Miks ollakse nende õnnetute rakendusaktide vastu? Jutt sellest, et seadus ise on erakordselt ebaõnnestunud, võib ju tõsi olla, kuid tegelikult on rindejoon algusest peale hoopis mujalt jooksnud. Reaalsus on ikkagi see, et kuna osa ühiskonnast suhtub samasooliste kooselu tunnustamisse halvasti varjatud vastumeelusega, siis üritavad mõned poliitikud valijate soovidele vastu tulla ning plusspunkte noppida. Kuid paraku on selge, et ainus poliitiline jõud, kellele rakendusaktide tagasilükkamine kasu toob, on EKRE. Vastu hääletavad paljud, triumfeerivad üksnes nemad. Nemad on marssinud eesliinil, nemad on tõstnud kooseluseaduse põhjalaskmise oma peamiseks eesmärgiks ja kui see nüüd saavutatakse, siis võivad nad auga uhked olla. IRL jääb kõigist oma ponnistustest hoolimata nende varju, sest EKRE on värske, jultunud ja karismaatiline – nagu klähviv hundikutsikas segaselt mõmiseva vana karu kõrval. Või nagu 1933. aasta Saksamaa noor kantsler, kelle taustal kössitab raugastunud president Hindenburg. Nad puistavad otsekui varrukast pealtnäha lihtsaid lahendusi ja populismis pole valitsusliitu kuuluval IRL-il mitte kuidagi võimalik nende kannul püsida, kui väga nad oma väsinud vanu konte ka ei pingutaks.

EKRE on värske, jultunud ja karismaatiline: nagu klähviv hundikutsikas segaselt mõmiseva vana karu kõrval. Või nagu noor kantsler 1933. aasta Saksamaal.

Mis puutub Vabaerakonda, siis kahtlemata on nende ettepanekud intellektuaalselt huvitavad ning mingis ideaalses maailmas ehk ka õiged, kuid fakt on see, et kompromiss ei huvita selles küsimuses kedagi. Omal ajal nimetas seltsimees Stalin lääne intellektuaale, kes ei suutnud ega tahtnud kindlat poolt valida, „kasulikeks idiootideks“ ja paraku oli seltsimees Stalinil päris sageli õigus. Kui rakendusaktid läbi kukutatakse, võivad EKRE härrased sedasama väljendit kasutada paljude armsate parlamendikaaslaste kohta.

Kogu see trall tuletab meelde seriaali „Downton Abbey“, kus Lady Mary otsustas hobuse seljas kaksiratsi sõita, kasutamata daamisadulat. Eakate aristokraatide ja vanade ülemteenrite seas tekitas see parajat segadust, sest tundus sündsusetu ning „omal ajal poleks selline asi kõne allagi tulnud“.

Kuid konservatiivsete vanakeste torinat ei pannud enam keegi tähele ja varsti surid nad üldse ära.