ERIK PUURA : Pseudoteadus ja maailmalõpp
Näiteks 21. aprillil ilmus Elu24-s uudis pealkirjaga „Maailmalõpp saabub kolme aasta pärast?”. Kirjutis teatas, et teadlased soovitavad lõpetada praeguse ülemaailmse majanduslanguse pärast muretsemise ja pühenduda elu nautimisele. Libauudisest sai kiiresti üks portaali kõige loetumaid.
Pidasin vajalikuks selle uudise kirjutanud ajakirjanikuga ühendust võtta. Kui küsisin, kes need teadlased on, sain vastuseks, et kirjutist ei maksa tõsiselt võtta, sest see on ju Elu24. Tõepoolest, veebisait www.thenewsvault.com, kust artikkel olevat tõlgitud, reklaamib ennast tsenseerimata uudiste edastajana ning saab sissetuleku seksikohtingute ja alasti beibede reklaamide vahendamisest. Aga „uudis” teadlaste soovituste kohta oli sinna saabunud kusagilt fanaatikute foorumist. Ajakirjanik arvas, et võib-olla võiks sel juhul sõna teadlane jutumärkidesse panna, ja ütles, et portaal on mõeldud eelkõige noortele…
Meid ümbritsev infoväli on muutunud atraktiivseks ja agressiivseks, fanaatikud oskavad multimeedia vahendeid kasutades luua Hollywoodi stiilis klippe. Tegemist on kõige ehedamate pseudoteaduse näidetega: kõigepealt tehakse järeldus ning seejärel hakatakse otsima kõikvõimalikke fakte ja kokkulangevusi selle tõendamiseks.
Maailmalõpu propageerijad näiteks viitavad NASA andmetele, samal ajal kui NASA astrobioloog David Morrison on juba väsinud kordamast, et planeet nimega Nibiru on väljamõeldis ja planeet, mida pole, ei saa Maale läheneda. Morrison on langenud ka agressiivsete fanaatikute rünnakute ohvriks, NASA-t süüdistatakse konspiratsioonis ja Morrisoni valetamises. Ning kui meedia räägib „tegelikest andmetest”, viidatakse sellesama NASA Antarktikas paiknevale uurimisjaamale...
Lisaks pseudoteaduse äratundmisele ja libauudiste edastamise vältimisele peaksid ajakirjanikud pisutki tungima teadusfilosoofia huvitavasse maailma. Meenub selline uudislõik: „Varem arvati, et televiisori vaatamine on lastele halb. Uues uurimistöös aga tõestasid teadlased, et tegelikult on see hea.”
Lausekonstruktsioon „teadlased tõestasid…” on iseenesest juba väär. Ühtegi hüpoteesi ega teaduslikku teooriat ei ole või-malik tõestada – on vaid võimalik näidata, et hetkel ei ole andmeid, mis räägiksid teooria kehtivuse vastu, ja seetõttu võib teooriat aktsepteerida. Näiteks võib tuua kalkuni, keda toideti igal õhtul kell üheksa – kui sadas vihma, kui paistis päike, kui oli juba pime, kui puhus tugev tuul… Ning kalkun arvas, et nii jääb igavesti – kahjuks lõppes tema elu jõululaual.
Saan aru, et eriti veebimeedias peab pealkiri olema atraktiivne. Kuid missugused on ajakirjanduseetika kohaselt reeglid pealkirjale ja kuivõrd pealkiri peab kajastama sisu? See näib olevat „hall tsoon”. See on eriti ilmne just teadusuudiste puhul – tegelikkuses on tegemist ühe teadlasterühma uurimistöö tulemustega, mis võivad olla vaieldavad, kuid ajakirjanik paneb uudise pealkirjaks „Kliima soojeneb arvatust kiiremini”.
Kindlas kõneviisis pealkiri on täielikus vastuolus teadustöö metodoloogiaga ja sageli kajastab ka teadusringkonna vähemuse arvamust, sest just üldtuntust erinevad arvamused saavad suuremat meediakajastust.
Teaduse devalveerimine
Kuna teaduses eksisteerivad eri koolkonnad ja arvamused, on väga tähtis, et uudiste edastamisel lisataks viide usaldusväärsele algallikale. Paljudel juhtudel piisab teadlase nimest, sest näiteks otsimootor scholar.google.com võimaldab minutite jooksul selgitada, kas tegemist on tõsiselt võetava teadlasega.
Teadmised on meie ainus ressurss, mille varusid kasutamine mitte ei vähenda, vaid suurendab. Just sellepärast peavad teadmised olema kvaliteetsed.
Loomulikult peavad ka teadlased ise sügavalt järele mõtlema, kui peavad oma töö eesmärgiks pelgalt rahvusvahelistes ajakirjades publitseerimist – need ajakirjad ei jõua tavainimeseni ja sisust saavad hästi aru vaid teised teadlased. Eriti oluline on suunata lihtsalt loetavat ja paeluvat informatsiooni noortele. Sest kahjuks teavad seda, kui huvitav teadus tegelikult on, paljudel juhtudel vaid teadlased ise…
Eriti kurb on Eesti telemaastik. Meenub, kuidas mõni aasta tagasi sai kaubeldud head eetriaega teadussaadete sarjale „Bionina”. Lahendus oli kõike muud kui hea ja põhjenduseks oli, et ka rahvusringhäälingut huvitab väga vaatajate arv. Ent pseudoteaduse kajastused – nõiad, ufoloogid, sensitiivid, ravitsejad jne – saavad telekanalites parimat eetriaega. Tagajärjeks on surnud ring: tõsised teadmised ei pääse esile ja me kasvatame uut põlvkonda selliseks, et ka paarikümne aasta pärast huvitab pseudoteadus ja paranormaalsus lugejaid-vaatajaid rohkem kui teadus ja tehnoloogia.