12.11.1930–29.08.2000
Ott Kooli teekond on lõppenud. Kirjanik ja raadiomees Ott Kool on olnud püsiv Virumaa avaliku elu tegelane, siin Toolse külas sündinud ja Rutja külas surnud. Hariduse on ta saanud Kohtla-Järvel, töötamist alustanud elektrikuna Kundas ning jätkanud seda Rakveres ja Väike-Maarjas. Kuid järjest rohkem köitis teda kirjatöö ning 1961. aastal sai temast ajakirjanik, kuid seegi amet viis teda Tallinnasse vaid paariks aastaks. Ka Eesti Raadio korrespondendina eelistas ta elada Virumaal, algul Rakveres, hiljem mere ääres Rutjal. Raadio kaudu tutvustas ta põllumeeste töid ja probleeme ning analüüsis keskkonnakaitse olukorda. Veendunult võttis ta suunava häälega osa "fosforiidisõjast", juhtides 1980. aastate keskel tähelepanu Virumaad ähvardavatele ohtudele, kui Kremli käskude järgi hakataks seal fosforiiti kaevandama.
Nagu paljud teised ajakirjanikud, tõmbas ka Kooli ilukirjandus ning ta reportaazhid hakkasid muutuma pikemateks olukirjeldusteks ja juttudeks. Temalt on ilmunud kolm proosakogumikku: "Adraseadmise
aegu" (1962), "Tähed allikas" (1967) ja "Pidu Kate majas" (1986). Ott Kooli paremaid novelle tõlgiti vene keelde ning 1965. aastal pandi ühiste kaante vahele koos mõnede Arvo Valtoni lugudega. Kuid juttudest rohkem tõid tunnustust näidendid. Esimene neist, "Lilled professorile" jõudis lavale Rakveres ning oli teedtegeva iseloomuga. Ott Kooli näidendeid võib paigutada Ardi Liivese ja Raimond Kaugveri teatriteoste kõrvale ning nad kolmekesi esindasid eesti näitekirjanduses seda suunda, mis kaldus kõrvale ettenähtud sotsrealismi rööbastelt ning osutas vastupanu ametlikele ettekirjutustele. Võibolla just seepärast ei söandatud neid lavastada pealinnas Tallinnas, vaid neid näitasid Viljandi ja Rakvere teater. Viimases esitatud diloogia "Maarja maal" (1975) ja "Kes paljajalu käib" (1981) arutas põllumajanduse päevaprobleeme ning näitas satiiriliselt karjakasvatuse juhina naiskarjeristi. Veelgi rohkem meeldis publikule Pärnus 1984 lavastatud näidend "Musta kassi öösel ei näe", kus on uutes oludes arendatud Tammsaarelt päritud matsi ja vurle konflikti.