad said nõnda kehakatted, millega passib minna pigem vihma kätte jooksma. "Firma Ilves kohta ei saa ühtki paha sõna öelda. See oli mitte tulekahju, vaid orkaani taltsutamine. Dressid valmistati kolme päevaga," ütles EOK finantsjuht Siim Sukles.

Eile lennupileteid nähes kerkisid vehklejate kulmud samuti kõrgemale. Kopenhaagenis oodatakse järgmist lendu kuus, Bangkokis kaksteist tundi. "Vehklejate piletitega hakkasime tegelema varakult. Tänavu tekkisid neil muudatuste soovid. Korraga sõidab ikkagi üheksa meest, EOK andis selles olukorras oma parima," kinnitas Sukles.

Ville Arike

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena