Kergendusohe – just see sõna iseloomustas eile õhkkonda eriti Kreeka ja Hispaania, kuid kahtlemata ka muudel maailma börsidel. Saksamaa konstitutsioonikohtu otsus, kuigi teatud tingimustega, annab riigi parlamendile loa Euroopa Stabiilsusmehhanism (ESM) ratifitseerida.

Saksa kohtuotsus seisnes täpsemalt selles, et kristlikust demokraadist parlamendiliikme Peter Gauweileri ja Vasakpartei fraktsiooni hagid ESM-i ratifitseerimise peatamiseks lükati tagasi. Saksamaa võib ühineda ESM-iga, kui riigi kohustused ei ületa seniseid lubadusi 190 miljardi euro piires. Suuremad summad vajavad juba eraldi parlamendi otsust.

Päästev vihmavari, mis peaks edaspidi Euroopa riike majanduskriiside eest kaitsma, on ka ilmselt maksimum, mida praeguse EL-i otsustajatel on võimalik kokku leppida.

Vähem kui tund aega enne Saksa kohtuotsust pidas Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso nimelt europarlamendi ees kõne olukorrast Euroopa Liidus, rõhutades uue pangandusliidu loomise vajadust. Ja kui Barroso pakkus eile välja, et Euroopa Keskpangale tuleb anda tugev kontroll kõigi Euroopa pankade üle, siis kaks päeva varem kostis kümnelt eurot mitte kasutavalt EL-i riigilt juba ähvardus sellele veto panna.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega