FOTOD: Bruno tootedisainiauhinnad jagatud — auhinna pälvisid Shaka ilmajaam ja valgusti-riidepuu
26. septembril Disainiöö raames toimunud „Eesti Disainiauhinnad 2014“ pidulikul galal Lilleküla jalgpallihallis jagati välja tootedisainiauhind BRUNO. Eesti disainihariduse rajajaja Bruno Tombergi järgi nime saanud preemiat jagatakse alates 2006. aastast.
Kategoorias “Parim tööstusdisain” võitis Mihkel Güssoni nutiseadmetega ühendatav Shaka miniilmajaam, millega saab näiteks mõõta tuule kiirust, aga ka kasutada viljakasvatajale vajaliku mürgitamise logiraamatu või ehitajale betoonivalu kontrollseadena. “Shaka, mis on välja kasvanud Garage 48 projektist, on tõeliselt uudne, seda saavad kasutada purjetajad, lohesurfarid, mägironijaid ehk siis kõiki, keda ilma tuulisus võiksid puudutada,” selgitab kunstiakadeemia tootedisaini osakonna professor Heikki Zoova žürii üksmeelset otsust, leides, et Shaka enneolematu lahendus loob uue standardi. USA disainer Elissa Bloom lisab: “Shaka valiti selle innovaatilisuse pärast, see oli midagi sellist, mis oli tõesti uus ning mida keegi polnud näinud.” Belgia disainer Tania De Bruycker kommenteerib: “Shaka puhul on väga praktilise tootega, mis aitab teada saada, milline on parasjagu ilm. Piisab vaid seadme ühendamist IPhone´iga.” Peale esimese toote turule tulekut 2013. aastal on Shaka seadmeid müüdud rohkem kui 50 riigis üle maailma ja Shaka on valitud Euroopa 50 parima start-upi hulka.
Veel tõsteti esile Cleveroni tootearenduse meeskonna ja Lauri Hirvesaare kavandatud CleverBox 2 pakiautomaadilahendust ning Mihkel Masso Huum Drop elektrikerist.
“Me peame mõtlema, et tuleks teha asju, mida inimesed tõeliselt vajavad,” selgitab rahvusvahelist žüriid juhtinud Paolo Favoretto valiku tagamaid.
“Parima autoridisaini” kategoorias võidutses ühes kohast teise tõstetav valgusti-riidepuu “What?”, autoriks Tarmo Luisk. Väga tegusa ning andeka ja pidevalt üllatada suutva disainerina tuntud Luisu lambi kohta leidis Berliinis resideeruv USA ajakirjanik Michale Dumiak: “Lahendus on vahva, sel on isikupära ja suhtumist.”
Aavo Ermeli põneval viisil reguleeritav püksirihm.
Esteetiliselt kui ka otstarbekuse poolest meelde jäävad Piret Loogi nahksed seljakotid...
Anneli Altoni jalgrattakottide kollektsioon, mis lahendab väga kenasti vajadust rattaga liikujal oma asju mugavalt paigutada.
Mõlema kategooria preemia suurus on 4500 €.
Kokku esitati BRUNO disainiauhindadele enam kui 140 toodet, mille seast välja valitud paremikuga võib tutvuda NO99 teatris avatud näitusel “Disainiauhinnad 2014” näitusel 7. oktoobrini. Väljapanekul tutvustatakse tootedisaini auhinna BRUNO, noore disaineri auhinna SÄSI, ADC*E graafilise ja veebidisaini auhindade ning teenusedisaini auhindade nominentide töid.
Disainiauhinna välja andmisega soovib Eesti Disainerite Liit väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali ettevõtluses ja avalikus sektoris. Eesti Disainiauhindu annab välja Eesti Disainerite Liit koostöös Eesti Disainikeskuse, ADC*Estonia ja Teenusmajanduse Kojaga.