JAAK ALLIK: Kas jätkuks sallivust?
Millega seletame aga täiesti muulastevabu valitsuskoosseise ja parlamenti (kui mõned kesk-erakondlikud liikmed välja arvata)? Või vaadakem meie ministeeriumide ja riigiametite personaaliat – kui te mitmesaja ametniku hulgas leiate üle kolme mitte-eesti nime, siis on tegemist rahvuslikult vägagi avatud ametkonnaga.
Avalik teenistus (kui alama astme politseinikud välja arvata) on mitte-eestlastest kaaskodanike suhtes suletum kui omaaegsed liidutehased eestlaste jaoks. Ka emakeelse kõrghariduse võimalused on muulaste jaoks vaid tasulistes erakoolides. Meenutagem, milline kisa läks lahti seoses täiesti süütu ja eestimeelsust kasvatava Katariina kolledÏi avamisega Tallinna ülikoolis. Isegi Vene Teatrit määrati juhtima eestlased!
Pole siis ime, et uuringute andmeil soovibki 80 protsenti vene rahvusest noori oma sünnimaalt lahkuda. Lubada endale läände minekut saab neist vaid väike osa. Venemaal ei oota neid keegi ja nii jäävad nad siia. Mõnestki neist kujuneb julge-olekurisk ning baas kuritegevusele ja vihkamisele. Vene haritlaskonna esindajad saavad eestikeelses ajakirjanduses sõna vaid siis, kui käib mingi pronksiöö taoline pauk või kui kõneldakse integratsioonist. Aga võib-olla on neil arukaid (mis siis, et teistsuguseid) mõtteid ka Eesti riigieelarve, haridussüsteemi või sotsiaalteenuste kohta? Nad elavad ju meiega koos ja maksavad makse, oskavad eesti keelt. Miks me oleme surunud nad vaid venekeelsesse keskkonda, televisiooni mõttes siis Pervõi Baltiiski Kanali (PBK) ja Orsenti nišši?
Kellele ja mis eesmärgil?
Edward Lucase jõuline toetus ideele luua Eestis venekeelne telekanal („Aeg mängida vene kaardile”, EPL 27.10) võib selle aastaid vindunud plaani ehk tõsiseltvõetavuse tasemele tõsta. Egas muidu oleks tolle idee veendunud vastane Kaarel Tarand kohe võitlusse tormanud („Keda need uudised huvitavad” EPL 28.10).
On ju Lucas „uue külma sõja” kuulutajaks, kelle eestimeelsuses pole olnud põhjust kahelda. Tema ettepanek hakata Eestis transleerima RTVi programmi, mille vahele paigutuksid Eestis valmistatud venekeelsed kvaliteetsaated, kordab PBK mudelit, kus transleeritakse (Vene riigi raha eest?) Vene Esimest kanalit koos Eesti ja Läti „omatoodanguga”.
Kui selline ettepanek võiks saavutada juriidilise ja finantsilise eluõiguse, oleks see suurepärane ja leiaks kindlasti jälgimist nii eesti- kui ka venekeelse vaatajaskonna arukama osa hulgas. On ju RTVi üleilmsele vene kogukonnale mõeldud kvaliteetseid uudiste- ja publitsistikasaateid tootev telejaam, mille stuudiod asuvad New Yorgis, Tel Avivis ja Moskvas ning kus ei räägita sugugi ainult vene asjust. Venemaal pole see kanal keelatud, Moskva stuudios esinevad paljud vene ühiskonnategelased, kuid näha saab seda seal vaid interneti kaudu.
„Õiged” uudised – asjatu idee
Paraku pole Eestis siiani selgust, mis eesmärgil ja kelle jaoks me kohalikku venekeelset kanalit vajame (kui vajame). Otsusest venekeelsete saadete mahtu suurendada teatas hiljuti ka rahvusringhääling, võttes venekeelse „Aktuaalse kaamera” juhiks tööle aruka ja võimeka Jevgenia GaranÏa. Kuid ikkagi: kellele ja mis eesmärgil?
Kui pidada silmas eesmärki toota lihtsalt venekeelseid „õigeid” uudiseid ja saateid, mis paneksid vene vaataja paremini suhtuma Eesti valitsusse, siis nõustun Kaarel Tarandiga, kes peab sellist eesmärki naiivseks ja asjatuks. Pealegi on paljud meie „õiged” uudised nii tendentslikud, et panevad ka eesti vaatajate arukama osa mujalt maailmast lisa otsima.
Kõige sisulisema vastuse sellele küsimusele andis minu arvates Alo Lõhmus („Eetris on venelane”, Postimees 26.04), kes leidis, et Vene telekanalitega mitte kunagi konkureerida suutva ETV2 asemel oleks tark võtta tulevasse ETV2-te eelistatult tööle vabalt eesti keelt kõnelevad muulased, et teha sellest eesti keeles eestimaalastele kõnelev, kuid muulaste vaatenurka esindav telekanal.
Suletud uks ja mäss laeval
Suurim probleem muulastega pole see, et me suudame neile liiga vähe Eesti propagandat pähe valada ja seepärast on nad Moskva mõju all, vaid see, et nende seisukohti, mõtteid ja arvamusi ei soovi keegi arvestada. Just sellest tekib võõrandumine ja just siin lõpeb integratsioon.
Pronksiöö suurim viga oli see, et jõhkralt ei sõidetud üle mitte üksnes muulaste tunnetest, vaid ka nende lojaalsema osa arvamustest ja ettepanekutest. Jah, peaminister näitas, kes on majas peremees, ja tõstis oma reitingu hetkeks kõrgele, kuid kellena siis teised siinsed asukad end tundma peavad?
Kas me tahame end omas kodus ümbritseda kodakondsete ja külalistega või hoopis sulaste ning moonakatega? Kodakondsete, ja isegi külalistega, igatahes nii ei käituta.
Jah, mõned võivad ju leida, et tegemist on kutsumata külalistega, kellele õigustatult ust näidati. Kuid see uks on igaveseks kinni. Ning selle asemel et mõistlikult käituda (nagu soovitab Edward Lucas), me relvastame end, sest kardame väljast toetatud „mässu laeval”. Venekeelset telekanalit on Eestis vaja selleks, et tekitada vene haritlaskonna enese-avalduse ja kasvulava koht. Ja ka koht, kus eesti ja vene haritlased saaksid võrd-väärselt omavahel suhelda (eestikeelsed kanalid seda ju ei või-malda, isegi Reet Oja ja Aleksandr Tšaplõgini kakskeelne ühissaade „Unetus” lõpetati). Selle kanali saated võivad Eesti elu kritiseerida, sest olla valitsusmeelne pole meie vene haritlaskonnal praegu küll põhjust.
Vaid sel juhul võib see kanal saavutada autoriteedi. Siis hakatakse lõpuks kuulama ja tõsiselt võtma ka sealt tulevaid uudiseid ja sisepoliitilisi analüüse. Hambaid kiristades sallime näiteks soome ajakirjaniku Sami Lotila või Edward Lucase seisukohti, mis Eesti elu mõningaid külgi vägagi teravalt kritiseerivad. Aga kui sama arvatakse vene keeles, siis näeme selles kohe Kremli kätt.
Kas me oleme valmis tolereerima seda, et riigi rahaga tegutsev kanal võib olla opositsiooniline – mitte riigivastane, vaid just opositsiooniline –, nagu olid sotsiaaldemokraadid ja isamaaliitlased ning praegu on keskerakondlased ja rohelised? Kahtlen selles.
Autor oli aastatel 2003–2007 ringhäälingunõukogu aseesimees.
Varem samal teemal:
Iris Pettai „Eestivenelased: kadunud usaldus”, EPL 30.10
Sergei Ivanov „Viienda kolonni ehitamine”, EPL 4.11