Kes kavatseb juttu ajada? USA ei räägi läbi. [Hamid] Karzai ajab juttu.

Mis on siis nende läbirääkimiste eesmärk?

Afganistanis on vaja leida poliitiline tasakaalupunkt, et vägivald muuta poliitiliseks protsessiks. Järgmisel aastal on seal riigis tulemas valimised, seisab ees rahvusvaheliste jõudude lahkumine.

Kas Eesti toetab neid läbirääkimisi?

Jah. Afganistani enda asi on kokkuleppele jõuda, sealsetel liidritel tuleb laiendada oma poliitilist kandepinda ning üheks jõuks on kindlasti ka Taliban. Kõneluste raamideks on tänase Afganistani põhiseaduse aktsepteerimine nende poolt ja eesmärgiks võiks olla jõuda tagasi Nõukogude Liidu sissetungi eelsesse aega, kus Afganistan sai oma asjade korraldamisega
hakkama.

Kuid kas Talibani haaramine poliitilisse protsessi ei või neid uuesti võimule viia?

Nii ei saa mitmel põhjusel olla. Afganistani ühiskond kujutab endast täna palju enamat, kui see oli Talibani võimule tulemise ajal. Täna on Taliban üks paljudest sealsetest jõududest. Kui Taliban [1990-ndate keskel] võimu haaras, siis valitses Afganistanis anarhia ja inimeste soov oli saada ükskõik mida, et saabuks rahu.

Teiseks ei maksaks alahinnata info- ja kommunikatsioonitehnoloogia mõju Afganistani ühiskonnale. Inimestel on juurdepääs internetile ja nad saavad teada, kuidas mujal elatakse. Ja kolmandaks, erinevalt kümne aasta tagusest ajast on tekkinud ühiskonna osa, kel oleks juba midagi kaotada.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena