Me leiame, et minister on unustanud mõned väga olulised põhimõtted, millest ta peaks oma töös eesti kultuuri arengu nimel töötava isikuna juhinduma.

Meie põhiseaduse preambul räägib kohustusest tagada eesti rahvuse ja kultuuri säilimine läbi aegade ning vaba juurdepääs informatsioonile igas vormis. Rahvaraamatukogu on väga tähtis kultuuri hoidmise, säilitamise ja levitamise koht ning sageli üks kogukonna tähtsamaid keskusi. Mitte mingil juhul ei saa iseenesestmõistetavaks pidada arvamust, et riik ei pea toetama rahvaraamatukogusid. UNESCO rahvaraamatukogude manifest, millest juhindub raamatukogude seadusandluses kogu maailm (sealhulgas ka Eesti), ütleb sõnaselgelt, et „rahvaraamatukogude olemasolu ja toimetuleku eest vastutavad võimuorganid nii kohalikul kui ka riiklikul tasandil ning raamatukogude tegevust peavad toetama vastavad õigusaktid ja nende finantseerimine peab toimuma nii riigi kui ka kohalike omavalitsuste eelarvest”.

Ammu enne UNESCO asutamist on seda tunnistanud ka iseseisev Eesti, pidades laiaulatuslikku rahvaraamatukogude võrku olulise riikliku tähendusega struktuuriks ning toetades fondide täiendamist juba 1920. aastate algusest.

Raamatute ja perioodika käibemaksusoodustus ei ole Eesti ebaloomulik eripära. Vaid mõnes Euroopa riigis on raamatute käibemaks muu käibemaksuga samal tasemel. Hariduse ja lugemisharjumuse toetamiseks on paljudes Euroopa Liidu riikides käibemaks hoopis madalam kui Eestis, mitmetes riikides koguni 0%. Lugemisharjumus ei seostu ainult kirjandusega, vaid kogu hariduse ja rahvuskultuuriga. Selle veendumuse vaimus on kinnitatud Euroopa Nõukogu direktiiv 2006/112/EÜ, mis ühena vähestest lubab käibemaksu erandit kohaldada just raamatutele.

Nii nagu arst annab vande mitte teha halba, ei tohiks ka ka rahvuskultuuri arengut suunav isik teha sellele halba.

Eesti kirjastuste liit

Eesti kirjanike liit

Eesti raamatukoguhoidjate ühing

Eesti emakeeleõpetajate selts



Kultuuriministeerium: avaldus pole faktitäpne

Kultuuriminister Rein Lang ei ole öelnud, et „raamatute käibemaksusoodustus on tarbetu”, nagu seisab avalduses. Postimees tõstatas intervjuus küsimuse, kas käibemaksu võiks vähendada, küsimus ei olnud käibemaksu tõstmises. Eestis kehtibki raamatutele käibemaksusoodustus ehk 9%, mis on madalam tavakäibemaksust (20%) ja riik ei plaani raamatute käibemaksu tõsta!

Mis puudutab raamatukogude toetamist, siis minister rääkis sellest, et rahvaraamatukogud on asutused, mille eest peavad omavalitsused hoolt kandma: nad on selle ülesande võtnud ja ka seaduses on see kirjas. Kunagi lisandus riigipoolne tugi, mis on püsinud stabiilsena, samas kui omavalitsused on rahastamist koomale tõmmanud.

Ave Toots-Erelt, kultuuriministeeriumi pressiesindaja

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena
Sinu vihjest võib saada uudis

Olulist sündmust märgates tee pilt või video ja saada Delfisse. Vaatame vihje üle ja jagame sinu märkamist Eestiga. Saada vihje:

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid