Ükski salmonellapaanika pole midagi sellist esile kutsunud, ka 1999. aasta dioksiinipaanika puudutas vaid Belgiat ja tema naaberriike. Kuid nüüd on käes üleeuroopaline kriis – kanamunad on muutunud defitsiidiks ja poeletid ostetakse tühjaks peaaegu kõikjal Soomest Hispaaniani. Eesti, Läti ja Leedu kauplused pole mingi erand.

Põhjustas selle kriisi ei miski muu kui üks Brüsseli bürokraatia väljastatud direktiiv. Praegu pole isegi vahet, kas kanade elutingimused paranesid, kas munatootjail oli piisavalt aega 1999. aastal väljastatud direktiivi juurutamiseks või kas kliente oli piisavalt ette teavitatud – tulemuseks on igatahes suuremat osa Euroopast haaranud segadus ja ostupaanika.

EL-i põllumajandustootjaid ühendav föderatsioon COPA/COGECA protestib, et EL on loonud sisuliselt konkurentsieelise tootjatele väljaspool EL-i, mis võib tähendada ka kehvema kvaliteediga toodangu pealetungi. „On naeruväärne, et EL on juurutanud keelu omaenda tootjatele, mis on neile maksma läinud juba viis miljardit eurot (kanalate ümberehitamisele kulunud raha – toim), kuid mitte impordile,” teatas COPA/COGECA peasekretär Pekka Pesonen Briti meediale.
Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega