Sisemine sund

Olenemata vormist kandis Viidingu looming omaaegses sumbunud ühiskonnas tugevat protestipaatost ja avangardiihalust, olles harjumatult otsekohene. See puudutas, ärritas, lohutas – sõnaga leidis tee igaühe südamesse. Kas siis teatrilavalt, plaadilt või raamatulehtedelt oma vaba sõna ja mõtet avaldades, hiljem ka Eesti humanitaarinstituudi juurde loodud alternatiivses teatriõppetoolis õpetades absurditeatri vaimu elus hoides.

Omapärasel moel õnnestus Viidingul ka kõige tavalisematest argiasjadest kõneldes leida puäntlikke tahke, iroonia domineeris sarkasmi üle ja kõige alustoeks oli sisemine tõe- ja õiglustunne nii laval kui päriselus.

Viiding muutis kultuuri

Hasso Krull peab teda praktiliselt ainuisikuliseks luulerevolutsionääriks, kelle esimesest ilmumisest kogumikus “Närvitrükk” muutus kardinaalselt luule keelepruuk ja pärast seda polnud luuletuse mõiste eesti kirjanduses enam endine. Seda kujundit laiendades võib rahuliku südamega lisada, et pärast Viidingut polnud miski eesti kultuuris enam endine – selle kinnituseks on kustumatud rollid teatris, kümme luuleraamatut, hulk tele- ja raadiosalvestisi.

Elo Viidingu koostatud mahukas eessõnas, mis plaadikogumikku suurepärasele pildimaterjalile lisaks ilmestab, arvab tütar isa loomingu kohta, et see pole pelgalt põlvkondlik hääl, mis sellel plaadil kajab, vaid Juhan küsib oma küsimusi endistviisi, ulatudes üle aja.

Plaadialbum

1. Jüri Üdi. Valik luuletusi. Eesti noort luulet.1975

2. Juhan Viidingu plaat “3.12.1984”. Klaveril T.Rätsep. (Salvestatud J. Viidingu luuleõhtul 3. detsembril 1984 Heliloojate Maja saalis)

3. Juhan Viidingu ja Tõnis Rätsepa kassett “Öö-töö”. Klaveril T.Rätsep. (Lindistus Heliloojate Majas 1989).

4. ”Amor Trio ” (1972). 1930. ja 1940. aastate lööklaule. Tõnis Rätsep, Lembit Ulfsak ja Juhan Viiding. (Salvest. Eesti Televisioonis 1972–1973.)

5.“Avatud laul”. Valik Juhan Viidingu tekstidest autori esituses (Eesti Raadio heliarhiivist). Koostaja Riina Viiding, 2003.

Plaadikogu väljaandja on ARM Music, koostajad Riina Viiding ja Elo Viiding, kujundaja Margus Tõnnov.