Rahvavägi ootab põrgulikku aastat
Kuna käivad jutud, et finantsturud võivad 2000. aasta arvutivea (Y2K) tõttu haavatavad olla, ei kavatse Trochmann midagi juhuse hooleks jätta.
Nagu sajad mehed ja naised, kes kuuluvad tema rahvaväe võrgustikku, on Trochmann ja ta naine Carolyn (46) varunud kuude kaupa relvi ja toiduaineid ning kaevanud neid strateegilistes kohtades maasse, olles valmis katastroofiks, mis nende arvates kindlasti saabub.
Nad arvavad, et võib kuluda nädalaid, vahest kuid, aga nad on veendunud, et millenniumiviirus suleb pangad, katkestab elektrivarustuse ja side, ning tühjendab poed. Nad ennustavad, et massiline paanika ja korrarikkumised viivad sammuni, mida Valge Maja on juba ammu kavandanud sõjaväe mobiliseerimiseni. Rahvaväe sõnul on parimal juhul tegu Rahvuskaardiga, halvimal juhul aga nn uue maailmakorra võõrvägedega NATO või ÜRO lipu all.
"Me oleme sitked inimesed ja meil on küllaldaselt relvi ning laskemoona," ütles Trochmann, kes nagu ta nainegi kannab vööl alati kahte padrunisalve. "Ja meie sõnum sõjaväelastele ning valitsusele on järgmine: käige kus kurat. Me saame ise hakkama."
Kõigil rahvaväe liikmetel on generaatorid, vahendid raadioside pidamiseks, bensiini- ja petrooleumivarud. Trochmannid on varunud ka vilja, maitseaineid ja toiduõli oma koju Noxoni lähedal. Neil on lihavarud ning sahvritäis juurvilja. Carolyn on juba aastaid värskeid puuvilju sisse teinud.
Trochmanni ennustused ulatuvad apokalüptilistest absurdseteni. Ta usub, et multinatsionaalsed firmad kavatsevad valitsused enda kontrolli alla võtta ning et Ameerikas päästetakse valla ravimatu kopsupõletiku epideemia, et vähendada rahvaarvu. Ta väidab ka, et Hiina sõjavägi kavandab elektromagnetvõngetega pommide kasutamist, et lüüa rivist välja arvuteid, autosid ja inimeste mõtlemisprotsesse.
Sääraseid teooriaid õhutavad internetisõnumid. Vennapoeg Randy saab kogu riigist iga päev ligi 700 e-posti kirja, milles üksikasjalikult paljastatakse föderaalvalitsuse vandenõusid patriootlike ameeriklaste vastu.
FBI nimetab Montanat Idaho ja Utah' kõrval siseriikliku terrori ja ellujäämisvõitluse äärmusliku vormi vohamise keskuseks.
Murettekitavate rühmituste nimekirja tipus on Aaria Rahvad (Aryan Nations) rassistlik organisatsioon, mille peakorter asub Idahos Hayden Lake'is.
Rühmituse juht Richard Butler on kristliku identiteedi kõige tulisem pooldaja. Tegemist on ideoloogiaga, mis on innustust saanud Hitleri teooriast ja mis esitab valgeid aarialasi kui Jumala äravalitud rahvast. Butleri järgijaid seostatakse juudi laste tulistamisega möödunud aastal ühes Los Angelese ühiskondlikus hoones.
Rühmituse eelpost, mis asub künkliku talumaa metsas, ei jäta muljet, nagu oleks tegu kurjuse keskusega, kuni sissesõiduteele ilmuvad SSi eraldusmärgid ning kõrvalhoone katuselt hakkab paistma haakrist.
Butler usub, et Ameerika valitsus kasutab uue sajandi algul "propagandat" sääraste rühmituste kohta nagu tema oma, et õigustada nendevastast tegevust. "Kui keegi peaks kartma terroriakte, siis oleme need meie," ütles ta.
Kuid mitte ainult Ameerika ühiskonna äärmuslikud elemendid pole teistest metsikusse loodusesse eraldunud ja alustanud ellujäämisvõitlust pudelitesse villitud vee, konservide ja generaatorite abil. Pealtnäha mõistlikud keskklassi kuuluvad inimesed, kes kardavad Y2K võimalikke õudusi, on järginud nende eeskuju.
Ameerika Tsiviilkaitseühingu presidendil Kevin Briggsil on mitu 55gallonilist veevaati, propaanitsisternid, aastane toiduvaru oma kaheksaliikmelise pere tarvis. Ainus asi, mis ta kodus Denveris puudub, on pommivarjend.
See on luksus, millega võib uhkeldada üks tema kaasellujääja Suurbritannias. Essexi talunik Michael Parrish (50) võttis uut aastatuhandet vastu oma maal asuva ja kunagi valitsusele kuulunud punkri sissekäigu ees, kartes endise N Liidu tuumarakettide juhuslikku rünnakut.
Ellujäämisoskuste instruktor John Fenna (42) Pembrokeshire'ist seevastu usaldas oma saatuse toidumoona täis erpaveoki, kanuu ja õhupüssi kätte. Ta oli valmis mägedesse põgenema niipea, kui millenniumihukatus endast vähimalgi määral märku peaks andma.
Tom RHODES
The Sunday Times, London