Kas oled beebi juba lasteaiajärjekorda pannud?” küsis mult mitu sõpra-sugulast pärast seda, kui olin vastsündinud pojaga sünnitusmajast koju jõudnud.

Juba palju aastaid on lasteaiakoha saamine olnud suur mure, millega värsked lapsevanemad peavad tegelema hakkama kohe kui lapsele nimi pandud ja ta rahvastikuregistrisse kantud. Veel hiljaaegu ei olnud harvad olukorrad, kus kohe pärast sündi järjekorda pandud laps ei saanud lasteaiakohta enne kolmeaastaseks saamist, kui isegi siis, sest lapse elukohas polnud lihtsalt sõimekohti. Põhjus oli – mõistagi – valdade-linnade eelarvevahendite nappus. Seega pidid paljud lapsevanemad alates sellest, kui lapse pooleteiseaastaseks saamisel lõppes vanemahüvitis, kuidagi ise hakkama saama: jääma lapsega koduseks või maksma kõrget hinda lapsehoiuteenuse eest.

Selline olukord lapsevanemaid ei rahuldanud ja paar aastat tagasi pöördusid tegusamad lapsevanemad abi saamiseks halduskohtutesse. Kas valdadel-linnadel on ikka õigus nende lapsed sõimekohata jätta? Vaatame üle, mida kohtud on lapsevanemate kaebustega tegeledes otsustanud.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega