Eesti mõjukamaid ettevõtjaid Toomas Luman homses LP-s: olen sügavalt veendunud, et lollusel ei ole piirväärtust, selleks on lõpmatus
Viimati hõljus tema vaim jõuliselt Tallinna tehnikaülikooli uue rektori valimise kohal. Arvamused Lumani kohta jagunevad sageli mustadeks ja valgeteks. Ühed peavad teda printsipiaalseks ja põhimõttekindlaks edukaks majandusinimeseks, kelle arvamusel on kaalu. Teised näevad tema edu taga hea lobitööga võidetud positsioonide ärakasutamist. Seda, et ta on Eesti ärielus kindlasti üks mõjukamaid persoone, ei kahtle aga kumbki pool.
Olen kuulnud, et teil on kõigi presidentide ning ametis olnud ja olevate peaministrite isiklikud mobiiltelefoninumbrid ja kasutate aeg-ajalt võimalust neile helistada.
Jah, kasutan küll seda võimalust. Kasutasin ja ka jään kasutama.
See on vist võimas tunne, kui saad helistada peaministrile kohustuslikke barjääre läbimata ja öelda otse, mis on hingel.
Ma arvan, et ma ei ole ainus selline. Eks see on Eesti suur pluss, et ühiskond on nii väike ja suur osa ühiskonna liidreid tunneb üksteist isiklikult ning saab öelda nelja silma all vabalt välja, mida nad olukorrast tegelikult arvavad, jättes poliitkorrektsuse kõrvale.
Millal te viimati helistasite Taavi Rõivasele ja ütlesite, mida asjast arvate?
Täpset päeva ei mäleta, aga võib-olla nädal on sellest möödas.
Mis teid häiris?
Otseselt ei häirinud miski, aga ühtteist oli arvata Eesti arengute kohta. Jätaksin selle vestluse sisu enda teada.
Miski peab teid kõvasti torkama, et võtate telefonist peaministri numbri ja helistate n-ö kõige kõrgemale?
Ei pea midagi otseselt torkama, otse vastupidi – selle kõne kaudu on võimalik ära hoida olukordi ja arenguid, mis ühel hetkel väga kõvasti torkaksid. Mis mõjuksid mitte nii positiivse kuvandina poliitmaailmale. Olen olnud koja juhatuses alati seda meelt, et kui mõnel ametnikul tuleb idee seaduses midagi parandada, teen ettepaneku enne vestelda nende huvirühmadega, keda see võib puudutada. Võib-olla ei ole vaja seadust parandada, on vaja hoopis kaadripoliitikat parandada või inimeste hoiakuid muuta.
Tööpõld Eesti kaubandus-tööstuskojas on teil ka pärast 20 ametis oldud aastat väga lai – probleeme, kuidas ettevõtluskliimat paremaks muuta, jätkub?
Neid asju on väga palju! Kunagi aastaid tagasi viskasin ühe ministeeriumi kõrge ametniku üle nalja. Tema arvates oli ettevõtlus kuritegevuse alaliik, millega tohivad tegelda ainult valitud isikud kahe kinniistumise vahepeal. Vahel tundub, et see suhtumine ei ole muutunud. Neli viiendikku töökohti on erasektoris, majanduslik rikkus tuleb põhiliselt erasektorist, aga suhtumine eraettevõtjasse on, et küllap nad kõik on maksupetturid. Meediat lugedes jääb ettevõtjale külge sahkerdaja kuvand. Olen veendunud, et erasektoris ei ole ebaausaid inimesi rohkem kui ükskõik millises teises ühiskonna grupis – nii riigi- kui ka isegi korrakaitseametnike hulgas on neid ja on ka mujal.
Olete negatiivset suhtumist ka omal nahal tundnud?
Lugege minust kirjutatud artiklite kõrval olevat peldikuseina! Sealt tuleb ju laussõimu nagu Vändrast saelaudu. Aga ma ei võta seda juba ammu südamesse. Olen sügavalt veendunud, et lollusel ei ole piirväärtust, selleks on lõpmatus. Lolle on alati olnud, on praegu ja ka tulevikus. Peldikuseinale kirjutamiseks jätkub neid alati. Paljud neist ei oska aimata, et tean nende isiklikke IP-aadresse ja nimesid, sest solvangute ja laimu puhul on seda võimalik teada saada. Ma ei ole pidanud vajalikuks neid karistada või nendega kohut käia. Aga on huvitavat valikut, nt politseikomissare ja tehnikaülikooli õppetooli juhatajaid. Seal on konkurentide palgal olevaid isikuid. Ainsad, keda ma ei ole veel leidnud, on minu enda palgal olevad inimesed. Neile ma ilmselt nii kohutav ei tundu.
Mida arvab Toomas Luman OÜ-tamisest, erakondade toetamisest, parem- ja vasakpoolsest poliitikast, korruptsioonist ja altkäemaksu andmisest ning väga paljust muust, saad lugeda juba homme ilmuvast LP-st!