AGU UUDELEPP: Läbi aiaaukude Brüsseli poole
Seekordsed valimised on omamoodi erand. Erakonnad kiidavad nagu ikka, milles enda meelest parimad ollakse, kuid juures on uus nüanss. Kõik kampaaniat alustanud erakonnad ongi milleski absoluutselt tipptasemel, kuid kõva häälega seda ei ütle. Milles on Eesti erakonnad neil valimistel kõige paremad? Aiaaugust rääkimises.
Esimesena alustas kampaaniat Keskerakond. Nad rõhutavad, et pakuvad vahetust. Tegemist on Barack Obamale edu toonud loosungi toortõlkega, mis on jõuga Eesti oludesse surutud. Igaüks saab aru, et nad ei taha vahetada Euroopa Parlamendis olevat Siiri Oviiri kellegi teise vastu. Kohalike valimistega samuti ei saa tegemist olla, sest siis ei oleks üleelusuurustel plakatitel vahetuse silti hoidnud Tallinna linnapea Edgar Savisaar.
Tõenäoliselt tahetakse ikkagi vahetada valitsust Toompeal. Kuna seda valimistega niipea teha ei õnnestu, siis on võimaluseks praeguse valitsuse lõhkiajamine. Sisuline jututeema see Euroopa Parlamendi valimistel aga ei ole. Esimene aiaauk on seega olemas.
Reformierakond rõõmustab, et neil on Euroopa tasemel tegijad. Nendeks tegijateks pakutakse välja kaks endist välisministrit ja praegune kinnituseks veel juurde. Sellega on Reformierakonna kindralid valmistunud eelmiseks sõjaks ja üritanud tänapäeva kohandada 2004. aastal Toomas Hendrik Ilvesele edu toonud valemit. Seda tehes ei arvestata üht lihtsat tõsiasja: mingi sildi seljas sõitmiseks peab see silt inimestele spontaanselt pähe tulema. Kui 2004. aastal rahvalt küsiti, millega seostub Ilves, vastati hetkegi kõhklemata, et välispoliitikaga. Aga millega seostuvad Kristiina Ojuland ja Igor Gräzin, kes on lubanud valituks osutumise korral Brüsseli tee jalge alla võtta?
Kui nende puhul olekski europoliitiline võimekus esimene assotsiatsioon, siis Euroopa tasemel tegijaks olemine ei tähenda automaatselt võimalust Eesti huvide eest seista. Oluline on ka see, kui mõjuvõimsasse fraktsiooni kuulutakse. Loomulikult ei soovi Reformierakond sellest rääkida sugugi rohkem kui Eesti praegusest majanduslikust seisust, sest liberaalide fraktsioon on Euroopa Parlamendis teise-, kui mitte lausa kolmandajärguline. Teine aiaauk on seega samuti olemas.
IRL-i esimees Mart Laar on juba nädalaid rääkinud, et tema lemmiklaulud kõnelevad sellest, kuidas riigieelarve tuleb tasakaalus hoida ja eesti mees peab tööd saama. Kuidas Tunne Kelam Euroopa Parlamendis seda tasakaalu ja tööd korraldab? Kui lemmiklauludes kõlavad sõnumid ei olegi aga IRL-i meelest europarlamendi valimistel esmatähtsad, siis miks neist nii palju räägitakse? Kolmas aiaauk on seega kenasti üles rivistatud.
Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast on omamoodi kahju. Nad soovivad rääkida Euroopale uue suuna andmisest ja töö-hõivest, kuid see ei õnnestu. Nende esinumber on rahandusminister Ivari Padar, keda koalitsioonipartnerid opositsiooni-erakondade käsi hõõruval heakskiidul vaikselt uputavad. Mul on kange kahtlus, et kõiki rahandusministeeriumist tulevaid plaane loetakse nagu konkurenterakondade seisukoha-võtte, kritiseerimiseks sobivaid punkte otsides.
Nii polegi sotsidel suurt valikut. Nad kas ignoreerivad rünnakuid, kaitsevad oma kandidaati või lepivad olukorraga ja „trumm läinud, mingu ka pulgad” põhimõttel kasutavadki rahandusministri positsiooni kampaania tegemiseks. Mingu üht, teist või kolmat moodi, Euroopa Parlamendi kontekstis neil asjast rääkida ei lasta. Nii et neljaski avaus plangus on olemas.
Kolm küsimust
Teistest erakondadest ei saa praegu eriti midagi kirjutada. Oma esindajat Euroopa Parlamendis neil ei ole ja raha kampaania tegemiseks samuti mitte. Seekordsete kampaaniate tonaalsus defineeritakse nende käest küsimata.
Valijad võiksid valimispäeval siiski üritada augurea vahelt mõne lipi üles leida.
Spikker on väga lihtne ja koosneb ainult kolmest küsimusest. Kas erakond räägib nendest teemadest, mis on Euroopa Parlamendi pädevuses? Kas neid lubadusi on Euroopa Parlamendis tegelikult ka võimalik ellu viia? Kas see inimene, kes lõpuks Brüsselisse pääseks, on kompetentne rahvusvahelisel tasandil suhtlema ja teda võetakse tõsiselt?
Kui vastus kõigile kolmele küsimusele on jah, on õnnestunud leida üks korralik aed, mida usaldada. Kui mitte, siis paistab aiaaugust üks üsna vana ja laialt levinud nähtus. Labane inimestega manipuleerimine, kus tegelikkust eiratakse ja räägitakse endale mugavatest ning konkurentidele ebameeldivatest asjadest.