RAUL REBANE: Laulupidu: otsepildis üle kogu Euroopa
Praegu on olukord, kus eri liiki laulu- ja tantsupidudeks valmistumisel osaleb vähemalt 50 000 inimest ehk vähemalt iga kahekümnes eestlane tegeleb pideva kultuurilise enesetäiendamisega. Seega, meil on olemas meie ühine „suur asi”.
Kui asi on olemas, siis saab seda ka kasutada, ehk nagu ütles kunagi Goethe: arendada tuleb oma omadusi, mitte iseärasusi. Laulupeod on meie suurim omadus.
Ettepanek nr 1
Aastal 2011 on Tallinn Euroopa kultuuripealinn ja samal ajal toimub ka laste laulu- ja tantsupidu. Teeme sel ajal Tallinnas Euroopa kultuuripealinnade ajaloo suurima ürituse ja kuulutame laulupeo kultuuripealinna pea-sündmuseks! Eelmise laulupeo kogemus ütleb, et kokku tuleb vähemalt 100 000 inimest, ja see on pilt, mida mujal näha ei saa. Laste laulupeol on oma kordumatu meeleolu ja las Euroopa saab sellest osa. Mujal ju midagi niisugust ei ole.
Nii muutub ka kultuuripealinna idee kogu rahva ideeks ja seda ta peakski olema. Olen veendunud, et lauljad, laulupeo organisaatorid, linn ja riik suudavad peo korraldada nii, et ise oleme uhked ja naabrid kadedad, mis oleks kindel märk ette-võtmise õnnestumisest.
Laulupeo kuulutamine keskseks ei vähendaks mingilgi määral teiste ürituste kaalu, vaid ainult suurendaks seda, sest on olemas võimas „ankur”, mille külge ennast kinnitada. Kui eurooplased on laulupeol kohal, küll nad siis lähevad ka mujale, see reegel on ennast igal pool kinnitanud.
Ettepanek nr 2
Teeme laste laulupeo ajal 2011 midagi sellist, mida keegi pole kunagi varem teinud, ja saadame maailmale pildi suurimast ühe dirigendi poolt juhatatud koorist! Selleks ei piisa ainult neist, kes on laval, vaid kaasata tuleb ka pealtvaatajaskond. Olen veendunud, et vähemalt 70% (pigem rohkem) pealtvaatajatest on ka ise laulmisega ühel või teisel kujul kokku puutunud ja suudavad sõnade ja noodikirja abil kaasa laulda, eriti kui laul on varem teada. Kui ka teised eurooplased soovivad kaasa laulda, siis on nad alati teretulnud, tingimusel, et peavad viisi ja õpivad sõnad ära.
Need viis minutit saadaks ERR siis otsepildis üle Euroopa (maailma), loomulikult läheks see ka vastavalt meie e-riigi staatusele otse internetti jne. Olen ka kindel, et õhtul näitaks seda pilti suur osa maailma telekanalitest, ja positiivse uudisena.
Seda kõike ei ole lihtne organiseerida, sest vaja läheb tavalisest suuremat tehnilist varustust, alates suurtest ekraanidest, et näeks dirigendi käsi, ja heli edastamise probleemide lahendamisest, aga tasuks vist proovida. Kes koori juhatab ja mis laulu lauldakse, on ka raske küsimus, aga ehk saame hakkama. Laulu võiks näiteks valida üldrahvalikul hääletusel ja siis usinalt harjutada. Aega on jäänud veidi üle kahe aasta.
Olgu see meie kultuuripealinna kingitus Euroopale ja tõendus, et siin elab vahva ja musikaalne rahvas!
Täiendused, ettepanekud, kriitika...